Beta Balığı Beslerken Nelere Dikkat Edilir?

Sıcaklık beta balığı için çok önemli. Isıya önemle dikkat etmenizi önemle tavsiye ederim. Su soğuk ve ısı dalgalanmalarına maruz kalmamalı. Yani sabah açıp akşam kapattığınız bir kalorifer veya sobalı bir ortamda ısıtıcı olmadan beta beslemek büyük risk olur. Balığınızı çok çabuk hasta edersiniz ve ölür. Değişen sıcaklığa sahip bir ortamsa mutlaka akvaryum ısıtıcısı kullanmanızı tavsiye ederim. İşte beta balığı beslerken nelere dikkat edilir sorusu hakkında daha fazla bilgi:

Su değişimleri veya filtre kullanmak

Su değişimleri sadece beta balığı için değil diğer tüm balıklar içinde çok önemli bir konudur. Yapılan yemlemeler ve dışarı atılan dışkılar zamanla suyu atık bazında suyu kirletir. Amonyak, nitrit ve nitrat değerleri artar. Yüksek nitrata balıklar zamanla mecburen uyum sağlar. Ancak amonyak ve nitrik balıklar için çok tehlikeli gazlardır. Kısa sürede ölümlere sebep olur. Buna çare olarak ya su değişimi yaparsınız ya da bir filtre kullanılmanız gerekir.

Beta balığı akıntı sevmeyen bir balık olduğu için filtrelerin en ufakları tercih etseniz bile yine rahatsız edici bir akıntı oluşur. Beta balıkları için aslında en uygun filtreler pipo filtrelerdir. Hem bakteri tutucu özelliği sayesinden nitrifikasyon işlemini de yapar. Nitrifikasyon hakkında bilgi için tıklayın.

Pipo filtreler hakkında açıklayıcı bilgi için bu yazımı okuyabilirsiniz.

Beta akvaryumunda su değişimi yapmak

Eğer beta balığınızı oda sıcaklığında besliyorsanız dikkat etmeniz gereken önemli konular var. Su değişimi yapacağınız akvaryumun yarısı kadar bir su kabını balığın durduğu ortamda bırakın. Mesela 5 lt’lik bir plastik su şişesi. Buradaki amaç sıcaklıkları zamanla eşitlemek. Tabii ısıtıcı kullanmıyorsanız. Balığın olduğu kaptan balığı kesinlikle çıkarmayın. Elinize almayın. Bir hortumla suyu çekin ve oda sıcaklığında en az 2 gün ağzı açık şekilde dinlendirilen suyu balığın olduğu kaba dökebilirsiniz. Bu işlemi hafta 1 gün mutlaka yapın. Eğer ısı konusuna dikkat ederseniz çok uzun süre beta balığınızı sağlıklı bir şekilde besleyebilirsiniz.

Eğer akvaryumda ısıtıcı kullanıyorsanız da su değişimi yaparken şunları yapın; bir termometre ile balığın suyunun sıcaklığını ölçün. 1-2 gün ağzı açık şekilde bekleyen dinlendirdiğiniz sudan biraz alın. Bu suyu çaydanlıkta ısıtın. Aldığını su kabına dökün ve ısıyı kontrol edin. Isı balığın suyuyla eşit seviyeye geldikten sonra sonra yeni suyu balığınızın olduğu kaba dökebilirsiniz. Tabii 2 tane ısıtıcınız varsa birini yeni su kabına 2 saat önceden koyup istediğini ısıyı da elde edebilirsiniz.

Beta Balığı Su Değişimi Nasıl Yapılır >>

Beta balığı beslerken Yemleme nasıl olmalı ?

Sabah ve akşam olmak üzere 2 öğün veya 3 öğün yem verebilirsiniz. Yemleme yaparken balığın yiyebileceği kadar yem atın. Yani yenmeyen yemler dipte birikmesin. Granul bir yem veriyorsanız bir öğünde 4-5 parça yem yeterli olur. Beta Balığı Nasıl Beslenir ? Yemleme Ve Bakım >>

Işık

Çok abartı bir ışığa gerek yok. Oda aydınlığı kadar ışık olması yeterli. Sürekli ışık yakmanıza da gerek yok. Eğer bitkili bir beta akvaryumunuz varsa o zaman mecbur ışık yakmanız gerekir. Bu akvaryumda da mutlaka loş alanlar yaratmaya çalışın. Bunu su üstü bitkileri ile yapabilirsiniz. Beta Akvaryumu Nasıl Olmalı ?

Okuduğunuz bu sayfada beta balığı beslerken nelere dikkat edilir sorusuna anlaşılır bazı yanıtlar verdik. Yukarıdaki kurallara dikkat ettiğiniz sürece beta balığınızı sağlıklı şekilde uzun yıllar besleyebilirsiniz.

Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalım >>