Dişi Beta Ne Zaman Yumurta Toplar ?

Bu önemli bir soru. Burada olay daha çok beslenmeyle alakalı bana göre. Tabii ki balığın kendi bünyesindeki hızlı çalışan biyolojik yapıların da yumurta toplamada etkisi büyüktür. Bu yazımızda dişi beta ne zaman yumurta toplar gibi çok sorulan bu sorunuza cevap vereceğiz.

dişi beta nasıl yumurta toplar

Yumurta toplama sürecinde yemleme oldukça önemlidir. Bu konuda gözlemlediğim birkaç önemli nokta var. Özellikle tubifex canlı kurtlar, yumurta toplama sürecinde çok etkililer. Dişi beta balığı hem hızlı bir şekilde beslenirken hem de yumurtalara gereken özeni gösterir. Artemia’nında yumurta toplama sürecinde faydalı olduğunu gözlemledim. Ancak son zamanlarda tubifex yemini keserek sadece artemia yemi veriyorum. Dişiler genellikle yaklaşık 1-1,5 ay gibi bir süre içinde karınlarını doldurur. Yemleme, yumurta toplama sürecinin başarılı bir şekilde ilerlemesi için dikkat edilmesi gereken önemli bir faktördür.

Tüm Detaylarıyla Beta Balığı Üretimi >>

Karın şişliğine bakarak yumurta tespiti sizi yanıltabilir

Evet, üreme süreci bazen beklenmedik şekilde ilerleyebilir. Özellikle son üretimlerimde beni şaşırtan bir durum yaşadım. Bazı dişiler, görünüşte yumurta dolu gibi görünseler de aslında yumurta dökmezken, hiç beklemediğim bir dişi 200 yumurta döktü. Bu durum, beta balıklarının üreme davranışlarının bazen tahmin edilmesi zor olabileceğini gösteriyor. Genel olarak, eğer dişinin karın bölgesinde hafif bir şişkinlik ve belirgin bir üreme tüpü varsa, üreme sürecine başlayabilirsiniz.

Bu yazıda dişi beta ne kadar sürede yumurta toplar aramasına cevaplar verdik. Sonuç olarak, bir dişi beta balığının tekrar yumurta toplaması genellikle ortalama 1 ay sürebilir. Ancak bu süre dolmadan hemen tekrar üretime almak, balığın sağlığına zarar verir ve ikinci üreme döneminde kayba yol açar. Beta üretmek sadece dişi betaları sürekli döktürmek değildir. İyi bir üretici balıklara iyi bakmak ve onların sağlığını korumak zorundadır. Bu nedenle bir üretici, damızlık balık kavramını iyi anlamalı ve ürettiği balıklara özen göstermelidir. Okuduğunuz bu sayfada dişi beta ne zaman yumurta toplar sorusuna anlaşılır bazı yanıtlar verdik.

YouTube Beta Balığı Üretim Videolarımı İzleyin >>