Beta Balığım Ölmek Üzere Ne Yapmalıyım?

Eğer ölmek üzere olan bir beta balığınız varsa yapmanız gereken ilk hamle, aynı ısıda olmak şartıyla balığın suyunu tamamen değiştirmek olsun. Tabii ki bu aşamaya kadar neredeydiniz diye soracağım ancak ani durumlarda oluşmuş olabilir. Bazen gece sapasağlam olan bir balık sabah ters dönmüş hale gelebilir. Ancak burada önemli konulardan birisi beslenme diğeri ise balığı tanımaktır. Tanımak içinde balığınızı takip etmeniz gerekir. Günlük hareketleri davranışları balığın sağlığı hakkında bize çok fazla bilgiler vermektedir. Gelin bu sayfada beta balığım ölmek üzere ne yapmalıyım sorunuza cevaplar bulalım.

Yukarıdaki fotoğraflara bakarsanız balıkların epey hasta olduğunu ve bu hastalığın çok ilerlediğini görürsünüz. Aşağıda balığımızın hasta olmadan önce veya insani değimle şifayı nasıl kaptığını anlamamızı sağlayacak ipuçlarından bahsedeceğim.

Peki ölmeden önce beta balığının bize verdiği sinyaller nelerdir ?

Sürtünmeler

Eğer gün içinde balığınızda cama ya da başka nesnelere sürtünmeler yapıyorsa bu bir hastalık belirtisidir. Dış parazit denir hemen ama dış parazit değildir büyük oranda. Dış parazit gözle görünen bir parazittir. Bu durumda balığın suyunun çok kirli olduğu anlamı çıkarabilirsiniz. Su da amonyak nitrit veya nitrat değerlerinin çok arttığının göstergesidir. Değişim yapacağınız yeni su mutlaka dinlenmiş olmalıdır ve balığın suyuyla aynı ısıda olmalıdır. Beta balığı su değişimi nasıl yapılıyor bu linkten bulabilirsiniz.

Balığın su da asılı kalması

Bu genelde bir iç parazit göstergesidir. Balığın karnıda şişer bu dönemde. Bunun için çok iyi bir ilaç var. Seachem Focus. Hakkında bilgi için tıklayın. Balığınızın yemine sulandırıp karıştırarak vereceğiniz bir yem.

Kuyruklarında kopmalar ve kesikler

Bu belirti balığın kuyruk erimesine yakalandığının göstergesidir. Kuyruk erimesi 2 türlü olur. 1, bakteriyel 2, fungal gösterge. Bakteriyel daha tehlikelidir. Bu biraz daha ileri aşamadır. Kuyrukta ciddi kopmalar ve uçlarında kanlanmalar görülür. Bulaşıcıdır. Fungal ise daha basittir. Yine kopmalar ve kesikler görünür ancak kanlanma görülmez. Temiz su ve kaya tuzuyla da tedavi edilebilir.

Bu yazıda beta balığım ölmek üzere ne yapmalıyım aramasına cevaplar verdik. Genel olarak beta balığı hastalıkları ile ilgili aşağıdaki sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Beta Balığı Hastalıkları Hakkında Bilgiler >>

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>