Beta balığı ile hangi balıklar yaşar?

Beta balığı aslında karma akvaryumlarında çok beslenmek istense de karma akvaryumlar için uygun bir balık değildir bu yüzden beta balığı hangi balıklar yaşar sorusuna net bir cevap veremiyoruz ancak beta balığı bir yüzey balığı olduğu için  kumun biraz üzerinde yüzen tetra grubu dediğimiz bazı balıklarla bir arada bir nebzede olsa yaşayabilir ancak çoğu tetra türünün beta balığına göre yaşam istekleri farklı olduğundan çok uzun süreli bir beraberlik olamayacaktır.

Benim sizlere tavsiyem eğer tek bir beta balığı akvaryumunuzda göz. doldurmadığını düşünüyorsanız diş betalardan oluşan bir akvaryum yapabilirsiniz.

Dişi beta akvaryumu kurun

Mümkünse bu dişi betaları bir üreticiden aynı akvaryumda zaten yaşıyor olan dişi betalarda seçmenizi tavsiye ederim. çünkü aynı akvaryumda büyüyen betalar birbirlerine karşı daha anlayışlı oluyorlar.  zaten aynı akvaryumda oldukları için yeni akvaryumlarına adapte olmaları daha kolay olacaktır. 

Aşağıda gördüğünüz listede beta balıklarının hangi türlerle uyumlu olup olmadıkları yazmaktadır. hiç bir zaman bir araya getirilmesi gereken türler pirana gibi büyük kedi balığı gibi büyük yılanbaş balığı gibi ve japon balığı gibi türlerdir. pirana gibi etçil ve vahşi balıklar betanızı çok kısa bir zamanda midelerine indireceklerdir.

Beta balığı ile uyumlu olmayan türler

Malawi cichlids = Hayır
Tanganyika cichlid = Hayır
Diğer Afrika chiclidleri = Hayır
Amerikan Chiclidleri = Hayır
Melek Balığı = Dikkatli olunmalı
Barbler = Hayır
Betta = Hayır
Çöpçüler = Evet
Daniolar = Evet
Discus = Dikkatli Olunmalı
Japon Balığı = Hayır
Gurami = Hayır
Lepistes = Dikkatli Olunmalı, lepistesler kuyruklarını yiyebilir
Balta Balığı = Evet
Killifish = Dikkatli Olunmalı
Kedi Balıkları = Hayır
Loachlar = Evet
Moli= Evet
Plati = Evet
Vatozlar = Evet
Gökkuşağı = Dikkatli Olunmalı
Raspora = Evet
Köpek Balıkları = Hayır
Vantuzlu Köpek Balıkları = Dikkatli Olunmalı
Kılıç Kuyruk = Evet
Tetralar = Evet
Omurgasızlar = Dikkat Edilmeli
Acı su balıkları = Hayır
Bitkiler = Evet
Cüce Chiclidler = Evet

Japon balıkları da sürekli betaların kuyruklarına vurarak betamızı iyice savunmasız hale getireceklerdir.

Beta balığı ile bir araya getirilmemesi gereken türlerden biri de lepistes balığıdır.  Lepistes balıkları da tıpkı betalar gibi yüzeyde yaşadıkları için betalar ile sıkça karşılaşırlar. Bu karşılaşmaların çoğunda beta balıklarının kuyruklarını tırtıklayarak koparırlar. Çok kısa sürede lepistesle bir arada yaşayan beta balığının kuyruklarının ve yüzgeçlerini koptuğunu görebilirsiniz.

Betalarla bir arada tutulmaması gereken bir türde melek balığı.  Bu tür  hem hızlı bir yüzücü olduğu için hem de yüzeyde durduğu için ve betayakarşı daha agresif bir balık olduğu olup betamıza vuracaktır. 

Tanganyika, malawi ciklitleri ve diğer amerikan ciklitleriyle beta balığını beslemek doğru değildir. Ciklet balıklarının hepsi beta balığına vuracaktır. Unutmayalım ki ciklet balıkları da tıpkı beta balığı gibi bölgeci balıklardır. Ve daha sonradan eklenen bir beta balığının ciklet akvaryumunda hiçbir şansı yoktur.

Sevgili arkadaşlar bu sayfamızda beta balığının hangi balıklarla yaşayıp yaşamayacağını da biraz bahsetmeye çalıştım