Dişi Betaları Teklenir mi ?

Hayır gerek yok. Ama teklenseler daha güzel kuyruk açıyorlar ve form kazanıyorlar. Tayland’tan gelen iri boy halfmoon dişileri tekleyenler var şişelerde. Ama ben tekleme gereği duymuyorum ancak şöyle yapıyorum. Üretime alacağım balıkları tekliyorum ve üreteceğim süreç boyunca mesela diyelim ki 6 ay boyunca üretim yapacağım, o zaman tekleme kabında daha kuvvetlı beslemek için tutuyorum. Yani teklemiş oluyorum bir bakıma.

Karma akvaryumlarda dişiler çok daha güzel duruyor ve psikolojik olarak da daha iyi oluyor balıklar için. Çünkü bir arada olduklarında kendilerini daha güvende hissediyorlar. Ve şu da çok yaşadığım bir şey; üretime aldığınız dişi yumurtladı diyelim. Sonra bu dişiyi alıp karma akvaryuma bıraktığınızda bu dişi daha hızlı toparlıyor. Tek kapta olduğu zaman yumurtalamanın stresiyle veya başka bir stresten ötürü hastalıklara kapılma ihtimali artıyor ve kapılıyor da. Bu çok deneyimlediğim bir şey.

Ancak diyelim ki yarışmaya katılacaksınız bir dişi betayla. O zaman bu balığı tabii ki teklemek gerekir. Teklenince daha güzel form kazandığı için yarışmada kazanma şansı daha artmış olur.