Beta Balığı Fanus Gerçeği – Fanusta Yaşar mı ?

Beta balığı fanus hikayesi nedir ?

Yıllardır beta balığı fanus ile ve japon balığının bazı türleri fanuslarda veya fanus benzeri kaplarda satılıyor. Özellikle sanki beta balığı fanus balığıymış gibi bize alıştırıldı. Hepimiz besledik. Ben yuvarlak fanusta beslemedim ama kavanozda beslemiştim küçükken. Ancak bazı istisnai durumlar olabiliyor. Onlar neler mesela ? Diyelim ki beta üretiyorsunuz ve bir anda yüzlerce yavruyla baş başa kaldınız. Bu yavruların yarısı erkek çıkarsa vay halinize!. O zaman mecburen kavanozlara başvurmak zorunda kalabiliyorsunuz. Şu an Türkiye’deki bütün beta üreticileri fanusta beta beslenmez der ama bakın üretimhanelerine mutlaka bir kaç tane kavanozda beta görürsünüz 🙂

Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada böyle. Herkes bir süreliğine mecburen kavanozlarda besleyebiliyor. Yahu elin oğlu fiski şişesinde 300 ml suda boylandırma yapıyor biz hala neredeyiz 😀

Beta balığı fanusta nasıl bakılır

Eğer akvaryumunuz yoksa ve alacak durumda değilseniz ve bir fanusta beta balığı beslemek istiyorsanız (en zor senaryoyu yazıyorum) o zaman beta balığı fanusta nasıl bakılır sorusunu üstü kapalı cevaplayayım. Öncelikle fanus direkt güneş ışığı almayan bir yerde olmalıdır mutlaka. Hava hortumundan ufak bir dip çekimi aparatı yapın. Yani boruyu 50 cm kesin ve dip çekimi yapmak için kullanın. Hafta da 2 gün dip çekimi yapın ve hafta da 1 gün %30 su değiştirin. Su değişimlerini daha önce aynı oda da bulunan dinlenmiş suyla yapın. Aynı odada bulunması ısıları eşitler. Eğer balık su değişimlerinden hoşlanıyorsa yani bir sendeleme donma gibi durumlar olmuyorsa %50 yapabilirsiniz. Balığı mutlaka her zaman sıcak bir odada tutun. Bu şekilde de en azından ufak bir akvaryum alana kadar beta balığınıza fanusta bakabilirsiniz.

Beta balığı fanusta yaşar mı ?

Yaşar ama buna yaşamak denirse. Düşünsenize sizi ufacık bir kürenin içine koymuşlar. Bir de büyüteçli küre. Etrafınızda gördüğünüz her şeyi 2-3 kat büyük görüyorsunuz. Psikolojiniz bozulmaz mı ? Bozulur bence. Aynı şey beta balıkları içinde geçerli. Siz salonda dekor olsun diye yuvarlak bir kabın içine koyuyorsunuz sonra da “ya betalar çok donuk, hemen ölüyor” diyorsunuz. Hayvan tabii ki bu şartlarda sağlıklı kalamaz. Örneğin İtalya’da petshoplarda fanus satışı yasaklanmış. Harika bir uygulama bence. Zaten fanus eşyası çiçekler için veya terraium gibi sistemler için yapılmış bir ürün.

Sonuç olarak beta balığı fanusta yaşar mı sorusuna yaşar ama ne kadar yaşar diye cevap vermek ve bunu aşağıdaki değindim konularda detaylandırmak gerektiğini düşünüyorum.

Peki neden beta balığı fanus balığı diye biliniyor

Malesef bunun şöyle bir sebebi var. Beta balıkları doğal yaşamlarında sığ ve az oksijenli sularda yaşadıkları için biyolojik olarak kendilerine labirent organı diye bir organ geliştirmişler. Bu organı fazladan bir akciğer olarakta düşünebilirsiniz. Hemen gözlerinin arkasında olan bu organ sayesinde beta balıkları su da oksijen kalmadığı takdir de tıpkı insanları ve diğer kara canlıları gibi havadan oksijen sağlayabiliyorlar. Bu organ sayesinde yaşamlarını devam ettirebilme özelliği kazanmış nadir canlılardan biridir beta balığı.

İşte malesef bu nedenle yıllardır küçük kaplarda hatta plastik bardaklar da bile besleniyor. PetShoplarda kadehlerde bile besleyenler var satış amaçlı. Hayvanın suçu sadece hayatta kalabilmek için geliştirdiği labirent organı olması. Diğer labirentsiz balıklarda bu özellik olmadığı için bu muameleye maruz kalmıyorlar.

Konusu açılmışken diğer labirentli balık türlerini aşağıda paylaşıyorum. Guramiler de labirentli türler arasındadır. Ancak guramiler beta balıkları kadar fanuslarda satışa sunulan balıklar arasında değildir.

Peki Beta balığı fanus için uygun bir balık mı ?

TABİİ Kİ HAYIR. Peki beta balığı neden fanusta balık beslenmez ? Beslense ne olur ? Ne gibi zorlukları vardır ?

Çünkü fanusun bombeli camı gereği balık adeta sürekli büyüteçten bakıyormuş gibi görür. Dolayısıyla ufak şeyleri de büyük göreceği için balık sürekli gerilebilir. İleri seviyelerde fanusta beslenen balıklarda ciddi görme problemleri ortaya çıktığı söylenmektedir. Benim de bir yakınımda 2 sene fanusta beslediği veil tail betasında arpacık benzeri bir ur çıkmıştı ve balık bir kaç gün içinde ölmüştü.

Aynı zamanda temizlik açısından da fanusta beta balığı beslemek çok zordur. Dip çekimi yapmanız, camları silmeniz sizi uğraştırabilir. Fanusa vereceğiniz parayla ufak bir akvaryum alarak beta balığınızı daha sağlıklı bir ortamda besleyebilirsiniz.

Fanus akvaryum sektöründe hala çok satan ürünlerden biri.

Bizler beta balığı fanus içinde yaşamasın yaşar mı yaşamaz mı diye tartışıp dururken petshoplarda fanus satışları her zaman olduğu gibi cayır cayır satıyor. Ve hiç bir petshopa anlatamazsınız beta balığı fanus içinde yaşarsa hastalanır uzun süre yaşayamaz diye. Adamlar satışına bakar arkadaşlar. Hem balığın sağlığı hem de sizin göz zevkiniz açısından fanusta balık beslemek doğru değil bana göre. Ne bir dekor yapabilirsiniz ne de filtre gibi akvaryum malzemelerini koyabilirsiniz. Minimum 20 TL’ye satılan fanus yerine aynı paraya hatta daha uyguna bile ufak bir akvaryum alabilirsiniz.

Beta balığı fanus bakımı sizi zorlar

Eğer akvaryum hobisine yeni başlıyorsanız fanusta beta balığına bakmak size göre değil. İnsanlar yaşamayı bir kaç ay boyunca ve renkleri solmuş şekilde kabın köşesinde durararak yaşadığını sanıyorlar. Aslında beta balıkları sevdiği ortamı bulduğu takdir de çok hareketli ve sıcak kanlı balıklardır. Beta balıkları özellikle sıcak sularda oldukça neşelidir. Dolayısıyla fanus tipi kaplarda beta balığına uygun şartlar sağlayamazsınız. Malesef bir salon süsü olarak kullanılıyor fanus içinde beta balıkları.

Beta balığının fanusta bakımı için ise yukarıda yazdıklarımı biraz açmak istiyorum; örneğin en ufak ısıtıcıyı bile taksanız ısıtıcı fanusun dışına taşar. Ayrıca watt fazla geleceği için bir anda çok ısıtır ve ayarlaması zor olur. Bir filtre koyayım diye düşünürsünüz ama yine büyük gelir. Suyu çok dalgalandırır balığı sarsar. Bitki koymak istersiniz bir tane bitki koyarsınız balığa yer kalmaz. Her açıdan beta balığına fanusta bakım zordur arkadaşlar. O yüzden 10 tl daha fazla verin ufak bir akvaryum alın ve balığınızı bu akvaryumda besleyin.

Değerli arkadaşlarım, kardeşlerim. Çok tartışılan ama bir o kadar boş tartışılan bir konuyu daha bitirmiş olduk. Yorumlarınızı bekliyorum.

Beta balığı hakkında detaylı video için tıklayın
Beta balığı hakkında her şey sayfası için tıklayın