Pipo Filtre Ne İşe Yarar ?

Pipo filtrelerin ne işe yaradığını merak eden özellikle yeni akvaryum kurmaya başlayanlardır. Bu sayfada pipo filtrelerin dünya genelinde popülerlik kazanan ve akvaristler tarafından sıkça tercih edilen bir akvaryum filtresi türü olduğunu ve nasıl çalıştığına dair açıklamalar bulacaksınız. İşte pipo filtre ne işe yarar sorusu ile ilgili vereceğimiz bazı cevaplar.

Akvaryumda Pipo filtre tam olarak ne iş yarar ?

Pipo filtre veya sünger filtreler, uygun fiyatlarıyla edinilebilecek ve biyolojik filtreleme için mükemmel birer seçenektir. Bu filtreler içlerinde topladıkları nitrifikasyon bakterileri sayesinde suyun içinde meydana gelen amonyak, nitrit ve nitrat döngüsünü nitrat ve azotu daha zararsız hale getirene kadar işlerler. Sünger filtreler, içlerinde muhtemelen yüz binlerce veya hatta milyonlarca bakteriyi barındırarak suyun kalitesini iyileştirmeye yardımcı olur.

Nitrifikasyon nedir cevabı burada >>

Peki Pipo filtre nasıl çalışır derseniz:

İçindeki plastik uzun parçanın etrafının delik olması sebebiyle yukarıdan giren havanın su içine yaptığı akım sonucu hava kabarcıkları su yüzeyine doğru harekete geçer. Bu sonsuz hareket sonucunda merkeze çekim kuvveti devreye girer. Merkez çekim kuvvetinden kastım şudur: Eğer bir yerden su sürekli akıyorsa dolayısıyla bu akım aynı zamanda bir çekim oluşturur. Bu çekimde çevresinde kendisinden hafif olan nesneleri çeker ( tortular gibi). Aslında aşağıdaki grafiği detaylı olarak incelerseniz pipo filtre ne işe yarar sorusuna aklınıza yatan bir cevap olacağından eminim.

pipo filtre ne işe yarar
Pipo filtre çalışma mantığı hakkında grafik.

Yukarıda hazırladığım grafikte görüldüğü gibi hava motoru sayesinde verilen havanın suya baskısı sonucunda havayla su birbirine karışarak yukarı doğru çıkışla bir akım oluşturuyor. Tortular ve göremediğim su içinde yüzen pislikler bu akıma kapılarak süngere yapışıyor. Delikli boru sayesinde akımı verimli şekilde kullanıyoruz. Buraya kadar pipo filtre ne işe yarar sorusuna yeterli cevap verildiyse devam ediyorum.

Pipo filtreden en iyi verimi almak için aşağıdaki şartları sağlamak gerekir.

Yeterli bir hava motoru :

Hava motorunun gücü, akımın yoğunluğunu belirler ve daha fazla atığın çekilmesine yardımcı olur. Ancak akım, akvaryumun büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Örnek vermek gerekirse, 30 litrelik bir akvaryumda büyük bir hava motoru kullanıyorsanız, pipo filtre çok fazla hava verir. Bu da suyun aşırı dalgalanmasına yol açar. Bu durumu hava motoruna bir hava vanası ekleyerek düzeltebilirsiniz. Hava vanalarını aşağıda görebilirsiniz.

Pipo filtrenin borusundaki deliklerin önemi:

Pipo filtre çubuğundaki delikler yeteri kadar sayıda ve yeteri kadar büyüklükte ise hava daha çok geçeceği için dolayısıyla daha fazla akım oluşturur. Ancak burada denge önemli. Yani delik sayısı abartılacak seviyede olmamalı. Çünkü delik sayısı fazla da olursa bu defa da akım yukarı daha yavaş çıkabilir. Hazır aldığınız pipo filtrelerden bu sorun olmaz. Ancak kendiniz pipo filtre yapmayı düşünüyorsanız buna dikkat edin.

Biyolojik süngerin yapısı :

Pipo filtreler için biyolojik süngerler tercih edilir ve bu süngerler gözenekli olduğu için bakterilerin daha iyi yerleşmesini sağlar. Bu gözenekli süngerler, bakteri kolonilerinin oluşmasını destekler ve filtre verimliliğini artırır. Bu nedenle pipo filtreler için özel olarak tasarlanmış biyolojik süngerler kullanmak daha uygun bir seçenektir.

Pipo filtreyi akvaryumda nereye koyayım :

Pipo filtrelerin akvaryum içindeki konumu önemlidir. Filtrenin ortada konumlandırılması, sağ ve sol taraflardan eşit bir şekilde su çekmesine ve akvaryumun genelinde daha iyi su dolaşımına yol açar. Ancak filtre köşede konumlandırılsa bile, zamanla akvaryum içindeki tüm suyu dolaştırır. Kişisel tercihlere bağlı olarak filtre köşede de tutulabilir. Bu, balıklara daha fazla hareket alanı bırakabilir ve görüntü kirliliği olmadan daha düzenli bir akvaryum düzeni sağlar.

Pipo filtre çalışma prensibi ve kurulumu ile ilgili daha önce hazırladığım bir videoyu aşağıda bulabilirsiniz.
Videoyu YouTube kanalımdan izlemek için tıklayın

Pipo filtreden beklentiniz mekanik filtreleme olmasın

Bana göre bir akvaristin pipo filtreden beklentisi mekanik filtreleme olmaması gerekir. Yani dış filtreler veya şelale filtreler gibi dışkıları da çekebilecek bir filtrasyon olmasını beklemek yanlış olur. Pipo filtrenin bunu yapması çalışma prensibi itibari ile zordur. Pipo filtreler sadece biyolojik filtre olarak amaçlandığında verim artar. Dışkıları ve büyük tortuları çekmek için dip çekimi yapılması daha doğru olur. Üreticiler her zaman böyle yapar.

Pipo filtre fiyatları ne kadar ?

2023 fiyatlarına göre pipo filtreler boyutlarına göre 50 TL’den başlayarak 400 TL’ye kadar çıkıyor. Sizin için ufak bir google araması yaptım. Bu linkten bakabilirsiniz >>

pipo filtreye bu kadar para vermem, ben kendim yaparım derseniz tarifi aşağıda 🙂

Evet. Aslında gerçekten yapılması çok kolaydır. Yukarıdaki grafikte belirttiğim gibi bir çubuğun içinden hava ve suyu geçirmekten başka bir şey değil. Ancak burada doğru malzemeleri kullanmak önemli. Nedir bunlar ? Sünger, hava motoru, plastik boru, ağırlık, ince hava hortumu.

Pipo filtre nasıl yapılır ?

Bir biyojik sünger alarak pipo filtrenizi yapmaya başlayabilirsiniz. Süngeri, ince bir boruya geçirin. Boruyu, elektrik tesisatlarını gizlemek için kullanılan borular ve içine kablo konulan borular. O borulardan alabilirsiniz. Ben kendime geçen sene bir sürü pipo filtre yaptım. Bu plastik boruları bauhaus’da elektrik bölümünde bulabilirsiniz. Fiyatları uygun. Kesimi ve delmesi kolay bir malzeme. Delmek için teli ocakta ısıtarak delebilirsiniz. Kesmek içinde maket bıçağı kullanabilirsiniz. Dikkatli olun.

Bu plastik boruyu uygun boyutta kestikten sonra 3-5 mm kalınlığında bir teli ocakta kızdırarak boruya sıralı şekilde delikler açın. Önceden yanınızda bir pipo filtre varsa çok daha iyi olur. Onun taklit edin. Boruyu deldikten sonra boruyu takacağınız bir altlık gerekli. Bunun için en ufak boy saklama kaplarından kullanabilirsiniz. Veya çok daha küçük bir kap. Bu kabın içine ufak çakıl parçaları, taşlar doldurun ki ağırlık yapsın. Ben kalın cam kullandım. O da işe yarıyor. Ağırlık olmazsa sünger havaya kalkar. Ağırlık mutlaka olmalı. Eğer ağırlık bulamazsanız cama vantuzlayarabilirsiniz. Ağırlık tercihini yaptıktan sonra boruyu süngerin içinde geçirmeniz gerekiyor.

pipo filtre nasıl yapılır
https://www.akvaryum.com/Forum/el_yapimi_pipo_filtre_k895011.asp

İşte size pipo filtre. Şimdi sadece içine hava hortumunu atmak kaldı. Borunun içinden de hava motoru hortumunu sallandırdınız mı işlem tamamdır.

Aşağıda güzel videolar var pipo filtre yapımı ile alakalı. İzleyerek de yapabilirsiniz.

Satın aldığınız pipo filtre kurulumu basit anlatım

  • 1- Kutudan çıkartın
  • 2- Uzun ve kanallı elek tipinde olan parçaları birbirine geçirin.
  • 3- Süngeri bu elek tipi parçaların dışından geçirin.
  • 4- Ağırlık alt kısmını takın.
  • 5- Hava motoru hortumunu en üstteki deliğe takın.
  • 6- Pipo filtreyi suya batırın ve suyun içindeyken havasını almak için sıkın.
  • 7- Hava motorunu fişe takarak pipo filtreyi çalıştırabilirsiniz.

Değerli arkadaşlar bu sayfada pipo filtre ne işe yarar ve nasıl çalışır hakkında bilgiler verdik. Umarım pipo filtreler hakkında genel bilgiler edinmişsinizdir.