Beta Balığı için Uygun Isıtıcılar Nelerdir ?

Klasik akvaryum ısıtıcıları

Beta balığınızı eğer bir akvaryumda besliyorsanız ve bu akvaryum 10-15 lt civarıysa size 25watt’lık en ufak boy ısıtıcılardan önerebilirim. Google’a 25w ısıtıcı yazdığınız zaman bir çok model ve fiyat seçeneği görebilirsiniz. Bu tip bir ısıtıcı akvaryumda işinizi çok kolaylaştırır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken konu su hacmi az olduğu için ısıtıcı suyu bir anda ayarladığınız derecenin üzerine getirebilir. Bu yüzden diyelim ki suyu 28 dereceye ayarlamak istiyorsunuz. Önce ısıtıcıyı 25 dereceye ayarlayın ve çalıştırın. Sonra bir termometre ile 2-3 saat sonra ölçün bakalım su kaç derece olmuş. İstediğiniz ayar olana kadar ısıtıcıyı ona göre aşağı yukarı ayarlaryın. Gelin bu sayfada beta balığı ısıtıcı sorunuza cevaplar bulalım.

Termostatlı diye aklınıza şu gelmesin “zaten 25’i geçerse hemen kapanır” bu böyle olmuyor malesef. Yani bu tip ısıtıcılardaki termostat dediğimiz şey ani kapatmalar yapacak kadar hassas değil. Ve ani soğumada olmuyor tabii ki. Yani kapansa dahi cam sıcak kalıyor ve suyu ısıtmaya devam ediyor. Bu çok önemli bir detay bilgidir küçük hacimler için. Dikkate alın mutlaka.

Beta Akvaryumu Nasıl Olmalı ?

Beta balığı için Karbon ısıtıcılar

Karbon ısıtıcılarda özellikle biz betacılar için epey kurtarıcı bir ısıtma yöntemi aslında. Yine aynı mantık termostatla çalışan bu sistemi akvaryumun veya kabın altına koyuyorsunuz. Alttan ısıtıyor yani. Ancak karbon ısıtıcılar normal ısıtıcılar kadar ani ısıtma yapmıyor. Yine de siz adım adım ilerleyin. Termostatlı diye ufak hacimlerde çok rahat davranmayın.

Oda sıcaklığı

Türkiye’de çok tartışılan bir konu bu. Beta ısıtıcısız olur mu olmaz mı gibi olur diyende var olmaz diyende. Herkesin bir görüşü var. Ben oda sıcaklığında besliyor ve üretiyorum. Ama oda sıcaklığı 25’in altına düşmez hiç bir zaman. Balıklarım da buna alıştılar. Sanıyoruz ki Tayland’da hava sıcaklığı hep aynı. Gece gündüz hiç fark yok. Şimdi arama yapın en az 10 derece gece gündüz fark var ısı da. Biz daha neleri tartışıp hala ortak bir nokta bulamıyorken üstelik 🙂 Bu yazıda beta balığı ısıtıcı aramasına cevaplar verdik. Kolay gelsin.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>