Beta balığı bakımı nasıl olmalı ?

Beta balığı bakımı, doğru su koşulları, uygun su sıcaklığı ve dikkatli beslenme ile sağlanır. Bu renkli ve özel balıklar, doğal yaşam alanlarında biyolojik olarak temiz sularda yaşadığı için akvaryumlarında su kalitesine büyük önem verilmeniz gerekir. Gelin bu sayfada beta balığı bakımı nasıl olmalı sorunuza cevaplar bulalım.

  • Su ısısı- 27-28 derece değerde sabitleyin.
  • Halfmoon gibi türlerde akvaryum su kapasitesinde 10 lt’yi geçirmeyin.
  • Haftanın 1 günü artemia çıkarıp verin. İyi markaların kuru yemleriyle besleyin.
  • Balığınıza ilgi gösterin, onunla vakit geçirin.
  • Akvaryumun içine başka balık eklemeyin.
  • Haftanın 1 günü %50 aynı ısıyla su değişimi yapın. Veya hafta da 2 gün %25 %25 değişim yapın.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>

Labirent organları sayesinde atmosferden oksijen alabilirler. Akvaryum suyu, klor ve kloramin içermeyen içme suyu veya uygun bir su arıtma sistemi ile hazırlanmalıdır. Su sıcaklığı 24 ila 28 derece arasında tutulmalıdır. Zemin olarak ince kum tercih edilebilirsiniz. Filtreleme sisteminin suyu temiz tuttuğundan emin olun. Aşırı su akışı yani akıntı betaları strese sokabilir. Buna dikkat edin.

Beta Balığına Uygun Filtreler Nelerdir >>

Beslenme programı ise protein ağırlıklı olmalı ve canlı yemlerle desteklenmelidir. Beta balıkları, düzenli su değişimleri ve dengeli bir beslenme programı ile uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilirler.

Beta Balığı Ne Yer ? Kuru Ve Canlı Yemler Nelerdir ?

Bu yazıda beta balığı bakımı nasıl olmalı aramasına cevaplar verdik. Aslında şu kurallar yerine getirildiğinde betanıza uzun yıllar sağlıklı şekilde bakabilirsiniz. Ancak bu balığın da kaderi böyle. Herkes beta balıklarını bardak balığı diye biliyor malesef. Umarım hep birlikte yıllar sürse de bu algıyı kaldıracağız.

Beta Akvaryumu Nasıl Olmalı ?