Bitki Akvaryumunda Başarı

Bitki akvaryumunda başarı elde etmek istiyorsanız önce beklentinizi belirlemelisiniz. Örneğin ben bu akvaryumda beklentimi düşük tuttum ve başarı yakaladım. Bu video da tamamen bunu anlatıyorum zaten. Lütfen izleyin.

Bitki akvaryumunda başarının formülleri

Aydınlatma seçimi

Bir bitki akvaryumunda bana göre en çok yatırım yapılması gereken alan aydınlatmadır. Çünkü dünyanın en iyi kumunu, en iyi gübresini veya en güzel bitkilerini bile alsanız iyi bir aydınlatmanız yoksa bitki akvaryumunda başarılı olamazsınız. Aydınlatmanızı bitkileriniz ihtiyaçları doğrultusunda tasarlayın. Ek olarak akvaryumunuzda bitki yoğunluğuna göre aydınlatma gücünü ve saatini ayarların. Az bitkili bir akvaryumda çok yoğun bir aydınlatma bitkiler için fazla gelir. Kullanılamayan bu güç bitkilerden çok alglerin gelişimine yol açar.

Bitki yoğunluğu

Eğer bitki yoğunluğuna göre aydınlatma gücünüzü ve zamanını ayarlamazsanız fazla ışık alglerin de hızla gelişmesine neden olur. Bunu şöyle düşünün. Bitkiler için kaynak sağlıyorsunuz ancak bitkileriniz bu kaynak gücüne göre az olduğu için bu kaynağı tüketemiyor. Yeteri kadar kullanıyor ve kalan kaynak alglerin gelişimine neden oluyor. Çünkü algler bitkilerden arta kalan besinleri ve ışığı kullanıyor. Burada yine çok sevdiğim ve çok doğru bir değerlendirmeyi kullanacağım. Besin rekabeti. Bitki akvaryumlarında başarının anahtarı besin rekabetini anlamak ve ona göre adımlar atmaktır.

Gübre kullanımı

Yine aydınlatma gibi düşünün. Eğer çok fazla bitkiniz yoksa eklediğiniz gübrelerin hepsi bitkiler tarafından tüketilemez. Fazla kalan gübreler algler tarafından da kullanılır. Dolayısıyla alglerinde gelişimine katkı sağlar. Genelde şu oluyor; gübre veriyorum, aydınlatmam iyi ama bitkiler istediğim gibi gelişmiyor ve yosunlanma başladı. İşte olay bu zaten. Demek ki verdiğiniz gübreler bitkiler tarafından tüketilemiyor. Peki neden tüketilemez ?Eğer gübre veriyorsanız co2’yi düzenli ve yeterince vermeli ve aydınlatmanızı ortalamanın üzerinde tutmalısınız. Ortalama derken bitkilere yetecek kadar anlamında kullanıyorum. Bitkiler yüksek ışıkta ve co2 katkısıyla besinleri daha hızlı tüketirler. Yani gübreleriniz burada işe yarar.

Sisteminize göre bitkiler seçin

Örneğin direkt köklerden beslenen bitkiler seçtiyseniz kumunuzu iyi seçmelisiniz. Co2’yi her zaman isteyen bitkiler seçtiyseniz o zaman bir co2 sistemi kurmanız gerekir. Eğer bu sistem yoksa ve bitkilerinizde yüksek ihtiyaçları varsa o zaman başarısız olursunuz. Bunun yerine daha basit bir sisteminiz varsa o zaman besinlere ve ışığa daha az ihtiyacı olan ve daha dayanıklı bitkiler seçerek de güzel bir bitki akvaryumuna sahip olabilirsiniz.

Co2’yi daha az isteyen bitkiler hakkında şu yazıyı okuyabilirsiniz.

Yukarıdaki maddeleri dikkatle okuyup araştırma yaptıktan emin olun istediğiniz bitki akvaryumuna sahip olabilirsiniz. Başarılar.

Akvaryum gübreleri hakkında bilgi almak için tıklayın