Beta Balığı’nın Uyumlu Olduğu Diğer Balıklar

Beta ile hangi balıklar yaşar diye sorulan soruya aşağıdaki www.akvaryum.com’da bir liste hazırlanmış, bende alıp üzerinde çalışıp derledim.. Ancak benim beta ile yaşayan balıklar konusunda genel görüşüm şu şekilde. Beta balığı yüzeyde yüzen bir balık olduğu için bence tüm yüzeyde yüzen balıklarla bakılması problem çıkaracaktır. Mesela lepisteslerin bir süre sonra betaların kuyruklarını yediklerini gördüm.

Lepistesle beta denemeyin

Kuyrukların yedikleri için bu yüzden dikkat etmek gerekiyor. Yani size lepistesle beta beslemeyi kesinlikle önermem. Lepistes çok kısa zamanda betanızın tüm kuyruklarını yiyecektir. Nedense lepistesle beta besleme merakı var herkeste. Ancak bu pek mümkün değil malesef arkadaşlar.

beta ile yaşayan balıklar

Beta ile yaşayan denilen balıklar

Malawi cichlids = Kesinlikle Hayır
Tanganyika cichlid = Kesinlikle Hayır
Afrika chiclidleri = Hayır
Diğer Amerikan Chiclidleri = Hayır
Melek Balığı = Hayır
Barbler = Kesinlikle Hayır
Betta = Hayır
Çöpçüler = Evet
Daniolar = Dikkatli olun
Discus = Hayır

Japon Balığı = Kesinlikle Hayır
Gurami = Hayır
Lepistes = Özellikle Dikkatli olun, lepistesler kuyruklarını yer
Balta Balığı = Evet
Killifish = Kesinlikle Dikkatli olun
Kedi Balıkları = Hayır
Loachlar = Evet
Moli= Evet
Plati = Evet
Vatozlar = Evet

Bu yazımda da benzer bir konu bulacaksınız.

Beta ile yaşayan balıklar hakkında görüşüm ne ?

Açıkcası ben beta balığı ile bir başka balığın bir arada çok uzun ve sağlıklı bir şekilde yaşayacağını düşünmüyorum. Beta çünkü asosyal bir balık arkadaşlar. Demek istediğim karma akvaryumlar için geçerli. Tetra türleri, melek, lepistes gibi yüzeyde gezen balıklarla beta bakmak mümkün değil. Genelde böyle denemelerde kısa bir süre içinde betanın kuyrukları yenmeye başlanıyor ve betamız ısıtıcın ya da filtre borularının arkasında bir yerde kendine bir mekan yapıyor. Ve orada yavaş yavaş ölümü bekliyor.

Liste bana göre çok geçerli değil.

Bana göre bu listede beta ile yaşayan balıklara belki çöpçüler dışındaki tüm balıkları silebiliriz. Aslında dediğim şey şu betayla başka bir balık daha beslemeye gerek yok. Beta karma akvaryum balığı değil. Eğer karma bir akvaryum düşünüyorsanız beta balığı size göre değil malesef. Beta balığı kendi başına bir kral 🙂