Dişi beta yumurtladıktan ne kadar sonra tekrar yumurta toplar ?

Önemli bir soru. Burada olay daha çok beslenmeyle alakalı bana göre. Tabii ki balığın kendi bünyesindeki hızlı çalışan biyolojik yapıların da yumurta toplamada etkisi büyüktür.

Yumurta toplamada benim gözlerimden birisi de yemleme. Özellikle tubifex canlı kurt çok iyi yumurta toplatıyor. Dişi hem hızlı şekilde toparlanıyorken aynı zamanda da yumurta dolduruyor. Artemia’nın da yumurta toplama da faydası var. Ben tubifex vermeyi kestiğim için uzun zamandır canlı yem olarak sadece artemia veriyorum. Dişiler ortalama 1 ay’da karınlarını dolduruyorlar.

Karın şişliğine bakarak yumurta tespiti sizi yanıltabilir

Evet. Bu özellikle son üretimlerimden beni şaşırtan bir durum oldu. Full yumurtalı görüntüsü veren dişilerden bazıları göründüğü kadar yumurta dökmezken; hiç beklemediğim ve bir an evvel yumurta toplatmaya çalıştığım dişi, sarılmalar sonunda 200 üzeri yumurta döktü. Demek istediğim eğer hafif bir karın şişliği ve belirgin bir üreme tüpü varsa üretime alabilirsiniz.

Sonuç olarak bir dişi betanın ortalama tekrar yumurta toplamasına 1 ay diyebiliriz. Ancak 1 ay dolar dolmaz kesin yüzlerce yumurta topladı demek doğru olmaz. Hemen üretime alırsanız balığı 2. üretimden sonra kaybetme riskiniz artar. Üreticilik bu değildir bana göre. Bir üretici damızlık kavramını iyi anlamalı ve eğer üreticiyim diyorsa mutlaka ürettiği balıklara iyi bakmalıdır.