Yeni Aldığımız Beta Balığı Suya Nasıl Alıştırılır

Basit ama önemli konulardan birisi. İlk önce yapmamız gereken ısıları eşitlemek. Çünkü balığı aldınız ve dışarıda taşıdınız veya arabada getirdiniz farketmez. Evdeki suyla balığın poşetindeki su ısıları farklıdır. Bu yüzden önce bu suları eşitlememiz gerekir. Peki bunu nasıl yapacağız ? İşte yeni aldığımız beta balığı suya nasıl alıştırılır sorusu hakkında daha fazla bilgi:

Beta balığını suya alıştırmak için yapılacak işlemler

  • Balığın poşetini daha önceden hazırladığınız su dolu akvaryumun içine koyun.
  • Poşetin içindeki suyla akvaryumun içindeki su 15-20 dakika içerisinde ısısal olarak eşitlenecektir.
  • 15 dakika geçtikten sonra poşeti makasla bir yerinden kesin.
  • Akvaryumda balığın poşetine 1 bardak su ekleyin. Bu işlemi her 5 dakika da bir 2-3 defa yaptıktan sonra;
  • Balığın poşetindeki suyu bu kaba boşaltın. Burada kepçeniz varsa çok iyi olur. Torbayı kepçeye doğru boşaltın balık kepçede kalır, alırsınız akvaryumun içine atarsınız. Burada eğer akvaryumda başka balık yoksa balığı hiç kepçeye almadan poşetin içindeki suyla beraber direkt akvaryuma salabilirsiniz. Kepçeye almak özellikle uzun kuyruklu beta türlerinde aşırı strese ve kuyruk kopmalarına neden olur.

Aşağıdaki video da yeni aldığımız beta balığı suya nasıl alıştırılır işlemini yaptım. Lütfen izleyin.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>

Bu sayfada yeni aldığımız beta balığı suya nasıl alıştırılır sorusuna yanıtlar verdim. Genel olarak tüm akvaryum balıklarını bu şekilde alıştırarak yeni ortamlarına aktarabilirsiniz. Ciklet, discus gibi bazı özellikle büyük balıklarda suyun içine hava vermenizde gerekir bazen. Hatta discuslarda damlama yöntemi ile bu aktarma süresi çok daha uzun sürelere de yaydıklarını biliyoruz. Ben yukarıda beta balığı için yaptığım sistemi anlattım.

Meraklısına Temel Akvaryum Bilgileri Burada >>