Beta Balığı Ömrü Kaç Yıldır ?

Genelde 3-5 yıl arası olarak belirtilir beta balığı ömrü için ancak bu bakımda bakıma değişir. Ülkemizde en fazla 1 yıldır. Yaz aylara yaşar kış ayları soğuktan hastalanır. Kuyruklarını kısar ve eğer dirençli bir balıksa kışı öyle geçirir ancak ömrü çok uzun olmaz.

Şartlar iyi olursa 2-3 yıl yaşadığını biliyorum ancak 5 yıl yaşayanı görmedim. Keşke daha fazla yaşasa.
Şartların iyi olması da daha önceki konularda belirttiğimiz gibi sıcaklık, temiz su, doğru yemleme gibi etkenler balığımızın ömründe olumlu-olumsuz rol oynayacaktır.

beta balığı ömrü

Bu sayfada beta balığı ömrü ile ilgili farklı içeriğe ulaşabilirsiniz.
YouTube kanalımdaki beta videoları için tıklayın

Beta balığı ömrü bakıcısının özenine bağlıdır

Normal şartlarda 3-5 yıl arası yaşayan bu balık çoğu zaman 2-3 ay içinde ölmektedir. Özellikle ithal betalarda yaşanılan adaptasyon sorununa kötü su şartları da eklendiğinde balıkları ömrü kat kat azalmaktadır. Petshoplarda satılana kadar zaten ufak bardakların içinde yaşayan bu balıklar çok ağır şartlara maruz kalmaktadırlar. Petshoplarda suları herhalde balık görünmeyecek hale gelene kadar değiştirilmiyor. Tabii ki düzenli şekilde bakımını yapan petshoplar var ancak İstanbul’da bu petshopların sayısı parmakla gösterecek kadar az.

Sağlıklı bir beta aldınız diyelim. Eğer ev ortamında besleyecekseniz ve ısıtıcı kullanacak kadar büyük bir kapta belsemiyorsanız öncelikle betanızı evin en sıcak yerine koymanızı öneririm. Tabii ki bu sıcaklıktan kastım suyun ısısın 24-28 dereceler arasında olacağı bir sıcaklık olması.

Kışın ısıya dikkat edin ve ısıtıcılar kullanın

Kışın kalorifer yanlarına koymakta iyi olabilir ancak gece kapanan tür de bir kaloriferse bu balığa faydadan çok zarar sağlar. O yüzden günümüzde karbon ısıtıcı diye bir alet var. Bunu kullanabilirsiniz. Karbon ısıtıcılar kabloların ısınmasıyla ısıtılan bir levha sonucunda üstünde durduğu zemini ısıtan sistemlerdir. Aldığınız yere bir termostatda taktırarak ısı ayarı yapabilirsiniz. Kaplumbağalar veya teraryumlar için hazırlanmış mini karbon ısıtıcılar var onlardan alabilirsiniz. Mutlaka faydasını görürsünüz. Kışın beta da en çok dikkat edeceğiniz konu ısı olsun. Sular soğuk olduğu zaman başımızın belası costia baktersi çok hızla çoğalıyor ve balığı tamamen ele geçiriyor.

Evet arkadaşlar bu yazımızda da beta balığı ömrü kaç yıldır sorusuna aslında beta balığının ömrünü nasıl uzatırız sorusuna cevap vermiş olduk diye düşünüyorum. Siz iyi şartları sağladıktan sonra balığınızın biyolojik saatş çalıştığı sürece zaten ölmeyecektir.