Beta balığı hangi bitkileri sever?

Pistia ve su mercimeği bitkisini çok severler. Bir yazımda beta balığı hangi bitkileri sever sorusunu cevaplamıştım . İşte burada >> Yine kısaca bahsetmek istiyorum

Bildiğiniz gibi beta balığı aslında loş ışık sever. Buna göre hareket edecek olursa su üstü bitkilerinden yola çıkabiliriz. Bunlara ilk örnek olarak pistia bitkisini verebilirim. Pistia bitkisine sanıldığı gibi az ışık yeterli olmaz arkadaşlar. Pistia bitkisi gelişmek ve yaşamak için güçlü ışık ister. Beta balığı için uygun bir bitkidir pistia bitkisi.

Bir örnek daha vermek gerekirse mercimek bitkisi diyebilirim. Su mercimekleri de aynı pistialar gibi yeterli ışık isterler. ve ışık olursa aşırı hızla gelişerek su yüzeyini tamamen kaplarlar.

Her iki bitki de beta balığı için uygun bitkilerdir. Mercimek ve pistia suyu tamamen kapladığı zaman beta için harika bir loş ortam oluşur. Ancak bu durum yem vermeyi zorlaştırabilir. Buna çare olarak plastik içi boş bir halkayı suya bırakabilirsiniz. Çemberin içine bitkiler giremeyeceği için yemi oradan atabilirsiniz. Bu bitkilere ek olarak yine loş ışık seven anubias türlerini de beta balığı akvaryumlarında kullanabilirsiniz. Hatta dev sazlıkları dahi kullanabilirsiniz. Sazlıklar uzadıkça suyun yüzeyini kaplarlar ve loş bir ortam yaratırlar.