Beta Balığı Ömrü Kaç Yıldır ?

Beta balığı ömrü için 3-5 yıl arası bakımdan bakıma göre değişir diyebiliriz. Ülkemizde en fazla 1 yıldır. Beta balığı yaz ayları güzelce yaşar kış ayları soğuktan hasta olur genelde. Kuyruklarını kısar ve eğer dirençli bir balıksa kışı öyle geçirir ancak ömrü çok uzun olmaz.

Şartlar iyi olursa 2-3 yıl yaşadığını biliyorum ancak 5 yıl yaşayanı görmedim. Keşke daha fazla yaşasa.
Şartların iyi olması nedir ? Daha öncede belirttiğim gibi sıcaklık, temiz su, doğru yemleme gibi etkenler balığımızın ömründe olumlu-olumsuz rol oynar.

Bu sayfada beta balığı ömrü ile ilgili farklı içeriğe ulaşabilirsiniz.
YouTube kanalımdaki beta videoları için tıklayın

beta balığı ömrü

Beta balığı ömrü bakıcısının özenine bağlıdır

Normal şartlarda 3-5 yıl arası yaşayan bu balık çoğu zaman 2-3 ay içinde ölmektedir. Özellikle ithal betalarda yaşanılan adaptasyon sorununa kötü su şartları da eklendiğinde balıkları ömrü kat kat azalmaktadır. Petshoplarda satılana kadar zaten ufak bardakların içinde yaşayan bu balıklar çok ağır şartlara maruz kalmaktadırlar. Petshoplarda suları herhalde balık görünmeyecek hale gelene kadar değiştirilmiyor. Tabii ki düzenli şekilde bakımını yapan petshoplar var ancak İstanbul’da bu petshopların sayısı parmakla gösterecek kadar az. Alacağınız beta balığı ömrü aslında daha buralarda belli oluyor. Yani kaderi bir nevi bu petshoplarda yazılıyor malesef.

Sağlıklı bir beta aldınız diyelim. Eğer ev ortamında besleyecekseniz ve ısıtıcı kullanacak kadar büyük bir kapta belsemiyorsanız öncelikle betanızı evin en sıcak yerine koymanızı öneririm. Tabii ki bu sıcaklıktan kastım suyun ısısın 24-28 dereceler arasında olacağı bir sıcaklık olması.

Kışın ısıya dikkat edin ve ısıtıcılar kullanın

Kışın kalorifer yanlarına koymakta iyi olabilir ancak gece kapanan tür de bir kaloriferse bu balığa faydadan çok zarar sağlar. Günümüzde karbon ısıtıcı diye bir alet var. Bunu kullanabilirsiniz. Karbon ısıtıcılar kabloların ısınmasıyla ısıtılan bir levha sonucunda üstünde durduğu zemini ısıtan sistemlerdir. Aldığınız yere bir termostat da taktırarak ısı ayarı yapabilirsiniz. Kaplumbağalar veya teraryumlar için hazırlanmış mini karbon ısıtıcılar var onlardan alabilirsiniz. Mutlaka faydasını görürsünüz. Kışın beta da en çok dikkat edeceğiniz konu ısı olsun. Sular soğuk olduğu zaman başımızın belası costia bakterİsi çok hızla çoğalıyor ve balığı tamamen ele geçiriyor. Bu zararlı bakteriler yüzünden de beta balığı ömrü kısalıyor işte.

Bu yazıda beta balığı ömrü kaç yıldır sorusuna ve beta balığının ömrünü nasıl uzatırız sorusuna cevap vermiş olduk. Siz iyi şartları sağladıktan sonra balığınızın biyolojik saat çalıştığı sürece zaten ölmeyecektir.

Sıcaklık beta balığı ömrüne doğrudan etkilidir

Kesinlikle işin püf noktası en başta sıcaklıktır arkadaşlar. Üretimde de sıcaklığın önemi çok büyüktür. Tek beta besliyorsanız ve hareketli bir beta balığı olsun istiyorsanız mutlaka suyunuz 25-30 derecelerde olsun.

Beta balığı ömrü sizin elinizde

Eğer siz betanıza iyi bakar, suyunu sıcak tutar, yemini, su değişimini aksatmazsanız balığınızın ömrüne ömür katarsınız arkadaşlar. Bir masanın üstünde balığınızı ölmeye terk etmeyin. Yaz aylarında alınan bir beta genelde kışı çıkaramaz. Bunun sebebi de soğuktan ölmesidir. Bu balıklar dekor değildir arkadaşlar.