Beta Balığı Yavrularına Yumurta Sarısı Vermek

Özellikle babamla sürekli atıştığımız bir konu olan beta yavrularına yumurta sarısı verme konusu hakkında bir yazı yazmak şart oldu 🙂 Ben baştan fikrimi söyleyeyim. Ben hiç vermedim, gerek duymadım. Ama yumurtayı somon, karides karışımı yemim için oldukça fazla kullanıyorum. Yumurtanın faydaları tartışılmaz. Sadece tüketilmeyen yumurta sarısı suyu ciddi oranda bozuyor ve kokuya da neden olabiliyor.

Beta Yavrularına Yumurta Sarısı nasıl ve ne amaçla verilir ?

Yumurtadan çıkan beta yavruları ilk 2 gün kendi keselerinde olan besinle beslenirler. Bu nedenle ilk 2 gün besine ihtiyaç duymazlar. Hatta merak etmeyin 3-4 günede uzayabilir bu süreç. Kendi keselerindeki besin bittikten sonra yem aranmaya başlarlar. Bu dönemde yavrulara verilecek yemler arasında başta infusoria, artemia, sirke kurdu, micro kurtlar gibi canlı, su içinde hareket eden yemler yer alır. Bunların başında benim tercih ettiğim sirke kurdu ve artemia var. Direkt artemiada yiyebilirler ancak yiyemeyen yavrularda olabilir veya yavrular yeselerde artemia ağır gelebilir ve yavrularda kayıplar olabilir. Ben özellikle ilk 2 günden sonra 3-4 gün sirke kurdu veriyorum. Birden direkt yüklenmiyorum. 1 haftanın sonuna doğru yavaş yavaş artemiaya doğru geçişe başlıyorum.

Konumuz yumurta sarısı olduğundan ona geçiyorum. Yumurta sarısı önce başka bir kapta hafif sulandırılıp bir enjektör vasıtasıyla suya verilebilir. Un gibi dağılırsa yavrulara daha kolay ulaşabilir. Ancak ne kadar az vermeye çalışsanız da mutlaka yavruların tüketemeyeceği kadar yumurta su da kalacaktır. Su hacimi azsa bu suyu direkt etkiler. Tabii ki yumurta sarısı ile de başarı sağlayanlar vardır. Herkesin yöntemi farklı.

Suyun içinde hareket olmayacağı için yumurta sarıları bir süre sonra dibe çöker. O zaman yavrular tarafından çok daha zor bulunabilir hale gelir. Ancak canlı yemlerde bu böyle değildir. İnfusoria, sirke kurdu veya artemia gibi canlı yemler sürekli hareket halinde olduğu için yavruların hemen ilgisini çekerler ve av olurlar. Yavrular kısa sürede karınlarını doyurur. İnfusoria oluşturmak için bu linke tıklayın

İnsuforia oluşturmak bu kadar basitken yumurta sarısıyla suyu kirleterek yavruları riske atmak bana doğru gelmiyor. Tercih ve karar sizin. İyi üretimler.