Beta Balığı Su Değişimi Yapma Yöntemleri

Eğer 1 adet betanız varsa kendinize 1 metre boyunda ince şeffaf bir hortum alın. Bu hortumu akvaryumcularda veya petshoplarda hava motoru hortumu diye isteyebilirsiniz. Bu hortumun ucuna pipetler tam geliyor. Ucuna da bir pipet takın. Anlatmaya çalıştığım şeyin videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Bu aparat sayesinde dip çekimi yapabilirsiniz. Peki suyu nasıl çekeceksiniz ?

Yer çekiminden faydalanacağız bu aşamada.

1-Pipetli kısmı suya sokun.
2-Diğer uç aşağıda olmalı. Yani akvaryum yukarıda diğer uç aşağıda olmalı.
3- Boşta kalan ucu yani aşağıya bakan ucu ağzına alın ve sanki şişeden içecek çeker gibi çekin. Bu hızla akvaryumda su borunun içine giriyor ve aşağıda doğru akmaya başlıyor. Bu akım sayesinde işte otomatik olarak yukarıdan aşağıya su akmış oluyor.

Eğer bunu yapamıyorsanız enjektörle yapılan bir sistem var.

Bu sistemde de aynı mantık var aslında ama ağzınızla bir hamle yapmıyorsunuz bu sistemde. Hortumun bir ucunu enjektöre takın. Diğer ucunu ise akvaryuma bırakın dibe doğru. Enjektöre su çekin. Suyun hızla geldiğini göreceksiniz. Yine yer çekiminden yaralanıyorsunuz burada da. Artık boruyu ucundan çıkarabilirsiniz. Akım sağlanır.

Kabı elimize alarak su değişimi yapmak

Bu yöntemle de kabı elinize alırsınız. Balık kapta kalır hala. Hafifçe sanki sürahiden bardağa su boşaltır gibi kaptaki suyu boşaltırsınız. Bu işlemi sakın tuvalete dökermiş gibi yapmayın. Aniden balık tuvalete düşebilir. Bunlar yaşanmış şeyler aman yapmayın. Suyun bir kısmını boşalttıktan sonra da yeni suyu da aynı yöntemle yavaş yavaş ekleyebilirsiniz.

Taşırma sistemi ile su değişimi yapmak

Bu eğer çok betanız varsa yapabilirsiniz. Beni takip edenler bilir. Odaya böyle bir sistem yaptım 2 ay önce. Detaylı bilgi için tıklayın Bu yöntem de şöyle ; suyu değişecek kapta mutlaka bir delik olması gerekiyor ki yukarıdan boşalan su deliğe geldiği zaman kaptan tahliye olsun yani taşsın. Ancak bu şekilde olursa taşırma sistemi olmuş olur.

Tabi taşan suyunda bir yere boşalması gerekir. Bu yöntemle ilgili yukarıdaki linkte detaylı bilgiler bulabilirsiniz.