Beta balıkları canlı yem olarak ne yer?

Beta balığı canlı yem olarak en kolay ulaşılan artemiayı sever. Özellikle yavrular artemiayla büyür bizim şartlarımızda yani Türkiye şartlarında. Tayland’da moina denen canlıdan veriyorlar. Su piresi türü bir canlı. Tabii adamlarda bolluk var. Kepçeyi daldırıyor yarım kilo canlı yem geliyor. Biz de malesef imkanlar kısıtlı.

Yine kolay bulunabilir yemlerden biri de su piresi. Betaların çok iştahla yediği ve afrodizyak etkisi olan güzel bir canlı yem. Bol su piresi yiyen özellikle erkek beta balıkları çok daha hızlı erişkin hale gelir. Tayland’da o yüzden balıklar zıpkın gibi.

Diğer bir yem meşhur tubifex. Her zaman bulunabilecek bir yem değil. Hem her zaman bulununamaz hem de kilo dışında başka türlü alamazsınız. 90’lı yıllarda Türkiye’de akvaryumculuk bugüne göre çok daha ilgi odağıydı. O yıllarda doğup büyüdüğüm semt Bakırköy’de Vİ-BA diye bir akvaryumcu vardı. İncirli caddesinde Bakırköy meydana doğru inerken sağ’da. Oradan 1 tl’lık canlı yem alır balıklara verirdim. 1998-1999 bahsettiğim yıllar.

Hem de tertemiz alırdık. Şu an böyle bir imkan yok çünkü akvaryum hobisi ölmek üzere can çekişiyor. Facebook olmasa yani facebook gruplarda bu kadar aktif olmasa gerçekten akvaryumculuk diye bir şey kalmayacak Türkiye’de. İstanbul’un en canlı yeri eminönü mısır çarşısındaki akvaryumcularda gidip baktığımızda eskiye göre %80 daha az balık görüyoruz. Çünkü talep azaldı. Talep olmayınca arz’da azaldı tabii. Size tavsiyem artemia çıkarmayı öğrenip artemia vermeniz olur. Hem hijyenik hem de kolay ulaşılabilirdir. Eğer 1 adet beta balığınız varsa alacağınız 10 gram artemia size 1 sene gider. Işık görmeyecek serin bir yerde saklamalısınız.

Artemia çıkartmanın yolları için tıklayın