Tilki Kuyruğu Bitkisi Ne Güzel Bir Bitkisin

Tilki kuyruğu bitkisi standart beyaz 6500k ampüllerle bile çok rahat büyür. Kum, ışık, su ayırt etmez ve çok nitrat emerek hızla büyür. 60-80 cm’e kadar uzar. 10-28 dereceler arası sıcaklıklarda yaşayabilmektedir. Bu bitki o kadar hızkı büyür ki adeta izlerken büyüdüğünü görürüz 🙂 Işığa yaklaşan uç kısımlar bordoya yakın bir renk olur. Çok sevdiğim bir bitki. Şu an ki plati akvaryumumda da var.

Tilki kuyruğu bitkisini için aydınlatma önerisi

Led, floresan, tasarruflu lamba gibi beyaz ışık veren (6500K) genel aydınlatmaların hepsiye tilki kuyruğu bitkisini besleyebilirsiniz. Işık az geldiği zaman uçları çok açık kırmızı gibi olabilir. Akvaryum şartlarını severse öyle bir büyür ki önüne geçemezsiniz. Her yeri sarar. Kontrol etmek gerekir. Budayarak ekerseniz arka planda güzel dekor oluşturabilirsiniz. Tilki kuyruğu bitkisi hızlı büyüdüğünden iyi bir nitrat-fosfat emicidir. İlk kurulumda kullanılabilir. Aslında bana göre tam bir sump bitkisidir. Sump’a bir bölüme refiquim yaparsanız buraya tilki kuyruğu bitkilerini doldurursunuz. Çeksinler nitratı bol bol 🙂 Eğer bu bitkiyi co2 verdiğiniz akvaryumda besliyorsanız çok ciddi kontrol altında tutmanız gerekir. Yani 2 hafta serbest bırakırsanız bir ucu akvaryumun diğer ucuna kadar uzar.

Yavrular için saklanma yeri olur mu ?

Tilki kuyruğu bitkisi yavrular için çok doğal ve gizli alanlar sağlar. O kadar sarmal şekilde büyür ki metrelerce olur farkına varamazsınız. Yaprak ve dallarının sıklığı sebebiyle içine saklanan yavrular büyük balıklar tarafından avlanamaz. Bu nedenle içinde onlarca yavru büyür. Yavrulara artemia verirken bu alanlara doğru dökerseniz yavruların yeme ulaşmasını kolaylaştırırsınız.

Tilki Kuyruğu Bitkisi ile ilgili teknik detayları da aşağıda bulabilirsiniz

Bilimsel ismi: Ceratophyllum Demersum
Bakım zorluğu: Çok kolay
pH değeri: 6.0 ile 7.5 arası
Su sertliği: Yumuşak ile çok sert arası (5-15 KH)
Aydınlatma: Düşük ile yüksek arası
Boyu: Ortalama 60 santimetre
Büyüme hızı: Çok hızlı

Tilki kuyruğu bitkili akvaryuma yeni başlayanlar için ilk tercih edilen bitkilerden biri olmalıdır. Bakımı çok kolay bir bitkidir. 10-28 derece arası ısılara kadar dayanırken boyu 60-70 cm’ye kadar uzanır. Kum gibi bir derdi de yoktur. Kuma ekmesiniz de gelişmeye çoğalmaya devam eder.

Bitki akvaryumları sayfasına gitmek için tıklayın >

Tilki kuyruğu bitkisi diğer bitkilerle uyumlu mudur ?

Tilki kuyruğu bitkisi diğer tüm bitkilerle uyumlu şekilde yaşar. Ancak şuna dikkat etmeniz gerekir. Çok hızlı büyüdüğü için bazı bitkilerin üzerinden büyüyerek onların ışığını keser, dallarını sarar ve gelişmelerine engel olur. Dolayısıyla mutlaka kontrol altında tutulması gereken bir arka plan bitkisidir. Örneğin, arka planda kayalarla dolu bir akvaryuma sahipseniz tilki kuyruklarını kayaların arkasında ve yanlarında çıkacak şekilde kullanabilirsiniz. Uzayan bir bitki olduğu için yüksek akvaryumlarda daha doğal bir görünüm verecektir. Ancak hızlı büyüdüğü için en az 2 haftada 1 gün budamak gerekebilir..

Tilki kuyruğu bitkisi nasıl çoğaltılır?

Üretimi çok kolaydır. Uzayan dallar yanlardan filiz vererek yeni dallar oluşturur. Bu filizleri 8-10 cm olduktan sonra kesip kuma ekerek çoğaltabilirsiniz. Ayrıca dalları kestiğiniz yerlerden yeni filizlerde verir.

Tilki kuyruğu bitkisi kuma gömülür mü?

Hayır, kuma hiç ekmenize gerek yok. Çünkü çok köklenmeyen bir bitki. Bir kayaya veya ağaç köküne bağlayabilirsiniz.

Tilki kuyruğu bitkisinin en hızlı büyütme yöntemini nedir ?

Bu bitki gerçekten çok dayanıklı ve cefakar bir bitki. Soğuk suda sıcak suda çok ışıkta az ışıkta hiç farketmiyor. Farketmiyor derken gelişim hızı tabii ki çok farkediyor ancak şartlar çok ağır olsa dahi yaşamayı sürdürüyor. Tam bir survivor 🙂 Peki tilki kuyruğu bitkisinde en hızlı gelişimi nasıl sağlarız ? En sağlıklı ve en parlak halini yine her bitkinin isteği gibi yeterli ışık da sağlıyor. Yani tilki kuyruklarının üzerine yakında bir ışık kaynağı gelirse çok hızlı ve sağlıklı bir gelişim sağlayabilirsiniz. Ek olarak co2 verilen bir akvaryumda yaşıyorsa büyüme hızı 3 katına çıkar.

Tilki kuyruğu bitkileri ne kadar ışığa ihtiyaç duyar

Şöyle bir örnek vereyim: 60x35x30 cm ölçülerinde bir akvaryuma 1 adet 6500K 60 cm’lik 18w beyaz floresan taktığınızda bu bitkiden zevk alırsınız. Güzel gelişir hatta tuttu mu artık verecek yer ararsınız. Dalları bütün akvaryumu ele geçirir. Adeta gün içinde büyüdüğünü görürsünüz bu bitkinin. Mesela bir de bu bitkiye co2 verdiğinizi düşünün. Çok ciddi üretim yaparsınız. Bu bitki için günde 5-6 saat ışık yeterlidir.

Eğer normal bir balık akvaryumunuz varsa bu bitkiden çok rahat çoğaltırsınız. Hatta başa çıkamazsınız bir süre sonra. Hep kontrol etmeniz gerekir. Tilki kuyruğu bitkisi hızlı büyüdüğü için sudaki nitratı da hızla çeker. Aslında tam bir refiquim bitkisi. Çeşme suyundan gelen başa çıkamadığınız elementleri verin ışığı bu bitki çeksin. Harika bir biyolojik filtre.

tilki kuyruğu bitkisi

Tilki kuyruğu su değişimlerine bayılıyor.

Diğer her bitki gibi tilki kuyruğu bitkisi de su değişimlerini çok sever. Çünkü bitki hızla büyüdüğü için sudaki elementlerden de biraz azalmış oluyor. Yani bu elementlerle besleniyor. Suda azalan elementleri su değişimleri ile tamamladığımızda zaten hemen fotosentezi gözle görülür hale gelecektir. Hafta da 1 gün %30 su değişimi yeterli olur hızlı gelişimi için.

Başarılı bir bitki akvaryumu için bu videoyu izleyin

Bu bitki sizi üzmez

Eğer bir bitkiden aşırı beklentiye girmeden büyümesini ve size çok talepte bulunmamasını istiyorsunuz ?Aradığınız bitki kesinlikle tilki kuyruğu bitkisidir. Onun için az ya da çok ışık farketmez. Ancak çok ışık ve co2 ile aşırı büyür. Adeta gün içinde bile bu bitkinin büyüdüğünü görürsünüz. Budaması da çok kolaydır. Elinizle dahi kesebilirsiniz. Veya ufak makasla kesebilirsiniz. Tilki kuyruğu büyümeye başladığı anda bir dalı 2-3 metre dahi olabilir. Çünkü uzadıkça sarmaya başlayan bir bitki türüdür. Bütün akvaryumu gezer. Yanlarından da sürekli yeni sürgünler verir. Bu uzayan sürgünleri de keserek başka yere ekebilirsiniz.

Tilki kuyruğu bitkisini üreterek Para kazanabilir miyim ?

Bitki üretiminden para kazanmak isteyenler bence tilki kuyruğu bitkisini es geçmesinler. Hem istekleri az hem de çok hızlı büyüyen bir bitki. Para bırakır. Nasıl bırakır derseniz ? Adetli üreteceksiniz ve dükkanlara yani petshoplara vereceksiniz. 10’lu demetler halinde yapacaksınız 10 TL. Ayda 100 paket verseniz 1000 TL tertemiz 🙂

Emin olun daha fazlasını da satarsınız. Çünkü hem basit hem de güzel yemyeşil rengiyle akvaryumlara canlılık getiren bir bitki. Özellikle canlı doğuran akvaryumları için harika bir yavru saklanma tesisi. Daha ne olsun bir bitkiden daha fazlası adeta 🙂

Peki ben niye üretmiyorum 🙂

Aslında yerim bol olsa inanın bu bitkiyi üretir demet demet satardım. İlk üreteceğim bitki bu. İkincisi ise pistia. Pistianın tek bir noktası var. Yüksek ışık. Verin ışığı arkanıza dönüp bakmayın. 10 tane bırakın suya 1 ay sonra 50 tane toplayın. Anaçlar elde ettikten sonra yüzlerce pistia sahibi olursunuz.

Bir kaç gün sonra odaya bir havuz yapacağım ve bu havuza yaz boyunca pistialar atacağım. Normal bir ışık yakacağım. Görsel amaçlı yeşillik olsun biraz istiyorum ama aynı zamanda satacağım da. Tabii ürerse 🙂

Co2 ister mi ?

Öncelikle tüm bitkilerin co2 olmadan zaten varolamayacağını bilmemiz gerekir. Siz vermeseniz dahi su da bir miktar co2 bulunur. Ayrıca hava yoluyla da bir miktar co2 suya giriş yapar. Bitkiler suda ki co2’yi kullanarak fotonsentez yapar ve suya oksijen verir. Tilki kuyruğu bitkisi için ek bir co2 kaynağına gerek yok. Ancak verirseniz çok daha hızlı büyür. Adeta 1 gün içinde büyür. Ve yaprakları normalinden daha yeşil olur. Eğer üretim düşünüyorsanız tabii ki tilki kuyruğu bitkisine ek bir co2 kaynağı kullanabilirsiniz. Faydasını görürsünüz.