Tilki Kuyruğu Bitkisi Ne Güzel Bir Bitkidir

Tilki kuyruğu bitkisi akvaryumların en cefakar ve en hızlı büyüyen bitkilerinden. En standart beyaz 6500k ampüllerle bile çok rahat gelişir. Kum, ışık, su ayırt etmeden her ortam büyüme özelliğine sahip olan bu fedakar bitki, nitrat emme konusunda da öncü bitkilerdendir. 60 cm’e kadar uzayan bir bitkidir. 10-28 dereceler arası sıcaklıklarda yaşayabilir. Tilki kuyruğu bitkisi öyle hızda büyür ki adeta izlerken büyür 🙂

Tilki kuyruğu bitkisi hangi ışıklarda beslenebilir

Led, floresan, tasarruflu lamba gibi beyaz ışık veren (6500K) genel aydınlatmaların hepsiye tilki kuyruğu bitkisini besleyebilirsiniz. Işık az geldiği zaman uçları çok açık kırmızı gibi olabilir. Yerini bir severse öyle bir büyür ki önüne geçemezsiniz. Her yeri sarar. Kontrol etmek gerekir. Budayarak ekerseniz arka planda güzel dekor oluşturabilirsiniz. Tilki kuyruğu bitkisi hızlı büyüdüğünden iyi bir nitrat-fosfat emicidir. İlk kurulumda kullanılabilir. Hatta bana göre tam bir sump bitkisidir. Sump’a bir bölüme refiquim yaparsanız buraya tilki kuyruğu bitkilerini doldurursunuz. Çeksinler nitratı bol bol 🙂

Yavrular içinde çok güzel saklanma yeri olurlar. Bitkili akvaryuma yeni başlayanlar için ilk tercihlerden biri olmalıdır. Tilki kuyruğu bitkisi bakımı çok kolay bir bitkidir. 10-28 derece arası ısılara kadar dayanırken boyu 60-70 cm’ye kadar uzanır.
Kum gibi bir derdi de yoktur. Kuma ekmesiniz de gelişmeye çoğalmaya devam eder.

Tilki Kuyruğu Bitkisi ile ilgili teknik detayları da aşağıda bulabilirsiniz

Bilimsel ismi: Ceratophyllum Demersum
Bakım zorluğu: Çok kolay
pH değeri: 6.0 ile 7.5 arası
Su sertliği: Yumuşak ile çok sert arası (5-15 KH)
Aydınlatma: Düşük ile yüksek arası
Boyu: Ortalama 60 santimetre
Büyüme hızı: Çok hızlı

Bitki akvaryumları sayfasına gitmek için tıklayın >

Diğer tüm bitkilerle uyumlu şekilde yaşar. Ancak şuna dikkat etmek gerekir. Hızla büyüdüğü için bazı bitkilerin üzerinden büyüyerek onların ışığını kesebilir veya dallarını sararak gelişmelerine engel olabilir. Dolayısıyla tilki kuyruğu bitkisi mutlaka kontrol altında tutulması gereken bir arka plan bitkisidir. Örneğin, arka planda kayalarla dolu bir akvaryuma sahipseniz tilki kuyruklarını kayaların arkasında ve yanlarında çıkacak şekilde kullanabilirsiniz. Uzayan bir bitki olduğu için yüksek akvaryumlarda daha doğal bir görünüm verecektir.

Üretimi ise çok kolaydır. Uzayan dallar yanlardan filiz vererek yeni dallar oluşturur. Bu filizleri 8-10 cm olduktan sonra keserek direkt kuma ekebilirsiniz.

Bende yazın biraz fazla olmuştu. Bir kısmını balkonda bir kabın içinde bıraktım Ekim ayına kadar. Geçen gün baktığımda hala yaşıyorlardı ve hatta daha kalın yapraklar haline gelmişti yaprakları. Çok dayanaklı bir bitki. Gelişim yoktu ancak Nisan gibi dışarıya koysaydım gelişim daha iyi olurdu. Ancak güneşin fazla olması da saç yosun yapmış biraz ona da dikkat etmemiz gerekiyor. Saç yosundan gerçekten kurtulması zor. En iyi yol elle temizlemektir.

Tilki kuyruğu bitkisini en hızlı büyütme yöntemini açıklıyorum

Bu bitki gerçekten çok dayanıklı ve cefakar bir bitki. Soğuk suda sıcak suda çok ışıkta az ışıkta hiç farketmiyor. Farketmiyor derken gelişim hızı tabii ki çok farkediyor ancak şartlar çok ağır olsa dahi yaşamayı sürdürüyor. Tam bir survivor 🙂 Peki tilki kuyruğu bitkisinde en hızlı gelişimi nasıl sağlarız ? En sağlıklı ve en parlak halini yine her bitkinin isteği gibi yeterli ışık da sağlıyor. Yani tilki kuyruklarının üzerine yakında bir ışık kaynağı gelirse çok hızlı ve sağlıklı bir gelişim sağlayabilirsiniz.

Şöyle bir örnek vereyim: 60x35x30 cm ölçülerinde bir akvaryuma 1 adet 6500K 60 cm’lik 18w beyaz floresan taktığınızda bu bitkiden zevk alırsınız. Güzel gelişir hatta tuttu mu artık verecek yer ararsınız. Dalları bütün akvaryumu ele geçirir. Adeta gün içinde büyüdüğünü görürsünüz bu bitkinin. Mesela bir de bu bitkiye co2 verdiğinizi düşünün. Çok ciddi üretim yaparsınız.

Eğer normal bir balık akvaryumunuz varsa bu bitkiden çok rahat çoğaltırsınız. Hatta başa çıkamazsınız bir süre sonra. Hep kontrol etmeniz gerekir. Tilki kuyruğu bitkisi hızlı büyüdüğü için sudaki nitratı da hızla çeker. Aslında tam bir refiquim bitkisi. Çeşme suyundan gelen başa çıkamadığınız elementleri verin ışığı bu bitki çeksin. Harika bir biyolojik filtre.

tilki kuyruğu bitkisi

Tilki kuyruğu bitkisi su değişimlerine bayılır.

Genel her bitki gibi tilki kuyruğu bitkisi de su değişimlerini çok seviyor. Çünkü bitki hızla büyüdüğü için sudaki elementlerden de biraz azalmış oluyor. Yani bu elementlerle besleniyor. Suda azalan elementleri su değişimleri ile tamamladığımızda zaten hemen fotosentezi gözle görülür hale geliyor. Hafta da 1 gün %30 su değişimi yeterli olur hızlı gelişimi için.

Tilki kuyruğu bitkisini nasıl çoğaltırım

Uzayan dalları elinizle veya bir makasla koparıp tekrar ekebilirsiniz. Hatta ekmeseniz bile olur suyun üzerinde dahi büyümeye devam eder. Kestiğin ana dalın kenarlarından da yeni filizler çıkartarak büyümeye devam eder. Tilki kuyruğu bitkisi budamayı seven bir bitki. Tabii ki uzayan dalları budamak gerekiyor. Uzayan yerleri budadıktan sonra kesinlen yerine hemen altlarından yeni dallar verir.

Başarılı bir bitki akvaryumu için bu videoyu izleyin