Beta Balığı Renkleri ve Özellikleri

Aşağıdaki listede en popüler beta balığı renkleri listesini göreceksiniz. Beta balıklarında renk çeşitliği gerçekten sonsuzdur. 2023 dünyasında artık Sarı, mavi, kırmızı, yeşil, bazen mor, beyaz, siyah ve karışık renkli koi beta dediğimiz balıkları çok sık görüyoruz. Neredeyse her ay farklı beta balığı renkleri görüyoruz. Aşağıdaki listede temel renkler çeşitlerine ve özelliklerine bakarak kısa bilgi edinebilirsiniz. Hadi artık beta balığı renkleri hakkında detaylı teknik bilgilere geçelim.

Steel Blue Beta Balığı

Steel blue beta balıkları, genellikle koyu lacivert tonunda ve üzerinde metalik parlamaların bulunduğu bir doku ile karakterizedir. Bu tür, diğer beta balığı varyasyonları gibi bir mutasyon sonucu ortaya çıkar ve kendine özgü bir renk versiyonunu temsil eder. Kaliteli bir steel blue beta, vücudun her yerinde aynı renk tonunu korur ve yüzgeçlerde veya diğer bölgelerde farklı renkler görülmez. Bu nedenle, beta balığı renkleri konusunda meraklı olanlar için oldukça özel bir seçenektir.

Turkuvaz Renkte Beta Balığı

Turkuvaz beta balıkları, klasik mavi rengin daha açık bir tonunu temsil eder. Bu renk, vahşi betalarda doğal olarak bulunan mavi rengin bir türevidir ve turkuvaz olarak adlandırılır. Aslında, doğada betalarda bu renk sadece hafif bir parlaklık olarak ortaya çıkar, ancak evcilleştirilen betalarda bu renk mutasyonlar sonucu balığın tamamını veya belirli bir bölümünü kaplayabilir. Bu mutasyonun nedeni, balıkların renklerini değiştiren si (spread iridescence) mutant genidir.

Royal Blue Beta (Kraliyet Mavi) Beta Balığı Renkleri arasında en sevdiğim

Koyu mavi ve morun muhteşem bir birleşimini temsil eden bir renktir. Royal blue betalar, aslında çelik mavi (steel blue) ve turkuvaz beta balıklarının çiftleşmesi sonucu ortaya çıkan bir renk kombinasyonudur. Çelik mavi ve turkuvaz betaların çiftleşmesi, neredeyse %100 oranında royal blue betaların doğmasına yol açar. Bu tür bir çiftleşme sonucunda, %50’si royal blue, %25’i çelik mavi ve %25’i turkuvaz olan yavrular elde edilir. Benim en sevdiğim beta balığı renklerinden biridir.

Yeşil Renkli Beta Balığı

Yeşil olarak adlandırdığımız beta balığı aslında uluslararası arenada turkuaz beta sınıfına dahil edilir. Bu turkuaz rengi, bakır metalik parlaklıkla daha açık bir ton alabilir veya sarı gibi renklerle uyum sağlayarak renk paleti daha geniş bir görünüm kazanabilir. Beta güzellik yarışmalarında, bir beta balığının vücudu tamamen yeşil olmalıdır ve diğer renk tonları en aza indirgenmelidir. Yeşil beta balığı, beta balığı renkleri arasında nadir görülen ve klasik ve kült renklerden biridir.

Siyah beta balığı renklerine hayran olmamak mümkün değil

Black Melano (Siyah Beta Balığı)

Beta balığı renkleri konusuna devam ediyoruz. Beta balıklarında melanizm, siyah bir genetik mutasyon sonucu ortaya çıkar. Bu mutasyon, balığın tüm vücudunun siyaha dönüşmesine yol açar. Melano beta balıkları mat siyah bir renge sahiptir. Önemli bir bilgi olarak, %100 melano siyah genini taşıyan dişiler kısır olma eğilimindedirler ve üretim için uygun değillerdir. Bu nedenle melano beta üretiminde genellikle çelik mavi dişiler tercih edilir.

Blue Melano (Mavi Melano)

Melano balıklar, başka renklere sahip balıklarla çiftleştirildiğinde yavrularda melano renk özelliği ortaya çıkmaz. Ancak melano genini taşıyan bu yavrular, kendi aralarında çiftleştiklerinde yavruların yaklaşık yüzde ellisi melano renkli olur. Bu üretim sürecinde, resimde görülen metalik gövdeli melano betalar da ortaya çıkar. Bir çift melano balık çiftleştikten sonra ilk jenerasyon yavrularda melano renk görülmez; bu yavrular melano geni taşır. Bu yavrular içinden görünüş olarak daha siyah olanlar seçilerek tekrar çiftleştirildiğinde, çıkan yavruların yaklaşık yüzde 50’si melano renkli olur. Bu üretim süreci sırasında “blue melano” olarak adlandırılan bir renk varyetesi de ortaya çıkabilir.

Black Orchid Beta (Siyah Orkide)

Siyah orkide beta balığı türü melonolar kadar koyu renk değildir. Genelinde ve özellikle kuyruk kısmında mavi parlaklıklar şeklinde renkler vardır. Özellikle uzun kuyruklu denilen veil tail veya halfmoon tipi betalarda kuyrukların bazı kenar bölgeleri şeffaf bir görünüme sahip olur. Bu beta balığı cinsine Black Lace yani (Siyah Dantel) denir.​

Her siyah beta balığı renkleri siyah yavrular vermez dikkat!

Super Black (Süper Siyah Renkli Beta)

Süper siyah denilen betalar son yıllarda üretilmiştir. Copper yani betalarla eşleştirilen siyah betalarda, bakır renk maviler kadar görünecek şekilde balığa yerleşmediğinden, ortaya koyu siyah ve üretken dişilere çıkar.​

Mavi şeytan diye geçen bu beta balığı renk türü ortalığı kasıp kavurur.

Black Butterfly (Siyah Kelebek Betalar)

Beta balığındaki kelebek özelliği, variegated fins ( alacalı yüzgeç) adında bir gen tarafından oluşur.Standartlara göre makbük olan kuyruktaki birbirinden farklı renklerin %50 %50 oranda ve düzgün bir hat şeklinde ayrı olarak gözüktüğü haldir. Fotoğraftaki gibi siyah kelebek betaları belki de hayat boyu 1 veya 2 defa görebiliriz.

Black Devil – Siyah Şeytan Betalar da Beta Balığı Renkleri listesinde.

Bu renk türünden diğer betalardaki gibi en üstte bulunan mavi yanar döner tabaka azdır. Alt tabakadaki kırmızı kuyruk kısmında meydana çıkar. Bu balıklar Black Red ( Siyah Kırmızı Beta ) olarakta biliniyor.

Kırmızı renkli beta balığı herkesin her zaman gözdesi olmuştur

Super Red (Süper Kırmızı Beta)

Beta balıklarında kırmızı renk pigmentinin tüm vücuda dağılması Extended Red (yayılmış kırmızı) geni sayesinde olur. Bu kan kırmızı ve kayıpsız kırmızının oluşması için mavi genin büyük oranda sınırlanması ve siyah genin tamamen ortadan kalkması gerekir. Uzmanlar süper kırmızı betaların kalitesi maviliğin az oluşuyla değerlendirirler. Üreticiler çoğu zaman normalde mavinin yok olmasına neden olan bir gen olmadığından süper red betalar üretilirken en kırmızı olan yani mavisi en az olan veya hiç olmayan betalar seçilir.

Cambodian Beta (Kambocyalı)

Bu beta türünden balığın gövdesi ya çok açık renk ya da renksiz, yüzgeçlerinde kırmızılık, mavi, sarı veya turuncu renklerdede olur. Doğadan yakalanıp üretilen betalarda ilk ortaya çıkan genetik değişim cambodian betalardadır. Cambodian betalarda siyah yokluğuna neden olan bir genetik değişim yaşanmıştır. Cambodian geni kırmızı ve sarının renklerin üretilmesinde etkili olmuştur.

Sarı Beta Balığı

Sarı renk geni betalardan en alt katmandaki renkdir. Hatta yabani betalarda bu renk geni hiç görünmez.Evcilleştirildikten sonra mutasyonlar sonucundan kırmızı genin yokluğu (Non-Red) sebebiyle ortaya çıkmıştır. Sarı, kırmızı renk karşısında çekinik gendir. Dolayısıyla sarı ile kırmızı çiftleşmesiyle sarı elde edemeyiz. Mantık olarakda buradan şunu çıkarabiliriz. Sarı ile kırmızı betalar eşleştiğinde sarı gen kırmızıya göre daha çekinik olduğu için sarı kırmızı yavruların oranı az olur, belki de hiç olmaz.

Turuncu renkli Beta Balığı

Tıpkı boyalardaki gibi nasıl sarı ve kırmızı boyaları karıştırdığımızda turuncu renk elde ediyorsak turuncu betayı da sarı ve kırmızı renklerin azar azar bulunduğu hallerde elde edebiliriz. Sarının meydan çıkmasını sağlayan non red yani kırmızı yokluğu geninin başka bir versiyonu olan Non-red2 geni turuncu rengi oluşturur.

Ananas beta balıkları beta dünyasının ilginç türlerinden.

Pineapple (Ananas) Beta Balığı

Balığın vücudunu kaplayan pulların kenarlarının mutasyon sonucu siyah oluşuyla Pineapple betaları elde ederiz. Balığın genel rengi ise sarı, hardal gibi yada turuncudur. Bu renk kombinasyonu ve pullar üzerindeki siyah çerçeveler balığın gövdesinde ananas kabuğuna benzer bir hale getirmiştir. Çoğunlukla sarı ve turuncu betaların kırmızı yokluğu genine sahip betalarla çifleştirilmesiyle ananas betalara rastlanır.

Çikolata Beta Balığı (Chocolate Beta) Harika Beta Balığı Renk Türlerinden

Ananas beta balığına benzer amcak vücudu daha koyu renklidir. Üzerinde azda olsa mavi yanardöner tabakadan kalıntılar görürüz. Yüzgeçler sarı veya turuncudur. Siyah gövdenin altında görünen sarı veya turuncu renkler balığın gövdesine kahverengi gibi göründüğü için balığa çikolata beta denir.

Mustard Gas Beta Balığı (Hardal Gazı)

Vücut parlak mavi, yeşil turkuvaz, yüzgeçler sarı beya turuncudur. Kaliteli bir mustard gas betada kuyruk kenarlarında siyahlık olur. Buna kelebek geni neden olur. Ayrıca Mustard gas betalar Kırmızı Yokluğu çekinik geni taşırlar. Bu nedenle mustard gas betalarında kırmızı balıklarla üretilmesi mustard gas kanının bozulmasıyla sonuçlanır.

Pastel-Opak Beta Balığı

Şeffaf bir balığın üzerine toz gibi bir tabaka ile bırakılmış gibi görünür. Pastel betalarda bu tabaka biraz daha ince ve hafif mavi tonları bulundurur. Opaklar ise kalın ve mat haldedir. Aslında iki beta balığı da aynı mutasyon sonucu bu gene sahip olmuştur ve beyaz betalar bu balıklar üzerinden üretilmiştir.

White Platinum (Platin renkli Beyaz beta)

Çelik mavi geni ve opak genin bir arada bulunması ile platin beyaz beta balıkları ortaya çıkar. Soğuk metalik bir parıltıya sahiptir. Bu kalitede white platinum betalar üretmek zordur.

Karşıdan bakınca adeta öteki beta balığı size kuyruk sallar:)

Selefon Beta (Şeffaf) Balığı

Şeffaf betalardır. Genelde marble geni sayesinde bu şekilde olurlar. Marble geni taşıyan balıklar bazen renklerini tamamen kaybeder bazende hiç renk vermeyerek cellophone olurlar. Marble beta balığı türü, koi üretimlerinde cellophanelara çok sık rastlanır.

Mavi Kırmızı renkli Betalar (Blue Red Bicolor)

Gövdede mavilik ve yüzgeçlerde kırmızılık betada en çok rastlanan renklerden biridir. Bu da yabani betanın bu renklere yakın olmasından kaynaklanır.Yabani betada renkler biraz daha koyudur. Çünkü beta balığı vahşi doğada çok dikkat çekmemek için renklerin üzeri hafif siyah bir tabakayla kaplanmıştır.

Mavi Turuncu Beta Balıkları (Blue Orange)

Uluslararası platformlarda vücudu koyu renkli yüzgeçleri açık renkli olan çift renk betalara Dark Bicolour betalarda denmektedir. Bu tabiri uzmanlar bazı yarışmalardan sınıflandırmak içinde kullanılır. Vücut mavi yada siyah, yüzgeçler kırmızıysa, sarı yada turuncu olan bu beta türü, koyu gövdeli çift renkli balıklar olarak tek bir klasmanda yarışmada yer alırlar.

Beta balığı renkleri ve tür listemize devam ediyoruz.

Maskot Beta Balıkları

Tayland bayrağını oluşturan mavi, kırmızı ve beyaz renkler sebebiyle öteki adı Thai Flag yani Tayland Bayrağı olan beta balığı çeşitidir. Balıkta dikkat çeken özellik kırmızı rengin sadece kuyruk ve yüzgeç üst kısımlarında belirgin olmasıdır. Maskot betada da kelebek geni vardır.

Salamander Beta Balığı

Benim en sevdiğim beta renklerinden biridir. Hatta beta balığı sevgisini bana tekrar başlatan balıklardan biridir. Mora yakın bir mavi tonundan dolayı Lavander (lavanta) da denmektedir. Orjinali sol fotoğraftaki halfmoon lavanderdir. Bu varyete herzaman Butterfly-kelebek geni taşır. Üzerinde 3 renk olur ve mavilikleri bazen mor olur. Yan yüzgeçleri beyaz verdiği için fil kulak beta balığı genelde bu renk üzerinden üretilir.

Copper özelliği splendenslere yabani beta balığı genlerinden geçmiştir

Bakır (Copper) Beta Balıkları

Bakır renk ve parıltılar Beta Mahachai ve Beta İmbellis gibi diğer beta türlerinde görülen özelliklerdir. Bu yabani türler Beta Splendensler ile üretilerek bakır metalik parıltı balıklar elde edilmiştir. Seçici üretim ile daha fazla bakır renkli balıklar elde edilmiş ve o zamandan itibaren beta dünyasında popüler balıklar haline gelmişlerdir.Beta balığı renkleri sınıfına copper betalarda yabani betalardan üreyerek girmiştir.

Copper Gold (Altuni Bakır) Beta Balıkları

Copper yani bakır renk her rengin üzerini kaplar. Gold betalar bakır ile sarı betaları çiftleştirme sonucu elde edilmiştir. Copper gold betalarda ise pulların etrafı ananas betadaki gibi siyah çerçevelidir.

Gold Beta – Altın Beta Balıkları

Bu balıklarda siyah neredeyse sıfırlanmıştır. Gold betalar, sarı betalar ile bakır denilen beta balığının eşleşmesi sonucu elde edilmiştir. Bakır, sarının üzerini kaplar ve bu şekilde parlak görüntü elde edilir.

Copper Orange (Bakır Turuncu Beta)

Balıkta alt tabaka turuncu, yanardönerlik tabaka ise bakır olduğunda bu renk ortaya çıkar. Bakır yoğun şekilde varsa mavilik tamamen yok olur. Mavinin bulunduğu her renk ve desen bakır ile üretilerek farklı varyeteler oluşturur.

Copper Red Beta(Bakır Kırmızı)

Bakırın beraber kullanıldığı renklerden biri de biride kırmızıdır. Bakır bir balıkla kırmızı bir balık eşleştirilerek bu tip balıklar elde edillir.

Mavi marblelar beta balığı yarışmalarında derece yapan balıklar arasında.

Copper Green (Bakır Yeşil)

Bakır ve mavi yanardönerlik bir arada bulunabilir renklerdir. Bakır renk, mavinin üzerinde metalik parıltılar şeklinde de ortaya çıkabilir. Ama önceki yazılarda belirtildiği gibi saf bakır özellikli betalar mavi parıltıyı tamamen yok eder. Yandaki örnekler Yeşil bir betanın copper ile kaplanması değil, daha çok betada bakırın bir tonu gibi düşünülebilir.

Copper Black Beta Balığı (Siyah Bakır)

Siyah zemine sahip olan bir balığın bakır parıltı le kaplanması ile meydana gelir. Yukarıdaki fotoğraflarda yer alan black orchid betada yanardöner tabaka maviydi, burada ise copper tabaka mavinin yerini almıştır yani copper alta geçmiştir.

Red Dragon Beta (Kırmızı Ejder)

Copper, bakır betalarda olduğu gibi dragon betalardan beta dünyasına 2000’li yıllardan sonra ortaya çıkmış bir türdür. Dikkatli bakıldığında gövdeye mat beyaz rengini veren özellik copper ve opak birleşimi olan platinumdur. Bakır betayı oluşturmak için yapılan vahşi melezmeler sırasında dragon betalarda oluşmuştur. Pullarının daha belirgin olması sebebiyle ve derisi kalınmış gibi gözüküyor diye dragon denilir.

Dragon betalar dünyada ve Türkiye’de beta balığı camiasında ilgi çeken türlerden.

Black Dragon Beta (Siyah Ejder)

Gövdeyi saran diğer betalara göre daha kalın, ma ve pullar balığın dragon yani ejderha olarak anılmasına sebep olmuştur.Yine vahşi betalarla melezlemeler sonucunda üretildiği için üzerinde mask benzeri yapılar barındırır.Normalde evcil betalarda baş kısmında olmayan yanardöner tabakaya ait renkler dragon betalarda yanak kısımlarında görülmeye başlamıştır.

Gold Dragon Beta (Altın Ejder)

Vahşi beta melezlemeleri ile oluşan dragon geni, sarı veya gold geni taşıyan betalarla eşleştirilerek gold dragon beta elde edilmiştir. Gold betalarda benim Beta balığı renkleri listelerinde en sevdiğim balıklardan.

Orange Dragon (Turuncu Ejder)

Fotoğraflarda gördüğümüz turuncu dragon beta, sarı ve kırmızının az oranlarla birleşmesinden oluşan turuncu gene sahip beta ile dragon özellikler taşıyan bir betanın üretilmesi ile elde edililir. Burada başarı sağlamak için dragon beta beyaz ve black dragon seçilebilir diye düşünüyorum.

Blue Red Dragon Beta (Mavi Kırmızı Ejder)

Dragon betalar illa ki beyaz vücuda sahip olmak zorunda değiller. Mavi renkli dragonlarda üretilmektedir. Spnuçta dragon özelliği renk kadar aynı zamanda desenle ve pulların kalın görüntüsüyle ifade ediliyor. Soldaki fotoğrataki dragon mask özelliği taşıyor. Başın üst kısmı dragon tabakası ile kaplanmadığı için bu balığa Full Mask Dragon Beta diyemeyiz anca mask özelliğine sahiptir diyebiliriz.

Dragon beta türlerini incelemeye devam ediyoruz.

Blue Black Dragon Beta (Mavi Siyah Ejder)

Mavi dragon betalarda yüzgeçler kırmızı, siyah, sarı, turuncu renkler olur. Beyaz gövdeye sahip dragon betaların aksine mavi de olur. Bu durumda balığın tümü aynı maviden olur. Dragon betalar üretilmeden önce öncesinde mavi betaların kafaları siyah olurdu. Fakat son yıllarda üretilen Royal Blue, Turkuvaz, Steel Blue betaların neredeyse tamamı dragon ve mask özellikli oluyor.

Red Marble (Kırmızı Mermer)

Beta balığında marble geni yine bir mutasyon sonucu oluşmuştur. Marble geni olan betalarda desen sabit değildir. Tüm marble betalar birbirinden farklı desenlere sahiptir. Ayrıca bu desenler yetişkinliğe kadar değişebilir hatta daha sonra bile sürekli değişim gösterir.

Black Marble (Siyah Mermer)

Bir marble betanın renklenmeye başladığı zaman günden güne gözle görülür şekilde renk değiştirir. Mesela siyah bir marble alırsınız. Aldığınız balığın kafası siyah gövdesi beyazlıkyken 1 hafta sonra kafasıda beyazlayabilir.

Blue Marble (Mavi Mermer)

Marble gen aşırı baskın bir gen değildir. Düz renk bir balığı marble bir balık ile çiftleştirdiğinizde az bir sayıda balık marble olur. Ancak marble geni bir balığa bir defa girdikten sonra o balığı 10 batında üretseniz yine yavrulardan marble betalarla karşılaşabilirsiniz.

Marble olurda copper türü olmaz mı ? Sonsuz renk çeşitliliği = Beta balığı renkleri diyebiliriz

Copper Marble (Mermer Bakır)

Marble gen her türlü ve her renk beatada etkisini gösterir. Bakır (copper)renk ve dragon tabaka bile etkilenir.Bazı beta üreticileri marble genin sağlamış olsun farklı desenleri üretimlerinde görmek içim marble balıklar kullanırlar.

Black Dragon Marble (Mermer Siyah Ejder)

Dragon betaları etkileyen marble yani mermer gen katılarak üretilen betalarda son yıllarda oldukça ilginç desenler ortaya çıkıyor. Fotoğraflardaki betalarda marble gen dragonda kendini hissettirdiği için parça parça desenli balıklar elde edilmiş.

beta balığı renkleri gerçekten sonsuz değil mi sizce 🙂

Marble Red Dragon Beta (Mermer Kırmızı Ejder)

Önümüzdeki yıllarda daha da gelişecek olan beta üretiminde marble gen özellikleri daha kontrol edilebilir ve öngörülebilir hale geldiğinde sadece balığın belirli yerlerinde belirli desenleri olan marble-fancy betalar üretimi mümkün olabilir. Bu durum günümüzde nadir yada şans eseri rastlanan tiger, dalmatian, piebald, samuray gibi desenlerin ilerde yaygın bir şekilde üretimini sağlayabilir.

Grizzle Beta (Kül Rengi)

Grizzle betalar vücutta mavi veya metalik desenin rastgele beneklenmesi ve bunun üzerini pastel opak renk tabakasının kaplaması ile oluşmuştur. Marble genle bağlantılı görünsede direkt marble genin neden olduğu bir desen tipi değildir.

Yellow Grizzle Beta (Sarı Kül)

Grizzle yani kül özellik kullanılarak farklı renkler oluşturur. En popüler örneklerinden biride maskot betalardır. Mascot betalarda resimde görülen sarının yerinde kırmızı bulunur. Grizzle betaların bilenen önemli özelliklerinden biride desenin baş kısmına gidildikçe azalmasıdır.

Değişik ve sevimli bir beta balığı türü. Yüzü derisi değişiyor sanki.

Piebald Beta (Çıplak Suratlı)

Piebald, yani çıplak yüz marble geni kullanılarak sabitlenmeye çalışan bir özelliktir. Bu balıklarda balığın kafa kısmı renksizdir. Daha Marble desenlerin rasgele oluştuğunu ve zamanla değiştiğini belirtmiştik. Dolayısıyla iki adet piebald özellikli balıktan kesin piebald balık elde edeceğiz diye bir garanti yoktur. Seçici yetiştirmeler belki önümüzdeki yıllarda bu durumu değiştirir.

Monster Beta Balığı (Canavar)

Monster betalar dragon özelliği taşır. Ancak dragon özelliğine marble genide karışıp balığın baş kısmında kendini gösterince baş kısmı gövdeden farklı bir renk aldığından monster yani canavar beta denmiştir.Nadir bulunan bir desendir. Piebald, çıplak surat betalarda olduğu gibi şimdilik tesadüfi olarak üretilmektedir. Zaten piebald ile monster betalar aslında teknik olarak birbirlerine benzemektedir.

Fancy’ler bize çok güzel renkler sunar.

Orange Fancy Beta Balıkları

Fancy olarak tanımlanana betalar marble genin renk ve desen olarak çok etkili olduğu beta türleridir. Üzerlerinde üç veya daha fazla renk bulunur. Bu renkler gençlikte değişkenlik gösterir zaman içinde farklı desenler ortaya çıkar.

White Fancy Beta Balıkları

Fancy betalar birden fazla renk ve desen barındırdıkları için çok farklı betalar görmemize neden olurlar. Ayrıca bu balıklar üretildikçe üretimlerden bambaşka yeni renkler çıkacak gibi görünüyor.Pembe ve mor son yıllarda üretilmeye çalışılan renkler arasında. Sağdaki balığın sırt yüzgecinde az da olsa bulunur.

Blue Orange Fancy Dragon Beta

Betadaki dragon özelliği ve marble geninin bir araya gelmesi ile son yıllarda çok farklı desenler meydana geldi. Soldaki fotoğraftaki balıkta dragon desenin üzerindeki farklı renkler görebilirsiniz.Genelde dragon desen betalarda tek renk olarak kendini gösteriyordu. Fancy betalarda Beta balığı renkleri listesinde baş sıralarda.

Black Fancy Beta

Soldaki balıkta görülen kırmızı puantiyeli yüzgeçlerYanda görülen kırmızı noktalı yüzgeçler ve kuyruklar butterfly marble genle alakalıdır. Normalde Butterfly özellik yüzgecin bölgesel olarak kırmızı yada siyah olmasını sağlarken, üst üste üretimlerle sabitlenen marble gen noktalar oluşturacak şekilde de kendisini gösterir.

Orange Dot – Dalmatıan Beta

Betalarda bu desen 2004 yılından beri görülüyor. Sadece yüzgeçlerde görülen bu anomali sadece kırmızı yokluğu geni olan balıklara has bir özellik aynı zamanda. Yani balık sarı yada turuncu renk genlerinin taşıyıcısı olmalı. İlk ortaya çıkması turuncu betalarda kırmızı noktalar halinde olmuş. Fakat sarı betalarda turuncu olarak ta görülür. Sadece yüzgeç ve kuyruklarda görülen bu durum kırmızı yokluğu geni olan balıklara ait bir özellik. Yani burada şu olur; sarı ve kırmızının yakın oranlarda birleşmesinden turuncu renk çıkıyorsa demek ki daha farklı oranlarda birleşmesinden kaynaklı bu tip bir sıçrama. Burada kırmızı ağır basmış ancak yayılmamış. Sıçrama şeklinde kendini göstermiş. Bunu ben kendi mantığıma göre böyle yorumladım.

Copper Armageddon Beta Balığı

Normalde kırmızı yokluğu gen taşıyan bir balığın kırmızı noktalı olması imkansız görülüyordu. Fakat Orange Dot, Armageddon ve Dalmatian beta diye adlandırılan bu balıklar ortaya çıkınca durum değiştir. İki adet benekli yüzgeçli balık çiftleştirerek benekli yüzgeçli yavrular elde etmek zor. Bu balıkları bu geni taşımayan sarı veya turuncu betalarla çiftleştirmek %30 civarı başarı sağlanıyor. Ben ilk beta üretimimde erkek olarak dalmatian vt dişi olarak da kırmızı bir halfmoon denemiştim. Çıkan yavruların %90’ı açık turuncu yani dalmatian gövdesi renginde çıktı. Kalan %10 ise kırmızı çıktı. Beni ilk betacı yapan balıklardan biri de bu Beta balığı renkleri listesindeki dalmatian betalar.

Chocolate Armageddon

Bu desen tipindeki balıkların üretiminin düzenli şekilde yapılması gelecekte çok farklı betalar görmemizi sağlar. Bu desenlerde marble geni gibi hareketli desenlerdir. Balık gençken üzerinde benekli olabildiği gibi yaşlandıktan sonra benekler azalır, hatta yok olur. Böyle balıkları anca Beta balığı renkleri adı altında toplanan sayfalarda görebiliyoruz malesef.

Beta balığı renkleri listesinde Copperlar her tarafa gen atmışlar.

Blue Dalmatian Beta

Marble genin etkin olduğu bu modelde vücutta ufak ufak benekler olur. Gövde pastel, opak, veya cellophane’a döner. Bu kadar küçük benekler çokça çiftleştirme yani bir takım betayı defalarca üretime alma ve biraz da şans sonucu oluşturur. Üretimi zor bir balıktır.

Black Dalmatian Beta (Koi)

Son yıllarda popüler olan türlerden biride koi betalar. Koi aslında asya havuz balıklarına verilen bir renk tipi. Ancak turuncu beyaz veya şeffaf marble betaların ortaya çıkmasıyla betada da koi tabiri kullanılmaya başlandı. Koi betalar çok ilgi çekip yüksek fiyatlara satılınca koi diye anılan balıklar çoğalmaya başladı. Örneğin bu black marble (dalmatian) balıklar artık koi diye anılıyor.

Koi beta balıklarını çok seviyorum da üretim de çok renksiz yavru çıkması kötü

Koi betalar marble özellikli balıklar olduğu için kısmi baskınlığa sahiptirler. Bir koi üretiminden pek çok cellophane , normal düz renkler, yada daha bildik marbleların yanında az sayıda da koi yavru elde edersiniz. Koilerde en sık rastlanan renkler, kırmızı sarı ve turuncudu. Koiler benim beta balığı renkleri listesinde en sevdiğim 2. renk türü.

Yellow Koi Beta

Koi elde etmenin en kolay yolu koileri koiler ile çiftleştirmektir. Fakat farklı renkleri ve desenleri de koi serinize katarak kendiniz özgün koiler yetiştirebilirsiniz. Bu daha zor ve uzun süreli bir çalışma olur. Sarı koilerde bu çalışmaların ürünüdür. Son dönemde dragon katmanı da koi betalara karışmış ve balığın üzerinde beyaz kalın pullar görülmeye başlamıştır.

Red Koi Beta (Kırmızı Koi)

Koi betaların marble geni üzerinde yapılan aşırı çalışmanın ürünleri alınıyor. Birden çok rengin aynı anda beta üzerinde desenler oluşturması için üretim denemeleri yapılıyor. Çok fazla akraba üretimi, balıkların form ve yapısını da etkiliyor ancak yinede sıradışı özellikler bu üretimlerden çıkıyor. Normalde betada bir araya gelmesi genetik açıdan mümkün görülmeyen sarı ve kırmızı yandaki balıkta bir araya gelelbiliyor. Koi betalarda Beta balığı renkleri sınfında uzun yıllardır ilk 3’de.

Galaxy beta balıkları çok güzeller.

Galaksi Red Koi Beta (Kırmızı Koi)

Koi beta üretimleri çoğaldıkça çıkan balıklarda kendi içinde özellikler oluşturuyor. Örneğin dikine siyah çizgileri olanlar tiger koi, üzerinde tek tek yada desen olarak dragon pullar olanlar samurai koi olarak geçiyor. Genel olarak artık bazı betacılar daha karışık renkler ve desenler elde etmek üzerine çalışıyorlar.

Tabii ki beta balığı renkleri bu listeyle sınırlı değil.

Tayland’da pembe üzerine ciddi çalışmalar yapanlar var. Parçalı renkli ama pembe ağırlıklı betalar üretiliyor şu anda. 3-4 sene sonra net pembeler göreceğiz gibi geliyor bana. Aslında Eskiden mora yakın renkler vardı ama şu anda hiç yok. Bakarsanız İnternette mor beta fotoğrafları geziyor ancak gerçeği yansıtmıyor bunlar inanmayın. Beta Balığı Türleri ve Kapsamlı Bilgi Burada >>

Bu güzel listeyi Kenan Erayman adlı eskiden beta balığı üreten ve yabancı kaynaklardan çeviriler yaparak bizlere bu bilgileri kazandıran değerli bir hobidaş hazırlamış. Bende listeye sadık kalarak biraz metinlerde değişiklik yaptım ki arama motorlarında spam yemeyelim diye 🙂 Kaynak siteye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak Site : Betaya başladığımda bana çok yol gösteren bir siteydi. Başlangıçta neredeyse her şeyi bu siteden öğrendim. Tekrar teşekkürler.
https://capaculsbetta.wixsite.com/betta

Bu yazıda beta balığı renkleri aramasına cevaplar verdik. Betada renk olayı sonsuz. Sizde farklı renklerdeki betaları edinerek üretim çalışmaları yapabilirsiniz.