Kerim Gülmez Hakkında

Merhaba arkadaşlar.

Ben Kerim Gülmez. 10 Mayıs 1983 İstanbul Bakırköy doğumluyum.
Babam tarafından bana geçen hayvan sevgisi yıllardır kuş ve balık besleyerek devam ediyor.
Yaklaşık 10 yaşımdan beri balık ve kuş besliyorum. Eski evimizde salon bulunan 500 lt’lik 120x50x40 cm’lik tatlı su akvaryumumuzda 90’lı yıllarda Türkiye’ye gelmiş çoğu tropik balık türlerini besledik.
Daha sonra ben biraz büyüyünce kendi akvaryumlarımı kurmaya başladım.

Dönem dönem herkes gibi bende akvaryum hobisine ara verdim. Peki dönüşüm betayla nasıl oldu derseniz oda şöyle.

İş hayatımda bir şeyler ters gitti ve bazı kararlar almak zorunda kaldım. Bu dönem benim için biraz moral bozukluğu ile geçerken kafamı dağıtacak bir şeyler aradım ve tabii ki eski küller alevlenmeye başladı 🙂
Bitki üretimine başladım. Cuba zemin bitkisini emers olarak üretmek için akvaryumlar kurdum. Bir süre ürettim ancak sonra küllenme denilen hastalık yüzünden bitkileri kaybettim.
O sıralarda da babam bana bir tane çok güzel lavender bir halfmoon getirdi. 7-8 yıldır da beta beslemiyordum. Beta dünyasından tamamen uzaktım ama geçmişte herkes gibi bende bir çok veil tail beta besledim. Bu güzel halfmoon betayı görünce betalara tekrar hayranlık duymaya başladım.

Ama o zaman işi bilmediğimden balığın kuyruk erimesi olup olmadığını çözemedim ki şimdi bakıyorum balıkda kuyruk erimeye başlamış zaten geldiğinde. Neyse bu balık öldü. Ölünce çok üzüldüm gerçekten çünkü çok sevmiştim.


Bir kaç hafta sonra babam bana bir tane dalmatian veil tail getirdi 🙂

2-3 gün sonra bir baktım bu baba beta yuva yapmış. Dedim ben seni üretirim 🙂
Ama beta üretimi hakkında hiç bir şey bilmiyorum.

Beta üretimi hakkında güzelce araştırma yaptıktan sonra gittim bu güzel dalmatian erkek betaya süper bir halfmoon dişi aldım.

Bir hafta için bu balıkları çifleştirdim. Aşağıda videosuna bakabilirsiniz.

İlk üretim 10 tane yavru büyütsem de 2. üretimde 300’e yakın yavru çıkardım. 200’e yakın büyüttüm.
2018 Mart ayından beri de kendi çapımda beta üretmeye çalışıyorum. Bunun yanında üretimle ilgili ne öğrendiysem ve deneyimlediysem hepsini Youtube kanalımda paylaşıyorum.

Kerim’in Pet Dünyası YouTube Kanalım
https://www.youtube.com/channel/UCCOsq5Nz9NMPWTHrLqHe-FQ

Sonuç olarak şunları diyebilirim.
Ne iş yapıyorsanız yapın ancak bir hobiniz mutlaka olsun. Bu akvaryum olur, örgü örme olur, elektronik işler olur hiç farketmez. İnsanların hobisi olduğundan daha üretken olduklarını düşünüyorum. En azından ben böyleyim. Bu çok severek uğraştığım akvaryum hobisiyle uğraşmaktan da çok mutluyum.

Bu hobi dışında asıl mesleğim grafik ve web tasarım. 2002’den beri profesyonel anlamda web grafik tasarımcısı – art director – sosyal medya pazarlama gibi pozisyonlarda dijital pazarlama departmanları ve reklam ajanslarında görev aldım. Halen de bir bilişim firmasında dijital pazarlama tarafında mesleğime devam ediyorum.