Beta Balığı Diğer Balıklarla Yaşar Mı ?

Merhaba arkadaşlar. Bilmeyenlerin sorduğu sorulardan birisi iki betaya aynı yerde bakabiliyor muyuz ? Diğer soru ise beta balığı diğer balıklarla yaşar mı ? İki erkek betayı zaten aynı yerde beslemek mümkün değil. Nedeni kavgacı ve bölgeci bir balık olduğu için güdüsel olarak kavga etmeye programlanmış bir balık. Bu yüzden iki erkek beta er ya da geç kapışırlar ve taraflardan birinin sonuyla sonuçlanır. Hadi beta balığı diğer balıklarla yaşar mı sorusu hakkında daha fazla bilgi yazalım

Peki neden diğer balıklarla birlikte beta yaşayamıyor ?

Beta aslında kendi türlerine karşı agresifken diğer balık türlerine karşı asosyal ve korkak bir balık. Örneğin su yüzeyine yakın yüzen balıklar çoğu zaman betanın kuyruklarını yerler. Beta yavaş yüzen bir balık olduğu için tetra türü balıklarla bir arada olması uygun değil. Hızlı yüzen ve ani hareketler yapan balıklar akvaryumlarımızda beta balıklarını aşırı strese sokar.

Genelde de baktığımızda betayı uzun süre sağlıklı ve ilk aldığımız gibi kuyruk yüzgeç kopmamış şekilde karma akvaryumlarda beslenildiğini çok az görürüz. İlk belirtiler hemen betanın kuyruklarının yenmesiyle başlar. Kaçışan beta iyice asosyal olmaya ve saklanmaya başlar. Instagramda böyle bir çok video görebilirsiniz. Bu balıkları dikkatle inceleyin. Yazdıklarımı eminim daha iyi anlayacaksınız.

Çoğu zaman çok güzel akvaryumlarda çok sağlıklı beta videoları görebilirsiniz. Ancak bu balığın bu akvaryuma ne zaman eklendiğini bilemiyoruz.

Beta Akvaryumu Nasıl Olmalı ?

Sonuç olarak, artık evlerimizde beslediğimiz balığı zor şartla maruz bıraktığımızda “e ya bu balık doğada nasıl yaşıyor böyle” diye bir soru sormayız diye düşünüyorum.

Yazının başında beta balığı diğer balıklarla yaşar mı diye başladık laf lafı açtı. Ama iyi de oldu. Karma akvaryumlardaki konuyla ilgili de son olarak şunları söyleyebilirim. Özellikle su yüzeyine yakın yüzen Lepistes, raspora gibi balık türleri kısa zamanda betaların kuyruklarını didik didik ederler ve betanızı strese sokarlar. Tabii bu balıktan balığa değişebilir, istisnalar olabilir. Benim her zaman herkese önerim 10-15 lt arası ufak bir akvaryumda tek bir beta beslemek olur.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>