Beta balığı fanusta yaşar mı ?

Beta balığı fanusta yaşar ancak yaşıyor diye fanusta beslenmesi gerekmez. Fanuslar cam yapısı itibariyle konkavlı yani büyüteç modelindedir. Beta balığı içeriden bütün her şeyi çok büyük ve korkutucu şekilde görür. Beta balığı bundan rahatsız olur. Hatta rivayetlere göre katarakt bile olduğundan bahsedilmektedir. Bu nedenle fanuslar sadece beta balığı için değil tüm balıklar için de uygun değildir. Bu linkte aslında fanusun tam olarak ne amaçla kullanıldığını göremeseniz bile bir karışıklık olduğunu anlayabilirsiniz

Alışılagelmiş malesef. Her akvaryumcu da bulabilirsiniz ve hemen aklınıza ilk gelen “bir fanus alayım diyorum” cümlesini kumak olur. Beta balığı fanus gerçeği hakkında yazım için tıklayın

Beta balığı fanusta yaşar mı

En uzun fanusta yaşayan beta balığı

Örneğin benim yakın çevremde fanusta 5 sene beta balığı besleyen ve gayette sağlıklı şekilde kar kış soğuk dinlemeden yaşayan bir balık görmüştüm. Gerçekten 5 sene yaşadı. Ne balıkmış ya. Bir veil tail betaydı. Ancak her balık bu kadar uyum sağlayacak diye bir şey yok. Aldığınız beta balığı kısa süreliğine fanusa uyum sağlar ancak uzun vadede ki bu genelde kış aylarıdır, ölür.

Saçma bir fanus örneği daha bizlerle.

Buradaki sorun aslında şu; balık burada bir canlı olarak görülmek yerine bir masa eşyası, bir dekorasyon ürünü olarak görülüyor bence. Baksanıza nasıl süslenmiş fanuslar var. Adamlar satış olsun da ne olursa olsun diye balık şeklinde fanus yapıp bir de içine bitki koymuşlar. Balık suda kalsın yeter. Ne kadar yaşamış canı acır mı acımaz mı umrunda değil. En kötü örneği vereyim size bu konuyla ilgili. Biz beta balığı fanusta yaşar mı yaşamazmıyı konuşurken Çin’de adamın biri anahtarlık şeklinde fanusa benzer kaplar yapmış. Evet yanlış duymadınız anahtarlığın içinde balıklar var. 1 ay kesin yaşıyormuş, öyle tasarlanmış. Ne tasarım be vallahi bravo. Link ekliyorum aşağıya bakın.

https://www.youtube.com/watch?v=NTbQeM8RS7E&ab_channel=euronews%28T%C3%BCrk%C3%A7e%29

Bu kadar rezillik olamaz. Balık yetmemiş kaplumbağa bile koymuş adam. İşte canlıya verilen değer. Tamamen Çin olarak demeyelim tabii Çin’li bazı insanlar.

Sonuç olarak nereden nereye geldik amabeta balığı fanusta yaşar mı sorusuna yaşar diyoruz ancak buna yaşamak denirse. Fanustaki püf noktası fanusun büyüteç camı gibi olması.