Bitkili Akvaryumda Başarı

Bitki akvaryumunda başarı elde etmek doğru seçimlerle başlar. Yetersiz bir aydınlatma da zemin bitkileri beslemeyi düşünenler genelde başarısız olurlar. Gübreleme, aydınlatma, su değişimleri ve zemin malzemesi başarılı bir bitki akvaryumu için kilit konulardır. Bu yazıda bitkili akvaryumda başarı aramasına yanıtlar bulacaksınız.

Aydınlatma seçimi Bitkili Akvaryumda Başarının anahtarıdır

Bir bitki akvaryumunda bana göre en çok yatırım yapılması gereken alan aydınlatmadır. Çünkü dünyanın en iyi kumunu, en iyi gübresini veya en güzel bitkilerini bile alsanız iyi bir aydınlatmanız yoksa bitkilerin olması gereken gibi büyümez. Aydınlatmanızı bitkileriniz ihtiyaçları doğrultusunda satın alın.

bitkili akvaryumda başarı

Akvaryumda aydınlatmaya göre bitki yoğunluğuna dikkat

Eğer bitki yoğunluğuna göre aydınlatma gücünüzü ve zamanını ayarlamazsanız fazla ışık yosunların da hızla gelişmesine neden olur. Bunu şöyle düşünün. Bitkiler için kaynak yani fotosentez için ışık sağlıyorsunuz ancak bitkileriniz bu kaynak gücüne göre az olduğu için bu kaynağın çoğunu tüketemiyor. Yeteri kadar kullanıyor ve tüketilemeyen ışığı yosunlarda kullanıyor ve bu da yosunlanmaya neden oluyor. Çünkü algler bitkilerden arta kalan besinleri ve ışığı kullanıyor. Burada yine çok sevdiğim ve çok doğru bir değerlendirmeyi kullanacağım. Besin rekabeti. Bitki akvaryumlarında başarının anahtarı besin rekabetini anlamak ve ona göre adımlar atmaktır. Emin olun akvaryumlarda besin rekabetini anladıktan sonra işiniz çok kolaylaşacaktır.

Başarılı bir bitki akvaryumu için Gübre kullanımı gerekli mi ?

Gübrelemeyi de yine aydınlatma gibi düşünün. Eğer çok fazla bitkiniz yoksa eklediğiniz gübrelerin hepsi bitkiler tarafından tüketilemez. Artan gübreler yosunlar tarafından da kullanılır. Yani besin fazlası ortaya çıkar. Bu da alglerinde gelişimine katkı sağlar. Genelde şu oluyor; gübre veriyorum, aydınlatmam iyi ama bitkiler istediğim gibi gelişmiyor ve yosunlanma başladı. İşte olay bu zaten. Demek ki verdiğiniz gübreler bitkiler tarafından tüketilemiyor. Peki neden tüketilemez ?Eğer gübre veriyorsanız co2’yi düzenli ve yeterince vermeli ve aydınlatmanızı ortalamanın üzerinde tutmalısınız. Ortalama derken bitkilere yetecek kadar anlamında kullanıyorum. Bitkiler yüksek ışıkta ve co2 katkısıyla besinleri daha hızlı tüketirler. Yani gübreleriniz burada işe yarar.

Bitkili Akvaryum Sıvı Gübre Özellikleri ve Kullanımı Hakkında Video >>

bitkili akvaryumda başarı

Bitkili Akvaryumda Başarı için sisteminize göre bitkiler seçin

Örneğin direkt köklerden beslenen bitkiler seçtiyseniz kaliteli bir bitki kumu kullanmalısınız. Co2’yi her zaman isteyen bitkiler seçtiyseniz o zaman bir co2 sistemi kurmanız gerekir. Eğer bu sistem yoksa ve bitkilerinizde yüksek ihtiyaçları varsa o zaman başarısız olursunuz. Bunun yerine daha basit bir sisteminiz varsa o zaman besinlere ve ışığa daha az ihtiyacı olan ve daha dayanıklı bitkiler seçerek de güzel bir bitki akvaryumuna sahip olabilirsiniz. Örneğin aşağıdaki videomu izlerseniz buna göre bir bitki akvaryumu kurabilirsiniz. Bitki Akvaryumları Hakkında Detaylar >>

Akvaryum gübreleri hakkında bilgi almak için tıklayın

Bu yazıda bitkili akvaryumda başarı gibi çok sorulan bu sorunuza cevaplar verdik. Yukarıdaki maddeleri dikkatle okuyup araştırma yaptıktan emin olun istediğiniz bitki akvaryumuna sahip olabilirsiniz. İnternette gördüğünüz zemini tamamen kaplanmış veya dutch tarzı denilen bol yoğun bitkili akvaryumlar istiyorsanız mutlaka co2 kullanmak, kuvvetli bir aydınlatma ve gübreleme yapmanız gerekiyor. Ama basit bitkiler besleyip su değişimleri ve ortalama bir aydınlatmayla da keyif veren bitki akvaryumları da kurmak biraz profesyonellik gerektirse de mümkün.

Co2’yi daha az isteyen bitkiler hakkında şu yazıyı okuyabilirsiniz.