Beta Balığı Nasıl Çiftleştirilir

1 erkek ve 1 dişi beta balığı ufak bir akvaryumda çiftleştirebilirsiniz. Beta balığında erkek beta yumurtalara kuluçka yapar. Yumurtalara köpük yuvada bakar. Dişi yumurtladıktan sonra akvaryumdan çıkarılmalıdır. Erkek beta yumurtaları çıkartır ve yavrulara bakar. Bu yazımızda beta balığı nasıl çiftleştirilir gibi çok sorulan bu sorunuza cevap veriyoruz

Eş beta balıkları nasıl seçmeliyim

Erişkin dişi ve erkek beta balıkları seçilmelidir. Dişi beta da üreme tüpçüğüne erkek beta da ise yaşına ve köpük yapma davranışına bakılarak eşler seçmek doğrusudur. Dişi ve erkek 10-12 cm yüksekliğinde su dolu olan bir kabın içine konur Kabın çevresi kapalı olsa daha iyi olur. Mesela bir leğen. Erkek yuva yaptıktan ve dişiyi sardıktan sonra yuvada yumurtalara kuluçka yapar. Aşağıda bir çiftleşme dans videosu var.

YouTube Beta Balığı Üretim Videolarımı İzleyin >>

Dişi beta balığı yumurtladıktan sonra ne yapılmalıdır

Bu aşamadan sonra dişi kaptan alınmalıdır. 36-48 saat içinde yumurtalar çıkar. Yavrular çıktıktan 3 gün sonra erkek de alın ve yavrular daha geniş bir kaba aktarın. Minimum 30 lt’lik bir akvaryum kısa süreliğine yeterli olur. Daha sonra yavruların büyümesi için daha yüksek litreli ve geniş bir akvaryuma alınmalıdır. Örneğin 100 lt.

Okuduğunuz bu sayfada beta balığı nasıl çiftleştirilir sorusuna anlaşılır bazı yanıtlar verdik.

Tüm Detaylarıyla Beta Balığı Üretimi >>