Akvaryuma El Sokulur Mu?

Evet, gerektiği durumlarda tabii ki sokulur. Ancak akvaryuma el sokmak acil durumlar dışında genellikle önerilmez. Akvaryum suyunda ve akvaryumdaki canlılarda insanların sağlığına zarar verebilecek bakterile veya zararlı kimyasalları içerebilmektedir. Ancak bu durumun tam tersi de olur. Yani sizin elinizde bilmediğiniz bazı zararlı maddeler akvaryum suyunu da bozar. Bu nedenle akvaryuma el sokarken dikkatli olun veya ince bir eldivenle işinizi yapın. Sizler için hazırlanan bu sayfada akvaryuma el sokulur mu aramasına yanıtlar bulabilirsiniz.

akvaryuma el sokulur mu

Akvaryum Bakım ve Temizlik Yaparken El Sokulması:

Akvaryumun bakımı için mecburen bazı durumlarda elinizi sokmanız gerekir. Önceden ellerimizi iyice yıkadıktan sonra akvaryumu temizliğe başlamaya özen gösterin. Zaten akvaryum camını temizlemek, su değişimi yapmak veya bitkileri düzenlemek gibi bakım işlemleri sırasında el sokmak zorunda kalacaksınız. Bu arada aşağıda akvaryuma el sokmadan cam silmeniz için bazı aparatlar ekledim. Çok abartılacak bir konu değil bu. Gerektiğinde elinizi yıkadıktan sonra suya elinizi sokmaktan çekinmeyin.

Acil Durumlarda Akvaryume El sokulması:

Acil durumlarda, örneğin hasta bir balığı kurtarmak, veya bir yere sıkışmış bir balığa müdahele etmek için elinizi akvaryuma sokmanız gerekir. Ancak bu işlem sırasınıda dikkatli olmalı ve balığa zarar vermemeye özen göstermelisiniz. Bunun için yine akvaryum maşası da kullanabilirsiniz. Çokta işe yarar. Özellikle bitki toplamada.

Ancak, akvaryuma el sokarken aşağıdaki önlemleri almak önemlidir:

  • Ellerinizi temizleyin ve eldiven giyin.
  • Akvaryum suyuyla temas etmekten kaçının ve cildinizi koruyun.
  • Balıkları veya diğer canlıları mümkün olduğunca rahatsız etmeden hareket edin.
  • Bunun için uzun bir cımbız, maşa veya başka bir araç kullanarak işlem yapın.

Kuma Bitki Ekerken Akvaryuma El Sokmak:

Bazı bitkileri akvaryuma eklerken, köklerini doğru yerleştirmek için el sokmak gerektiği durumlar ortaya çıkar. Bunun için bitki maşaları satılıyor. Şuraya linkledim. Bu linkte ve biraz google arama yaparsanız çok güzel maşalar var artık. Elinizi çok az suya sokarak tüm bitkileri ekebilirsiniz. Hatta çıkanları da yerine ekebilirsiniz.

Akvaryum elimizi sokarken dikkat edeceğimiz noktalar

Ellerin Temizliği:

Ellerinizin temiz ve sabunla yıkanması çok önemlidir. Herhangi bir kimyasal kalıntı veya kirli eller akvaryum içine girdiğinde balıklarınıza ve diğer canlılara zarar verir. Ellerinizde kozmetik ürünler veya kimyasal maddelerin kalıntıları olmamalıdır. Parfüm, deterjan, sabun veya başka kimyasal maddeler, suyu zehirler ve canlılara zarar verir. Balıklar ve diğer su organizmaları, insan cildinden gelen kimyasallara oldukça hassastır. Bu nedenle, ellerinizin teması olabildiğince az olmalı ve sadece gerektiği durumlarda akvaryuma girmelisiniz.

Yem verirken akvaryum el sokmak:

Ellerinizle balıklara yem veriyorsanız, yemleme işlemi sırasında dikkatli olun. Fazla yem akvaryum suyunu kirletir ve su kalitesini bozar. Bu arada da elinizde zararlı bir madde varsa yemlerle birlikte suya girecektir. Hatta yemlerle birlikte direkt balıkların ağzına girer.

Akvaryum da oluşan acil durumlarda Sorun Giderme:

Örneğin akvaryumda bir ekipman arızası gibi bir sorununun giderilmesi veya temizlik yapılması gerektiğinde, yine temiz ellerle ya da eldiven kullanarak işlem yapın. Tabii ki bunu çoğumuz yapmıyoruz. Ancak temiz ellerle suya müdahele etmek en doğrusudur. El sokuşlarını mümkün olduğunca azaltmak, akvaryumdaki canlılar ve su kalitesi için daha iyi olacaktır. Örneğin bazı durumlarda kullanılması çok kolay maşalar var. Aşağıdaki akvaryum maşalarından alıp ölen balıkları, bitkileri veya düşen bazı dekorları bu maşalarla elinizi suya hiç sokmadan alabilirsiniz.

Sonuç olarak; akvaryumda düzenli bakım ve su değişimi yaparak, canlıların sağlığını koruyabilirsiniz ve akvaryumunuzu temiz ve dengeli bir şekilde tutabilirsiniz. Genel kanı akvaryumlarda bir sorun çıktığında el sokmasına bağlanır ama aslında bu doğru değil. Tabii ki elinizdeki zehirli bir madde varsa sorun yaratır ancak nitratı, amonyağı yüksek, suyu soğuk olan bir akvaryuma el sokmasanız da sorun çıkacaktır .Okuduğunuz bu sayfada akvaryuma el sokulur mu sorusuna anlaşılır bazı yanıtlar verdik.

Akvaryum Bakımı ve Filtre Temizliği Nasıl Yapılır Videosu >>