Beta Balığı Neden Hareket Etmiyor?

Beta balığının genelde hareket etmeme sebebi soğuk sulardır. Soğuk sularda beta balıkları çok az hareket ederler ve renkleri soluklaşır. Bu yüzden akvaryumlarda ısıtıcı kullanmanızı öneririn Aşırı stresten kaynaklı saklanmalarda betalarda hareketsizliğe neden olur. Bunun yanında betayı ufak bir bardakta besliyorsanız alan darlığından da hareket edemeyecektir. Bu yazımızda beta balığı neden hareket etmiyor sorusunun detaylarına bakalım.

beta balığı neden hareket etmiyor

Strestende beta balığı hareket etmiyor olabilir

Beta balıkları stresli olduklarında hareketsiz kalırlar. Stres faktörleri arasında kötü su şartları, yetersiz beslenme, hastalıklar ve aşırı aydınlatma gibi etkenleri sayabiliriz.
Beta Balığı Hastalıkları Hakkında Bilgiler >>

Hastalık ve enfeksiyonlar beta balığında hareketsizlik kalmasına sebep olur

Solungaç enfeksiyonları, yüzgeç erimesi, parazitler veya bakteriyel enfeksiyonlar balığın hareketsiz kalmasına neden olur. Beta balığı hastalandığında hiç hareket etmez. Bir köşeye çekilerek hareket etmeden durur. Hatta yere bile yatar.

beta balığı hareket etmiyorsa nedeni soğuk sudur

Beta balıkları ılıman sıcaklıkları tercih ederler. Düşük su sıcaklıkları balığın metabolizmasını yavaşlatır ve hareketsizliğe neden olur. Beta balığı için ideal su sıcaklığı 27-28 derecedir. Beta balığı akvaryumu nasıl olmalı yazımı okuyun >>

Beta Balığı Neden Hareket Etmiyor

Yaşlılıktan dolayıda hareket etmiyor olabilir

Beta balıkları doğal olarak yaşlandıkça daha az hareket ederler. Bu durumu, yaşlılık belirtileri olarak düşünebilirsiniz. Eğer beta balığınızın hareketsizliği devam eder ve diğer belirtiler de fark ederseniz, bir veteriner hekimden veya balık uzmanından yardım almanız önemlidir. Bu yazımızda beta balığı neden hareket etmiyor sorusuna birtakım cevaplar verdik.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>