Beta Balığına Tubifex Verilir Mi ?

Evet verebilirsiniz tabii ki ama alışması gerekir. Türkiye’deki tubifexin temizliği ile Tayland’daki aynı değildir. Yani buradaki tubifex içindeki bazı parazitlere ve bakterilere balıklarımız alışkın değilse yani bağışıklığı yoksa balığınız hemen hastalanır. O zaman şimdi beta balığına tubifex verilir mi detaylarına bakalım.

Ben 2018’de çok uğraştım. Bilmiyorum belki benim acemiliğimdi ama tubifex verdiğim dönemde genel anlamda hastalıktan kurtulamadım. Özellikle iç parazitten çok balık kaybettim. Evet tubifex çok hızlı büyütüyor bu tartışmasız. Ama hızlı büyüyecek diye sürekli hastalıkla mı uğraşacağız ?

Tayland’da da gördüğüm kadarıyla sürekli bir tubifex verme diye bir durum yok. Orada kan kurdunu daha çok veriyorlar mesela. En başta da su piresi. Beta Balığı Ne Yer ? Kuru Ve Canlı Yemler Nelerdir ?

Beta balığına tubifex verilir mi sorusunda fayda ve zararları.

Tubifex, canlı yem olarak kullanılabilen ve beta balıklarının diyetine ekstra çeşitlilik katan bir seçenektir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı faydalar ve zararlar vardır.

Faydaları:

  1. Protein Kaynağı: Tubifex solucanları, beta balıklarının ihtiyaç duyduğu yüksek kaliteli protein kaynağı sağlar. Bu, balıklarınızın büyümesi ve sağlıklı kalması için önemlidir.
  2. Doğal Avcı Deneyimi: Beta balıkları doğada canlı yemleri avlamaya alışkındır, bu nedenle tubifex vermek, onların doğal avcı içgüdülerini tatmin etmelerine yardımcı olur.

Zararları:

  1. Hastalık Riski: Tubifex solucanları, bazen içerdikleri bakteriler ve parazitler nedeniyle hastalık riski taşır. Eğer tubifexleri dikkatsizce beslerseniz, balıklarınız hastalanma ihtimali yüksektir. Ancak bu birazda bağışıklıkla alakalı bir konu.

Lepistes ve diğer akvaryumlarda üretilen balıklarda tubifex vazgeçilemeyen bir yemken beta icin sanırım böyle değil. Veya çok iyi dezenfekte etmek gerekir. Açıkçası ben bir daha tubifex olayına girmeyi düşünmüyorum. 1 ay daha geç büyüsün ama ölmesinler. Bu yazıda beta balığına tubifex verilir mi gibi çok sorulan bu sorunuza cevaplar verdik.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>