Beta Balığı Cinsiyet Ayrımı

Beta balığı cinsiyet ayrımı konusunda tereddütleriniz varsa aşağıdaki görsel ve grafiklerden yararlanabilirsiniz.

beta balığı cinsiyet ayrımı

Beta balığı cinsiyet ayırımı konusunda bazen halfmoon plakat ve plakat türlerinde ayrım biraz daha zor ayırt edilir.
Veil tail, halfmoon ve crowntail gibi uzun kuyruklu betalarda dişi erkek ayrımı hmpklara göre daha kolaydır diyebiliriz.
Yukarıdaki örnekde hmpk betalarda bu ayrımı görebilirsiniz. Zaten beta besledikçe ve günden güne daha fazla beta gördükçe bu ayrımı yapmanız daha kolay olacaktır. Ancak bazen çok usta betacılar bile fotoğraflar üzerinden yanılabilir.

Ancak yine de dişilerin çoğunda karınlarında yumurta olur ve üreme tüplerinin dışarı çıktığını görürsünüz beyaz şekilde. Ayrıca dişilerin alt yüzgeçleri yani sakalları erkeklere göre daha kısa ve geniş olur. Erkeklerin sakalları daha ince ve uzun olur.

Beta balığı cinsiyet ayrımı ile alakalı dikkat edeceğiniz konulardan biri de tabii ki balıkları karşılaştırmak. Emin olamadığınız 2 balığı 1’i erkek olmak şartıyla karşı karşıya getirin ve ikisi bir de erkek beta gibi kabarıyorsa 2’si de erkek olma olasılığı yüksektir.

Beta balığı cinsiyet ayrımı hemen tespit için dikkat edilmesi gerekenler

Aslında belirli bir dönem beta besledikten sonra yani biraz ustalaştıktan sonra (ki herkes yanılabilir) bir balığın dişi ya da erkek olduğunu hemen ilk bakışta dahi anlayabiliyorsunuz. Mesela yukarıdaki fotoğraf bile dişinin baş kısmının daha yuvarlak oluşu ve aynı zamanda karnınında hafif şişkin oluşu hemen bize doğru cinsiyet bilgisini veriyor.

Erkeğe baktığımızda ise kafa kısmının daha sivri oluşu ve genel hatları ile de daha sivri oluşu bize bu balığın erkek bir beta balığı olduğunu gösteriyor.

Dorsal genişliği de bize cinsiyet ayrımı konusunda fikir verir

Betalarda cinsiyet belirlerken dorsal genişliğine de bakmanızı öneririm. Erkeklerin dorsalları yani üst yüzgeçleri dişilere oranlar daha geniş ve heybetli olurken dişi betaların dorsalları daha kısadır. Bu da cinsiyet belirleme de bizim için dikkat edilmesi gereken ilk noktalardan biridir.

Daha fazla bilgi ve video için youtube kanalımı ziyaret edebilirsiniz.

Cinsiyet demişken yıllarca ülkemizde dişi beta bulmak krizdi. Çok nadir gelirdi. Ben bu konu ile ilgili bir yazı hazırladım. Tıklayarak okuyabilirsiniz.