Beta Balığı Fiyatları 2020 de Uçtu

Arkadaşlar beta balığı fiyatları 2020 yılında adeta yükseliş trendi yakaladı. Kötü mü oldu ? Hayır bence çok iyi oldu. Neden bizim çok sevdiğimiz beta balığımızın fiyatı düşük olduğu için değersiz görülsün ki ? Tabii nedeni şurada saklı. Dolar. 🙂 Dolar’ın geçen hafta bir gecede 1 TL gibi bir yükselişe geçmesi beta balığı fiyatlarını da zıplattı tabii ki. Sadece betaların değil dolarla gelen tüm ürünlerin yani tüm balık, pet ürünlerinin fiyatları bir gecede artış gösterdi.

Pandemi beta balığı fiyatları 2020 için değiştirdi

Geçen yıl başımıza bela olan covid virüsü sayesinde Dünya’da ilan edilen pandemi sürecinden yüzünden kapanan ithalat dünyası sene sonuna doğru açıldı. Ancak açılış ne açılış ama. Beta balığı fiyatları 2020’de 2-3’e katlandı hemen. Ve açıkça şunu belirteyim; ilk parti de gelen balıkları hepsi leşti. Adamlar resmen bize kötü ve ufak balıkları itelemişler. Tayland’dan özellikle Amerika ve Avrupa ülkeleri ( Almanya, Hollanda gibi ) ciddi anlamda balık çekiyor. E bizde alıyoruz. Ama bizi sona atıyorlar nedense. Değişiyor her parti gelen balıkların kalitesi. Mesela bugün çok güzel göndermişlerdi. Harika halfmoonlar vardı. Biraz ufaklardı ama olsun. 2 tane kalın gövdeli olanlardan seçtim.

Bildiğiniz gibi korona virüs tüm dünyayı çok kötü şekilde etkiledi. Hem ekonomik hem de psikolojik olarak aslında hala bu etkiye maruz kalıyoruz. Geçen sene 30 TL’ye alırken bu sene 55-60 TL’ye alıyoruz. Dolarla alınca beta balığı fiyatları 2020 ‘de hızla yükselişe geçti. Geçen yıl 30 TL‘ye alırken bu yıl 55-60 TL‘ye alıyoruz.
Ben toptancılardan kolaylıkla beta balığı alan biri olarak geçen yıl 5 tl’ye aldığım balıklar bu sene 10-12 TL. Geçen yıl 15 TL’ye aldığımız balıklar bu sene 25-30 TL oldu.

Beta balığı fiyatları 2020 de dolar yüzünden uçuşa geçti.

Doların hızla yükselişi beta balığı fiyatlarında daha da etkili olacağa benziyor. Beta balığı fiyatları 2020’de böyleyken yıl sonuna doğru doların 10 tl’ye dayanmasını bekleyen ekonomi uzmanlarının görüşleri biz beta balığı severleri çok düşündürüyor.

Gelelim beta balığı fiyatları 2020’de ne kadar oldu konusuna.

Veil Tail Erkek Beta balığı fiyatı 20-30 TL
Veil Tail Dişi Beta 15-25
Double Tail Erkek Beta balığı fiyatı 2020 yılında 30-60 TL arası
Double Tail Erkek Beta 25-40 TL arası
Halfmoon Erkek Beta balığı fiyatı 40-300 TL arası
Halfmoon Dişi Beta 40-100 TL arası
Delta Tail Erkek Beta balığı fiyatları 2020’de 20-50 TL arası
Delta Tail Dişi Beta 15-30 TL arası
Rose Tail ve Feather tail betalar 100-250 TL arası
Crown Tail Erkek Beta 20-40 TL
Crown Tail Dişi Beta balığı fiyatı 15-25 TL
Halfmoon Plakat Erkek Beta 40-300 TL
Halfmoon Plakat Dişi Beta 30-100 TL

Fil Kulak Erkek Beta 60-150 TL
Fil Kulak Dişi Beta 30-80 TL
Candy Galaxy Hmpk Erkek Beta 80-300 TL
Candy Galaxy Hmpk Dişi Beta 60-150 TL
Gold Halfmoon&Hmpk Erkek Betalar 100-250 TL
Gold Halfmoon&Hmpk Dişi Betalar 60-120 TL
Nemo Halfmoon&Hmpk Erkek Betalar 50-250 TL
Nemo Halfmoon&Hmpk Dişi Betalar 40-100 TL
Wild Hybrid Erkek Beta 80-150 TL
Wild Hybrid Dişi Beta 40-80 TL
Koi ve Nemo Veil Tail Betalar Erkek 120 TL
CrownTail Plakat Erkek 100-250 TL

Yukarıda listede gördüğünüz gibi fiyatlar aşağı yukarı 2019 beta balığı fiyatları göre 2 katı artmış durumda.
Daha ayrıntılı bilgiler için linki ziyaret edin

Facebook Kerim’in Pet Dünyası grubuma girerek beta balığı fiyatları 2020 güncellemelerini takip edin

2021’de beta balığı fiyatları ne alemde ?

2020’den bir farkı yok diyebilirim hemen. Nedeni ise geçen haftalarda merkez bankası başkanının bir kararname sonucu aniden görevden alınması sebebiyle artan dolar kuru. Bir gecede piyasaların verdiği tepki bize 1 tl olarak yansıdı. Dolayısıyla beta balığı 2020 fiyatları 2021’de katlanarak devam ediyor Hatta daha diğer ürünlerde görmedik yansımasını, malesef göreceğiz. Sonuç olarak üretmeden doları düşüremeyiz arkadaşlar. Konumuz balık ama yine bu konuya da değinmek isterim. Tabii buradan da beta fiyatları aşırı arttı gibi algılanmasın.

Beta balığı fiyatlarını nasıl düşürürüz sizce ?

Bence üreterek beta balığı fiyatları 2020’de de düşürürüz 2021’de de.. Ama nasıl bir üretim ? Öyle evde 15-20 balık üreterek değil de ayda 1000’lerce balık üreterek olur bu iş arkadaşlar. Peki bu üretimi dolara nasıl yansıtırız. İşte burada ihracat kelimesi devreye giriyor. İhracat nedir ? İhraç etmek yani dışarıya çıkarmak. Yani bizim öyle bir üretim yapmamız lazım ki iç piyasada talebi tamamen karşılayacağız. Yetmeyecek artık elimizde fazla kalan beta balıklarını da fiyatlarını bizden alacaklara dolar üzerinden fiyat verip ülkemize dolar girişi yaparak sağlayabiliriz. E bu durumda ne olur ülkemize dışarıdan dolar girişi olacağı için piyasada dolar maddesi çoğalır. Her zaman nasıldır ? Çok mal ucuz olur veya fiyatı düşer. Dolar az olduğu için bizde dolar yüksek.

Neden turizm turizm diyoruz ? İşte gelen turistler dolarla geliyorlar veya euro ile. Piyasaya taze döviz girmiş oluyor. Beta içinde aynı mantık tamamen. Bizde dolar yüksek olduğu için adamlar 1 dolar dese bile 8 tl yapıyor. Bu inanılmaz bir çarpan ve üzücü. Bu yıl hedefim gerçekten çok büyük. Yaz aylarında elimde 5000’e yakın balık olması için çalışıyorum.

Tabii ki doları düşürecek kadar yeterli bir rakam değil bu 🙂 Ancak beta üretimi ile ilgili ileriye dönük güzel projeler ve yatırımlar düşünüyorum. Şu 1 sene içinde işler istediğim gibi giderse farklı atılımlar yapmak için start vereceğim.

2020 beta balığı fiyatlarına başka bir soluk getirdi resmen

Size söyle söyleyeyim; geçtiğimiz yıllarda bizzat toptancılardan veil tail betaları 3 tl’ye alıyordum. Bundan 3 sene önce. Şu an en klasik veil tail beta 9-9,5 tl arkadaşlar. Neden? Çünkü dolarla geliyor. Dolar arttı mertlik bozuldu. Bir yandan da yukarıda bahsettiğim gibi iyi oldu. Çünkü beta balığı sanki en ucuz balıkmış gibi herkes tarafından değersiz bir balık olarak görülürken şimdi işler değişti.

Hatta bana dallama bir arkadaş, ya şu aptal balık mı ? diye sormuştu. Ağzına bir tane çaksaydım keşke, pişmanım 😀 Uzun lafın kısası arkadaşlar dolar artarsa fiyatlar 2020-2021 farketmez, artar. O yüzden yerli üretime herkesin ağırlık vermesi gerekiyor eğer bu balığı seviyorsak. Ben yıllardır elimden geldiğince herkese bu konuda destek olmaya çalışıyorum. Kendi adıma bir destek göremesem de yeni başlayan arkadaşları her zaman desteklemeye devam edeceğim.

Üretime devam diyorum.