Pipo Filtre Akvaryumu Temizler mi ? Beta için Uygun mu ?

Pipo filtreler son yıllarda akvaryumlarda çok sık kullanılmaya başlandı. Aslında asıl amacı üretim akvaryumları için olan pipo filtreler günümüzde malesef amacı çok bilinmeden kullanılarak hem görüntü kirliliğine hem de amatör bir görünüme sebep veriyor. Pipo filtre akvaryumu temizler mi temizlemez mi bir bakalım.

Daha önceki yazımda buradan ulaşabilirsiniz. Pipo filtrenin ne işe yaradığından bahsetmiştim. Tekrar burada değinmek gerekirse; pipo filtreler tamamen biyolojik filtrasyon amacıyla tasarlanmıştır. Pipo filtreler mekanik filtrasyon yapamazlar. Akvaryum filtreleri hakkında şu yazıma bakabilirsiniz.

Pipo filtre akvaryumu temizler mi ?

İşte yukarıdaki bilgiler ışığında değerlendirirsek mekanik olarak değil yani parça toplama olarak değil de biyolojik olarak temizler. Nitrifikasyon bakterilerinin oluşturduğu azot döngüsüne biyolojik filtre denir. Azot döngüsü hakkında yazım için tıklayın .

Arkadaşlar bu konular basit konular değildir. Size tavsiyem linklediğim yerlerdeki yazıları anlamaya çalışın. Akvaryumculukta en önemli konu biyolojik filtrasyondur. Azot döngüsüdür. Azot döngüsü oluşmamış bir akvaryumda hiç bir zaman sağlıklı balıklar besleyemezsiniz.

Son olarak pipo filtre akvaryumu temizler mi sorusuna ben hayır diyorum. Çünkü temizlikten kasıt tortular, dışkılar ve benzeri atıklarsa pipo filtre bunlar çekemez. Pipo filtre sadece suyu süzer.

Beta balıkları için evet uygundur. Suyu dalgalandırmaz. Balığı sarsmaz. Hava motorunu bir vanayla kısarak ayarlama yapabilirsiniz.