Beta Balığı Kuyruk Tipleri

Selam arkadaşlar, bu sayfada beta balığı kuyruk tiplerini ve merak ettiğiniz beta çeşitlerinin açıklamalarını göreceksiniz ve bu kuyruk tipleri sadece betta splendens’e ait kuyruk tipleridir. Bildiğiniz gibi beta balığı türleri arasında bizim beslediğimiz tür splendens türü.

Veil Tail Beta Balığı – VT (Tül Kuyruk Beta Balığı )
Beta BalığıBeta Balığı
Erkek Veil Tail ______ Dişi Veil Tail

Neredeyse beta balığı dendiğinde akla gelen ilk türdür. Özellikle Akvaryumculuğa merak saran çoğu kişinin başlangıç balığıdır. Sırt, anal yüzgeçler ve kuyruk eşarp gibi tül gibi uzundur. Ona bu yüzden veil tail yani tül kuyruk denir. Bu tür diğer türlerle çiftleştiğinde bu kuyruk yapısı baskın gelir. Aslında beta splendenslerin atasıdır. Dolayısıyla bugün gördüğümüz halfmoon, crowntail gibi beta balığı türleri ilk veil taillerden üretilerek zaman içinde elde edilmiştir. Bazen ilk yapılan hatalardan biri de bir vt erkek ile halfmoon dişi çifleştirmekdir. Ki bu hatayı bende yaptım 🙂 Yavruların hepsi vt çıktı. Arada bir kaç tane delta betaya yakın balık çıktı .Ama bundan pişman değilim. Güzel balıklarda elde ettim. Ve deneyim kazanmak için bu tür üretimler yapılmasından ben sakınca görmüyorum.

Beta balığı listemize double tail beta ile devam ediyoruz

Double Tail Beta Balığı – DT (Çift Kuyruk Beta)
Beta BalığıBeta Balığı
Erkek Double Tail _Dişi Double Tail

Double tail yani çift kuyruk tipini plakatlarda, halfmoon betalarda ayrıca Crowntaillerde de görebiliriz. Bu tür de kuyruk belirgin şekilde ortadan ikiye bölünmüştür. Kuyrukla ilgili olan genlerin uğradığı bir mutasyon sonucu gövdesinin daha kısa, kuyruk ve yüzgeçlerinin daha büyük olmasına sebep olmuştur. Double tail beta balığı için bir kaç yerde hava kesesi hastalığına yatkın olduğunu söylüyorlar ancak günümüzde Tayland’lı üreticiler veil tail beta kadar neredeyse double tail beta balığı üretiyorlar. Demek ki çoğu söylentiden ibaret. Yani üretimi kolay ki bu türde çok fazla sayıda üretiliyor ve renk versiyonu konusunda double tailler de çok çeşitlilik gösteriyor. Zamanla bu sorunun aşılacağını düşünüyorum.

Double tail kuyruk tipleri de aslında aralarında 3’e ayrılıyor. Bunlar Double tail Halfmoon, Double tail crown tail, double tail plakat. Sayfanın devamında bu türleri ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Halfmoon Beta Balığı – HM (Yarım Ay Kuyruk Beta)
Beta BalığıBeta Balığı
Erkek Halfmoon__Dişi Halfmoon Tail

“D” harfi şeklindeki kuyruk yapısı ile en popüler beta balığı türlerindendir.. Sırt ve anal yüzgeçleri özellikle diğer türlere oranla büyüktür. Halfmoon betaların yüzgeçlerinin bu kadar büyük olması çifleşme sırasında başarılı sarılmaya bazen engel olur ve dölleme eksik veya hiç yapılamaz. 2 halfmoon betanın çiftleşmesinden tam olarak orjinal anlamda 2-3 halfmoon çıkar. Dolayısıyla %10 oranında halfmoon çıkması iyi bir sonuçtur. Çoğu zaman bu kadar çıkmaz. Genelde %10’dan az çıkar.

Ancak halfmoon özelliklerine sahip yavruların halfmoon olması içinde üreticinin emeği gerekir. Temiz su şartları, antreman, düzgün beslenme gibi itinalı bakımlarla halfmoonlar elde edebilirsiniz. Çok kaliteli halfmoon betalarınız dahi olsa iyi bakım yapılmamışsa bekleneni vermeyecektir. Halfmoon beta balıkları ile ilgili detaylı bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz. Kuyruk ve yüzgeç uzunlukları ve yoğunlukları nedeniyle kuyruk erimesi ve kuyruk kısması hastalıklarına çok hızlı yakalanırlar. Bu yüzden özellikle ülkemizde üretimi çok az yapılmaktadır.

Delta Tail Beta Balığı – D (Üçgen Kuyruk Beta)
Beta BalığıBeta Balığı
Erkek Delta Tail_____Dişi Delta Tail

Delta ve Süper Delta betalar, Halfmoon betalara çok benzer. Delta beta balığı kuyruk açıları halfmoonların ki gibi 180 derece değildir. 180’den daha az olması ve üçgenimsi olması yüzünden delta beta denir. Aslında delta betalar için halfmoon ve veil tail arasında kalmış bir form diyebiliriz. Halfmoon olamamış balıklar delta olabilmekte. Güzel renk ve forma girmiş bir delta beta, halfmoon kadar olmasa da yine de beslerken keyif verir. Fiyatları yine veil tail betalar civarındadır.

Halfmoon betaları daha da güzelleştiren türlerden Rose ve Feather Tail Beta Balıkları

Rosetail ve Feathertail
Beta BalığıBeta Balığı
Rose Tail Beta___Feather Tail Beta

Kuyruk yapısı şekli ile halfmoon betaya benzerler. Ancak halfmoonlardan farkı kuyruk ışınlarındaki dallanma sayısı daha fazladır. Yani ışın sayısı daha fazladır. Böyle olduğunda ışınların araları kuyruklarla dolacağı için kuyruk katmer katmer üstü üste gibi olur. Bu durumda rose tail yani gül kuyruk beta denir. Feathertail beta ise, eğer rose tailden de fazla ışınlanma sonucu artık kuyruklar tüy şekline dönüşüyor gibiyse o zaman feathertail beta denir. Ancak feathertail ve rosetail beta beslemek zordur. Dallanmaların artması demek kuyruğun daha fazla büyümesi yani kuyruk ağırlığının artması demektir. Bu da bir süre sonra balığı yorar. Bel düşüklüğü, omurga bozukluğu gibi sürekli dipte oturan balıklara neden olur. Bu tür özel balıklar olabildiğince temiz ve küçük hacimlerde beslenmelidir. Balık çok hızlı şekilde kuyruk erimesine yakalanabilmektedir. Bana göre daha ustaların beslemesi gereken bir tür.

Crown Tail Beta Balığı (CT) Taç Kuyruk Beta Balığı
Beta BalığıBeta BalığıCrown Tail Beta
Single Ray__________Double Ray______Crossed Ray

Sırt, kuyruk ve alt yüzgeçlerinin kuyruklarındaki perdelerin yani ışınların aralarının bir kısmını pasif eden bir genin mutasyonu sonucu crown tail yani taç kuyruk betalar oluşmuştur. Yüzgeçler diken gibidir. Taç kuyruklar kendi aralarında 3’e bölünür. Single ray (tek ışın) double ray(çift ışın) crossed tail ray( çapraz ışın) En değerli ve pahalı olanı crossed ray crowntaildir. Bu varyetenin en değerlisi ışınları çapraz olan olmakla birlikte son zamanlarda üçlü hatta dörtlü ışınları olan türler üretilmiştir. Su şartları bu tür için çok önemlidir.Kötü su şartlarında kuyruk ve yüzgeçlerde kıvrılma görülebilir. Bu da balığın formunu tamamen bozar. Kaliteli bir crowntail üretmek de kolay iş değildir. Somkiat Intamu adında bir Tayland’lı üretici crossed tail konusunda epey ilerlemiş durumda. Facebook’dan bulabilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de 900 TL’ye bir crossed tail beta satılmıştı.

İşte beta dünyasının en popüler balıklarından biri halfmoon plakat betalar.

Halfmoon Plakat Beta Balığı (HMPK)
Beta BalığıHalfmoon Plakat Beta
Erkek Hmpk_________Dişi Hmpk

Halfmoon plakat betalar, halfmoon betalar ile plakat betaların eşleştirilmesi sonucu ortaya çıkmış bir türdür. Hmpk betalarında tıpkı halfmoonlar fiziksel standartları vardır. Diğer betalara göre yüzgeçleri çok kısadır. Bu özellikte plakat betadan kaynaklıdır. Hatta çoğu zaman kendini bilmez bazı petshoplar dişi beta diye satarlar. 180 derecelik kuyruk açısına sahiptir. Halfmoonda olduğu gibi kuyruk BÜYÜK D harfi gibi olur. Alt yüzgecin alt ucu daha aşağıdadır. Hmpk’lar simetrik ve asimetrik ve geleneksel plakat olarak ayrılır. Bu sayfada tüm beta standartlarını pdf şeklinde bulabilirsiniz. Kuyruk ve yüzgeçler daha kısa olduğu için kuyruk erimesi, kuyruk kısması gibi klasik beta hastalıklarına daha zor yakalanır. Daha dirençli bir balıktır. Türkiye’de üreticiler arasında en popüler beta türüdür. Hatta bende halfmoondan sonra özellikle nemo ve candy hmpklara yöneldim. Özellikle dişilerin olduğu karma akvaryumlar çok güzel oluyor.

Plakat Beta Balığı (HMPK)
Plakat BettaPlakat Betta
Plakat Erkek ________Plakat Dişi

Bu beta balığı türü yabani betalara en çok benzeyen beta türüdür. Kuyruk ışınları daha az ve kenarları yuvarlaktır. Fotoğraftaki erkek doğadaki renk tipinde de olabilir veya başka renk plakat erkeklerde görebilirsiniz. Plakat beta çok tercih edilmeyen ara bir türdür. Hmpk daha çok tercih edilmekte ve üretilmektedir. Benim elime çok şansa bir defa geçti. Toptancıda dişi diye almıştım ama erkek plakat çıktı. Ancak oldukça dirençli bir balık. Hiç hastalığa yakalanmadı. Birine satmıştım.

Çok göremeyeceğimiz bir tür. Maça kuyruk

Spade Tail Beta Balığı (Maça Kuyruk)
Maça Kuyruk betaBeta BalığıMaça Kuyruk Beta Beta Balığı
Erkek ____________ Dişi_________ Bellica____Mahachai betta

Beta balığında bu kuyruk tipine az rastanır. Maça kuyruk varyetesi veil tail beta varyetesinden de eskidir. Yeni türler denenirken Betta bellica ile çaprazlanan türlerden Betta bellica’nın kuyruk tipi geçmiştir. Hatta yüzgeçlerin bitiş kısımlarındaki sivriliklerini dahi bellica’dan almış diyebiliriz. Mahachai betta’da da benzer kuyruk yapısını görebiliyoruz. Sonuçta bu türlerde tek bir türden meydana geldiği için ara ara böyle benzerlikler görülebilir. Çok tercih edilen bir kuyruk tipi değildir.

Round tail beta (Yuvarlak Kuyruk):
Round tail BalığıRound tailBeta Balığı
Erkek _______________ Erkek________Mahachai betta

Kuyruk kenarlarının bariz şekilde yuvarlak olduğu bir varyetedir. Bazen delta tail beta balığı veya daha irileri halfmoon betalarla karıştırılır ancak alakası yoktur. Çaprazlamalarında Mahachai betta türü kullanıldığını kuyruk yapısına bakarak anlayabiliriz. Dolayısıyla bu tür de Mahachai esintilerini daha çok görebiliriz.

Türkiye’de üreteni görmediğimi bir tür. DT CT

Double tail crown tail (Çift
Double tail crown tailDouble tail crown tail Beta
Erkek _______________ Erkek________

Double tail beta ve crowntail betanın ortak genlerinden oluşan bu türü elde etmek kolay değildir.

Double tail Halfmoon Beta
Double tail betaFil kulak beta

DTHM_________DT Beta______

Double tail halfmoon betalar diğer double tail betalarla karıştırılmamalıdır. DTHM’ler iki kuyruk açıldığı zaman halfmoon görüntüsü veren balıklara denir. Bu yüzden her double tail beta dthm değildir. Fotoğraftaki balıklara bakarak ayrım yapabilirsiniz.

Dumbo-Big Ear (Fil kulak beta)
Fil kulak betaFil kulak beta
Erkek _______________ Erkek_______

Herkes onlara hasta 🙂 Fil kulak beta balıkları

Fil kulak betalar özellikle ülkemizde çok popüler hale geldi. Baş altındaki yüzgeçlerin bir mutasyon sonucu normalinden daha büyük ve farklı renkte olmasından kaynaklı bu beta türüne fil kulak beta türü denir. Genelde halfmoon ve hmpk’larda görülür.

Cross tail Beta (Çapraz kuyruk):
Cross tail BetaCross tail Beta
Erkek _______________ Erkek_______

Bir mutasyon sonucu crowntail beta balığı klasik ışınlarının düz değil de çapraz şekilde oluşması sonucu cross tailler oluşmuştur. Ülkemizde ve yurt dışında çok yüksek fiyatlarla satılmaktadır. En son Türkiye’de 900 TL’ye satıldığını gördüm. Geçen haftalarda 500 usd’ye yabancı bir facebook grubunda satan bir beta üreticisi vardı.

Rose tail Hmpk Beta
Beta BalığıBeta Balığı
Erkek _______________ Erkek_______

Halfmoon betalardaki rose tail genetik özelliğinin hmpk’larda görülen halidir..

Crownt Tail Plakat (CTPK)
Crownt Tail Plakat Beta Crownt Tail Plakat
Erkek _______________ Erkek_______

Crowntail betanın plakat halidir. Crowntail ve plakat çaprazlamalarından oluşan bu türden bir kaç nesil yavru alındığı zaman az adette ctpk yavrusu elde edilebilir.

Double Tail Plakat (DTPK)
Beta Double Tail PlakatDouble Tail Plakat
Erkek _______________ Erkek_______

Double tail betalar ile plakat betaların çaprazlamasından elde edilen bir varyetedir. Yazıldığı kadar elde edilmesi kolay bir varyete değildir. Detaylı bilgiyi Double Tail Plakat Hakkında sayfasından bakabilirsiniz

Double tail veil tail-DTVT
Double tailDouble tail
Erkek _______________ Erkek_______

Double tail betalar ile veil tail betaların eşleştirilmesi sonucu elde edilir ancak çok popüler bir tür değildir. Balık genel olarak veil taile benzer. Veil tail’in çift kuyruklu versiyonu diyebiliriz.

Half Sun (Yarım Güneş):
Half Sun Beta BalığıHalf Sun Beta Balığı
Erkek _______________ Erkek_______

Halfmoon ve crown tail beta balığı çifleşmesi ile az sayıda elde edilebilen bir türdür. Bu şekilde iyi formda elde etmek kolay değildir.

Over Halfmoon Plakat-OHMPK
Beta BalığıBeta Balığı
Erkek _______________ Erkek_______

Kuyruk açısı 180 dereceden fazla olduğu zaman over halfmoon olmuş olur. Halfmoon ve halfmoon plakatlarda görülen bir özelliktir.

Over Halfmoon OHM
Over Halfmoon Beta BalığıOver Halfmoon Beta Balığı
Erkek _______________ Erkek_______

Halfmoon betaların kuyruk açıları 180 derece’dir. Eğer 180 dereceden fazla olduğu hallerde over halfmoon olmuş olur. Bu bir bakıma balığın hem genetik olarak gelen kuyruktaki ışın yapısıyla hemde balığın antreman yapma sıklığı ile de elde edilebilecek bir özellik olabilir.

İlginç beta balığı kuyruk tipleri

Tripletail Beta – Üç kuyruk beta balığı

Double taili oluşturan mutasyon geninin başka bir versiyonunun 3 bölünme oluşturması sonucunda ortaya çıkmış bir kuyruk tipi. Çok sık görülmeyen bir tür.

Apaçi Tail Beta

Feather tailede benzer. Zaten feather taillerde oluşan mutasyonun tekrar başka bir mutasyona uğraması sonucu apaçi denilen haline gelir.

Lyre Tail Beta

Enteresan bir kuyruk tipi. Sanıyorum bu kuyruk tipleri aynı kan üzerinde sürekli üretim yapılması sonucunda çıkabilir. Veya çok alakasız kuyruk tipleriyle yapılan eşleşmeler sonucunda bu tür kuyruk tipler çıkabilir. Sonuçta kuyruk tiplerine bazı mutasyonlar neden oluyor. Lyretail’le ilgili pek bir kaynakta yok. Hatta bu fotoğrafında sahte olduğunu da söyleyenler var.

Sword Tail Beta Balığı

Kılıç kuyruk diyebileceğimiz bir beta türü. En son instagramda videosunu görmüştüm ancak çok sık rastlanan bir tür değil. Yani sabitlenmiş bir kuyruk tipi değil. Belki önümüzdeki yıllarda sabitlenir.

Hearttail Beta

Kalp kuyruk denilen bu beta türü de aslında double taile neden olan mutasyonun sebep olduğu 2’ye bölünmüş yuvarlak kuyruk halidir.

Pintail ve Bottom tail içinde aynı şeyleri söyleyebilirim. Bu tür balıklar nadir çıkan türler olarak kalıyor şu anda. Önümüzdeki süreçte bunların sabitlendiğini göreceğimizi düşünüyorum.

Aşağıdaki katalogtan da beta balığı hakkında kısa bilgilere ve listeye ulaşabilirsiniz.

Beta Balığı

Beta balığının günümüze geliş hikayesi nasıl başlamıştır ?

Anayurdu Tayland olan bu balık en eski akvaryum balıklarından biridir. Bundan 600 yıl önce Tayland’da Sukothai hanedanında beta yetiştirildiğini biliyoruz. Ancak bunlar yabani betalar.
Bu balıkları ilk pirinç tarlalarında yaşayan işçiler farketmişler ve evlerinde beslemeye başlamışlar. Zaman içinde bu balıklar üretmişler ve elden ele yaymışlar. Daha sonra bu balığın erkeklerinin dövüşcü olduklarını farkeden kötü niyetli kişiler bu balıkları dövüştürmeye başlamışlar. Beta turnuvaları düzenleniyormuş ve bahisler oynatılıyormuş. Günümüzde hala böyle müsabakaların olduğunu biliyoruz.

Tek suçu labirent organının olması

Sığ sularda yaşadığı için mecburen evrimsel olarak kendine bir labirent organı geliştiren beta balığı bu organ sayesinde suda oksijenin bittiği hallerde dahi atmosferden nefes alabilecek şekilde gelişmiştir. Bunu fırsat bilen insan betaları en ufak kaplarda beslemeyi marifet sanmıştır ve bahanesi olmuştur. Yıllar içinde hem dövüşleri hem üretimi devam eden beta balığı 1800’lü yıllara doğru artık günümüzdeki betta splendens türüne doğru değişime girmiştir.

Ne olduysa o doktor sardı başımıza bu betaları ( Dr Theodore Cantor )

1840 yılında siyam kralı da sarayında beta üretirken arkadaşı Dr Theodore Cantor onu ziyarete gelir. Doktor kraldan 1 takım beta ister ve onları üretmeye başlar. Zaman içinde iyice betalara saran doktor yeni üretimler yeni denemeler yapmaya devam eder. Tam da bu sıralar değişik bir balık elde eden doktor bu balığa Makropodus Pugnax’ (Cennet balığı familyasından bir ad vererek ilan eder. Sonra tekrar baktığında bu balığın cennet balığı değil belli başlı başka bir tür olduğunu anlar ve bu balığa betta splendens adını vererek bizim başımıza sarar :)) Üretilen betaların bir kısmı Almanya’ya oradan da Amerika’ya dağıtılır ve böyle tüm dünyada beta üretimi yaygın hale gelmeye başlar.

Yaklaşık 180 yıllık bir çalışma günümüzde elde ettiğimiz betaları ortaya çıkardı.

Beta balığı hakkında teknik bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Latince Adı: Betta Splendens – Betta veya Beta olarak okunur.
Coğrafi Kökeni: Tayland, Phuket,Cambodia, Songkhia Pattan
Beslenme Biçimi: Etçil
Davranış Biçimi: Karma akvaryumlar uzun süre beslenemez. Çabuk strese girer. Akvaryumda beta gibi yüzeyde yüzen balıklar olursa strese girme oranı artar. Lepistes gibi balıklar kısa sürede kuyruklarını yer.

Yüzme Seviyesi: Yüzey
Kendi Türlerine Davranışı: Aşırı Agresif
Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha renklidir ve daha uzun yüzgeçlere sahiptir.

Üreme: Erkeğin köpükten yuva yapar. Yuva altına dişiyi çağıran erkek dişiyi sarar ve döller. Dişi yumurtaları döktükten sonra erkek yumurtaları ağzıyla topar ve yuvaya dizer. Yumurtalama bittikten sonra dişi üretim akvaryumundan alınmalıdır. 24-48 saat içinde yavrular çıkar.

Sıcaklık: 23°C – 30°C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 12 cm.
En Az Akvaryum Hacmi: 30 litre
Su Sertliği: 5 – 19 °dH
pH: 6.0 – 8.0
Zorluk Seviyesi: 2

Biraz beslenme konusunu açalım.

Eğer tek bir beta besliyorsanız canlı yem tedarik etmeniz biraz zor oluyor. Ancak burada en zahmetsiz ve kolay ulaşılabilen canlı yemin artemia olduğunu söyleyebilirim. 5 gr artemia bir ömür betanıza yetecek kadar canlı yem ihtiyacını karşılar. Hafta da 2 gün artemia vermeniz yeterli olur. Diğer günlerde ise protein ağırlıklı etçil yemler tercih ediniz. Hafta da 1 günde sebze ağırlıklı bir yemle balığınızı 2 öğün besleyebilirsiniz. Veya bunu 1 haftaya da yayıp haftada 2 gün 1’er öğün şeklinde bitkisel yem olarak da verebilirsiniz.

Artemia çıkarmakla ilgili bir videomu paylaşıyorum

Kuru yem olarak iyi markaların beta yemlerini tavsiye ederim. Bunlar Atison Betta, New Life Spectrum,Hikari gibi yemler tercih edebilirsiniz.

Anatomik özellikler için aşağıdaki görselleri inceleyiniz.

Beta balığı hangi balıklarla bir arada yaşayabilir ? Uyumlu türler nelerdir ?

Malawi cichlids = Hayır
Tanganyika cichlid = Hayır
Diğer Afrika chiclidleri = Hayır
Amerikan Chiclidleri = Hayır
Melek Balığı = Dikkatli olunmalı
Barbler = Hayır
Betta = Hayır
Çöpçüler = Evet
Daniolar = Evet
Discus = Dikkatli Olunmalı
Japon Balığı = Hayır
Gurami = Hayır
Lepistes = Dikkatli Olunmalı, lepistesler kuyruklarını yiyebilir
Balta Balığı = Evet
Killifish = Dikkatli Olunmalı
Kedi Balıkları = Hayır
Loachlar = Evet
Moli= Evet
Plati = Evet
Vatozlar = Evet
Gökkuşağı = Dikkatli Olunmalı
Raspora = Evet
Köpek Balıkları = Hayır
Vantuzlu Köpek Balıkları = Dikkatli Olunmalı
Kılıç Kuyruk = Evet
Tetralar = Evet
Omurgasızlar = Dikkat Edilmeli
Acı su balıkları = Hayır
Bitkiler = Evet
Cüce Chiclidler = Evet

Hastalıklar hakkında bilgi almak için linke tıklayınız

Halfmoon beta üretimi videosunu izleyebilirsiniz

Kaynaklardan derlenmiştir.
http://www.bettaterritory.nl/BT-AABtailtypegenetics.htm
https://www.koi-bettas.com/tail-types.html