Beta Balığı Nasıl Beslenmeli ?

Evde beslediğimiz betaları kaliteli kuru yemlerle ve hafta 1-2 gün artemia gibi canlı yemlerle beslemeyiz. Beta balıkları doğada kurtçuklar, sinek larvaları, su böcekleri gibi canlılarla beslenirler. Günümüzdeki beta balıkları ise kuru yemlerle beslenmektedir. Gelin aşağıda beta balığı nasıl beslenmeli sorusuna daha ayrıntılı cevaplar verelim.

Daha önce yazımda beta balığının yediği yemler ve beslenme biçiminden bahsetmiştim

Beta balıkarı canlı yemler ve kuru yemlerle beslenmeliler

Evcil hale gelen betalar kuru yemlerdeki renk arttırıcı maddeler içeren besinleri yiyerek ve canlı yemlerde bu doğal maddeleri alarak günümüzdeki canlı renklere ulaşmışlar. Eğer siz canlı olarak verdiğiniz yemlere renk pigmenlerini besleyen besinleri yediriyorsanız evet o zaman kuru yem vermenize gerek kalmadan balıkları bu canlıları yiyerek gerekli renk arttırıcı besinleri alır. Ancak bunu sağlamak çok kolay bir şey değil. Dolayısıyla bunları biz balıklara dışarıdan besinler yedirerek sağlayabiliriz.

Beta Balığı Sevdiği Yemler Hakkında Detaylar >>

Örneğin mavi ve yeşil pigmenleri besleyen arttıran maddeler sprulina yosunundan alırlar. Siz canlı yemlere sprulina yediremezseniz sprulinayı kuru yemleri yedirerek verebilirsiniz.

bence beta balığı bol çeşit yemleme beslenmeli

Benim izlediğim yol bol çeşit ve protein oranı yüksek olan kaliteli markaların yemlerini vermek. Ben ayrıca kendi yemimi de yapıyorum. Somon, krill ve yumurtaları protein olarak kullanırken sprulina, kırmızı biber, domates, mısır gibi renk pigmentlerini besleyici bitkisel ürünleri de yem içinde bulunduruyorum.

Aşağıdaki videoyu izleyerek beta balığı bakımı ve beslenmesi ile detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Beta balıklarımıza nasıl bir besin diyeti sunmalıyız

Beta balıklarını beslerken dengeli bir diyet sunmamız önemlidir. Ana kuru yemleri kaliteli beta pelletleri veya granülleri olmalıdır. Bu yemler, beta balıklarının temel besin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde formüle edilmiştir. Ayrıca beta balıklarının diyetine canlı veya dondurulmus yemler eklemek de gerekir. Artemia, su piresi, tubifex gibi canlı yemler veya bu yemlerin dondurulmus versiyonları, beta balıklarının protein ihtiyacını karşılamalarına yardımcı olur.

Ancak bu özel lezzetleri dengeli bir şekilde vermeli ve aşırıya kaçmamalısınız, aksi takdirde balığınızın sağlığına zarar verebilirsiniz.

Besleme sıklığı konusunda da dikkatli olunmalıdır. Günde 1-2 kez yem vermek yeterlidir ve verilen yem miktarı, balığın bitirebildiği kadar olmalıdır. Yem artıklarını temizlemek de su kalitesini korumak için önemlidir. Unutmayın ki beta balıkları küçük mideleri olan canlılardır, bu yüzden abartılı miktarda yem vermekten kaçının.

Betaya Günde Kaç Yem Yer ? İşte Videosu >>

Okuduğunuz bu sayfada beta balığı nasıl beslenmeli sorusuna anlaşılır bazı yanıtlar verdik.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>