Halfmoon Beta Hakkındaki Bilinmeyenler

Dünya’da tüm beta severlerin hayran olduğu beta türü halfmoon betalardır. Geniş ve yarım daire şeklindeki kuyruğu ile adeta rüzgarda salınan bir eşarp gibi bizi kendine hayran bırakır. Bir de erkek halfmoon betaya ayna tutulursa veya bir dişi görürse işte o zaman asıl görsel şölen başlar.

Ancak bu güzelliğin de bir bedeli var tabii 🙂 Halfmoon betalar diğer uzun kuyruklu beta türleri gibi kuyruk erimesi gibi klasik beta hastalıklarına çok kolay yakalanırlar. Kuyruk erimesine yakalanmalarının başında kötü ve kirli su şartları ve büyük hacimli akvaryumlar gelmektedir. Ph bu konuda da etkilidir. Ancak kirli ve zararlı bakterilerin üremesi için uygun hale gelen sular halfmoon beta için hastalıklara davetiye çıkartmaktadır. Tabii suyun sıcak olması gerektiğini de unutmayalım. Diğer beta türleri gibi halfmoon betalarda en az 26 derecelik sıcak sular ister. Suyu 26-28 derece arasında tutmak doğrudur.

Halfmoon beta kuyruk erimesi tedavisi için tıklayın

Halfmoon betalar nasıl oluşmuştur ?

Bildiğiniz gibi evcil betaların atası veil tail yani tül kuyruk dediğimiz betalardır. Veil tail betalar yaklaşık 100 yıldır üretilmektedir. Beta balığı hakkında detaylı tarihsel bilgi için tıklayın . Bir mutasyon sonucu oluşan farklı bir beta türünden günümüze kadar gelen çeşitli kuyruk tipleri üretilmiştir. Bunları hepsi evcilleştirme sonucu oluşan mutasyonlarla oluşmuştur. Veil tail betanın oluşması ile başlayan bu mutasyon zinciri devamında yıllar içinde farklı kuyruk tiplerini oluşturmuştur. Ve zamanla halfmoon şekline yakın daha farklı bir kuyruk tipini de ortaya çıkarmıştır. Düşünün; bir türden 1000’lerce üretim yapıyorsunuz. Aralarda farklı tipte balıklar çıkıyor. Bu farklı tipteki balıkları ayırıp tekrar üreterek farklı türde balıklar üretiyorsunuz.

Diğer balıklar arasından seçici üretim için ayrılan bu farklı kuyruk tipinin üzerinde yapılan çalışmalar günümüze kadar gelip halfmoon betalar olmuştur. İlk halfmoon betalar daha ufakmış. Zamanla seçici üretimler sonucu hem daha iri hem de kuyruk yapısı daha görkemli halfmoon betalar üretilmiş.

Peki halfmoon beta neden bu kadar hassas

Halfmoon betaların bu kadar hassas olmalarının sebebinde su şartları yatıyor. Uzak doğu su şartları ile ülkemizin iklimi çok farklı. Ve ph değeri Tayland’a göre 1,5-2 birim farkediyor. İthal yoluyla gelen halfmoon betalar bir defa direkt yüksek ph’a maruz kalarak şoka giriyor. Bunun yanında sudaki bazı ağır metallerinde alınca balığımızın direkt kuyruğu erimeye başlıyor.

Yapılan hatalardan birisi de aldığımız halfmoon betayı büyük bir akvaryuma koymak. Balığın zaten kuyruk, alt ve üst yüzgeçleri ağırlık yapıyor. Bir de büyük akvaryuma koyduğumuzda balık yüzmek için çok fazla enerji sarf etmiş oluyor. Bu fazla efor da balığın halsiz düşmesine ve hastalıklara daha hızlı kapılmasına neden oluyor.

Beta balığı akvaryumu nasıl olmalı linki burada >>

Yerli üretim halfmoon betalar üretiliyor mu ?

Ülkemizde beta üretimi zaten çok az seviyedeyken halfmoon betaların üreticisi neredeyse yok denecek kadar az. En son geçen sene ben üretmiştim ancak 2019’da bıraktım. Şimdi hmpk denilen kısa kuyrukları beta türleri üretiyorum ancak bu sene tekrar halfmoon üretimine başlayacağım. Eğer yerli bir üreticiden halfmoon alırsanız su şartlarına daha toleranslı olduğunu göreceksiniz. Kendi su şartlarınızıa göre yetişen balıklar ithal balıklara göre çok daha dayanıklı oluyor. Bende 2 yıldır yaşayan eski üretimlerimden bir halfmoon var. Ağır şartlarda bile kuyruk eritme gibi hastalıklara yakalanmadı. Umarım yeniden böyle betalar üretiririm.

Gerçekten kendi şartlarınıza göre yetiştirdiğiniz balıklar ithal balıklara göre çok daha dayanıklı oluyor. Ben mesela şu anda (2023 Kasım) ithal halfmoon beta almaya korkuyorum ya kuyruklarını dökerse diye.

2019’da ürettiğim halfmoon betalarım YouTube kanalımda