Beta Balığı tek mi yaşar ? En Doğru Cevap Burada

Çok sorulan sorulardan birisi olan beta balığı tek mi yaşar sorusuna bir de ben yorum yapmak istiyorum. Anlaşılamayan nokta şu bana göre; herkes karma bir akvaryum beta beslemek istiyor ancak bir pirana veya arowana gibi balıkları neden karma akvaryumlarda besleyemiyorsak betayı da karma akvaryumlarda bu yüzden besleyemiyoruz diyebiliriz aslında.

Beta balığı aslında kendi türleri dışında diğer türlere karşı çok cesur bir balık değil. Hatta korkak ve asosyal bir balık diyebiliriz beta balığı için. Örneğin karma lepistes balığı dolu bir akvaryuma 1 tane beta balığı atın, 1 hafta sonra tüm kuyruklarının yendiğini görürsünüz.

beta balığı tek mi yaşar
beta balığı tek mi yaşar

Beta balığı tek mi yaşar sorusuna yanıtım

Bence tek yaşar. Zaten beta balığı için çok büyük bir akvaryum kurmanıza gerek yok. Beta balığı akvaryumu nasıl olmalı ile ilgili yazım için tıklayın >

İnanın betayı tek beslediğiniz zaman balığın kendini tam olarak rahat hissettiğini ve tüm güzelliğini gösterdiğini göreceksiniz. Diğer türlü öteki balıklar yüzünden sürekli rahatsız edilen ve ısıtıcı veya boruların arasına saklanan bir beta balığı haline dönüşebilir. Geçmişte bende karma akvaryumda beta beslemiştim hatta 1 seneye yakın besledim ancak şöyle; diğer balıklar zemin ve orta plan balıklarıydı. Yani lepistes gibi yüzey balıkları değildi.

Beta yüzey balığı olduğu için diğer balıklarla karşılaşması az oluyordu. Bu önemli bir bilgi. Ancak yine de çok zor durumda kalmadıkça beta ile diğer balıkları aynı akvaryum beslemenizi önermem. Tabii 2 metrelik bir akvaryuma sahipseniz bir bölümde de beta beslenebilir zaten beta tüm akvaryumu gezmeyecektir. Kendine bir bölge yapar ve orada yaşamını sürdürür.

Beta balığı tek mi yaşar veya diğer beta balığı soruları hakkında bilgiler için YouTube kanalıma bakabilirsiniz . https://www.youtube.com/channel/UCCOsq5Nz9NMPWTHrLqHe-FQ/videos

Peki beta balığı ile çöpçü, vatoz gibi balıkları besleyebilir miyiz ?

Bu akvaryumun ebatlarına göre değişir. Ortalama 15-20 lt’lik bir akvaryuma sahipseniz 1 adet cüce vatoz beslemenizde bir sakınca yok. Elma salyangozuda olabilir tabii ki. Ancak sayıyı abartmamak lazım. Akvaryum veya kap daha küçükse bence başka bir balığa veya temizlik ekibine gerek yok. Camların temizliğini hafta da 2 gün kendiniz yapabilirsiniz.