Beta Balığım Yan Yatıyor – Yerde Yatıyor Sorunu

Beta balığım yan yatıyor, beta balığım dipte yatıyor diye çok fazla soru geldiği için böyle bir sayfa oluşturdum. Sorun genellikle bakteriyel rahatsızlıklardan kaynaklanıyor. Bakteri çakışması sonucuda beta balığım yan yatıyor olayıyla karşılaşabilirsiniz. Bazen aşırı yemlemeden de yerde yan yatma görülebilir.
Bu linkte beta balığı hastalıkları ile ilgili bilgiler bulacaksınız

Beta balığı neden yan yatar ? İşte beta balığım yan yatıyor sorusunun nedenleri

Beta balığının yerde yan yatması ile ilgilli şu ana kadar tespit ettiğim bu hareketin 2 neden var.

1. Nedeni yemlemeden ötürü balığın hazmedememesi ve karın şişliği.

beta balığım yan yatıyor

Bazı yemler bazı balıklara dokunuyor açıkçası. Bu aslında ithal balıklarda görülüyor çoğu zaman. Çünkü geldikleri yerde çok az kuru yem verdikleri için burada direkt kuru yeme dönünce hayvanda bocalıyor. Bazı balıklar yem ne kadar iyi olursa olsun hazmedemiyor. Ve arka arkaya yapılan yemlemeler sonucunda balık şişmeye başlıyor. Bu belirtileri balığın karnında bariz şişlik ve hafif sararma oluyor. Mesela ben bazen dana yüreği sonrası da yerde yatma sorunu gördüm. İlk başlarda yaptığım dana yüreği yemleri herhalde daha katı oluyordu yani balıklar ezemiyor ve içeride şişiyor olabilir. Sonraları kasapta 3 defa çektirerek bu sorunu çözdüm. Ayrıca hareketsiz şekilde durma. Yerde tamamen hareketsiz durma bu işin son evresi. Eğer iyi bir gözlemciyseniz daha en son aşamaya gelmeden önce balığı kurtarabilirsiniz.

Beta Balığı Türleri ve Kapsamlı Bilgi Burada >>

Beta balığım yan yatıyorsa ne yapmalıyım ?

Hareketleri yavaşlayan ve karın şişmesi başlayan ve yerde yan yatan bir betanız olmaya başladığında öncelikle o balığa yem vermeyi kesin. En az 2 gün yem vermeyin. 2. günün akşamında bezelye verin. Tabii balık hala yem alıyorsa. Bezelye sindirim ve bağırsak sistemini hızlı çalıştırmada çok işe yarıyor. Verdikten hemen 1 gün sonra yerde normalinde çok daha fazla balık kakası görebilirsiniz :)) Tarifi aşağıdaki videoda.

Bezelye yiyorsa büyük olasılıkla balık düzeliyor. Ancak yemiyorsa dışkısını yapana kadar bir şey vermeyin. Açlıktan ölmez. Zaten ölürse çok fazla yemekten veya sindirememekten ölüyor. Beklemekten başka benim bildiğim bir yöntem yok.

Bakteriyel hastalık sonucunda balığın yerde hareketsiz şekilde durması ve yan yatması

Bu durum çoğu zaman balığın kafa kısmını su yüzeyine doğru sabit tutması ve gövdesini tamamen aşağı doğru sarkıtarak hareketsiz şekilde asılı durur gibi kalmasıyla ilk belirtilerini gösteriyor. Ardından hemen kuyruk ve yüzgeçlerde kısılma ve yapışma gibi belirtiler oluşur. Balığın iştahı kesilir. Rengi solmaya başlar. Ve tedavi edilmezse kuyruklarda kopmalar belirir. Buna sebep olan bakteriler Erreger bakterie adıyla tanımlanan bakterilerdir.

beta balığım yan yatıyor

Eğer bakteriyel bir rahatsızlık olduğunu görüyorsanız Nitrofur adlı ilacı kullanabilirsiniz. Kuyruk kısma ve erimesinde etkili bir ilaçtır. Kullanım dozunu arkasında yazdığı gibi kullanın. Bu süreçte dibi temiz tutun. Balık yem yemiyorsa boşuna yem atarak suyu kirletmeyin.

Yukarıda bahsettiğim 2 yöntemde benim kendi balıklarımda uyguladığım yöntemlerdir. Her balık için kesin çözümdür diyemem. Ancak ben balıklarımı çoğu zaman bu yöntemlerle kurtarıyorum. Ama asıl sorun kaynaktır. Yani balık neden bu aşamaya gelir onu bulmak gerekir. Açıkçası ben bazı balıklarda bu durumun bireysel olduğunu düşünüyorum. Çünkü kardeş balıklara aynı yemler aynı oranlarda dahi verdiğimde bir tanesi bu belirttiğim hastalık belirtilerine yakalanıyor. O yüzden tüm balıklar için ayrı ayrı gözlem yapmak gerekir.

Beta balığım yan yatıyor sebebi iç parazit mi ?

Evet iç parazit olmuş olabilir. Yukarıda verdiğim nitrofur ilacı iç parazite de iyi gelir.

Facebook grubumda da sorabilir yanıtlar alabilirsiniz.
https://www.facebook.com/groups/keriminpetdunyasi/

Beta balık yan yüzüyor

Yan yüzmesinin de benzer nedenleri var. Ancak yan yüzme bazen kuyruk düşmesinden de kaynaklanabilir. Ayrıca iç parazit de balığın karnının şişmesi neden olursa balık yan yatabilir.

Beta balığı dipte yan yatıyor

Balığınızı iyi gözlemleyin. Kuyruk kısan veya eriten balıklarda dipte yan yatabililir. Kötü su şartları balıkların daha çabuk hastalanmasına neden olur. Suları mutlaka temiz tutmak ve balığın bitirebileceği kadar yemleme yapmak gerekir.

Beta balığı neden yan yatıyor

İç parazit, karın şişliği, kuyruk düşmesi gibi nedenlerle beta balığı yan yatabilir. Düzelmesi mümkündür ancak uzun zaman alır. Bu süreçte balığa çok iyi bakmak gerekir.

Japon balığı yan yatıyor

Tıpkı beta balıkları gibi japon balıkları da bol kuyruklu bir yapıya sahip oldukları için zararlı bakterilere daha çabuk yakalanırlar. Bu nedenle beta gibi zeminde yan yatabilir. Japon balığı yan yatıyor sorunlarından biri de hava kesesi problemidir. Genel olarak yerde yatma ve yan yatma sorunları iç parazit kaynaklıda olabilir.

Beta balıklarda yan yatma veya dipte yatma sorunu bazen aşırı beslenmeden de kaynaklabilir. Fazla yemleme ve çok şişiren yemlerden kaçınmak gerekir.