Üretimdeyken Betalara Yem Verilir mi ?

Eğer çok uzun süren mesela 4-5 gün olmuş hala çiftleşme tam anlamıyla olmayan çiftlere artemia verilebilir. Hatta ben bazen günlük bile kuru yem veriyorum. Zaten artemia çıkıyor, arada onlara da atıyorum. Ancak elzem bir kural değil. Verilmese bir şey olmaz. Balıklar uzun süre açlığa dayanabilen hayvanlardır. 15-20 gün aç kalmış akvaryum balıklarını biliyoruz.

Dişinin bir kaç gün aç kalması aslında yumurtaların daha kolay çıkmasını sağlayabilir. Mide boş olduğu için çıkış belki daha kolay olur. Bu fikrimin bir bilimsel kaynağa dayanmışlığı yok sadece aklıma geleni sizlerle paylaşıyorum şu anda. Ancak tam ters de bir durum da başınıza gelebilir. Aç bırakılan dişi yumurtladığı anda eğer erkek de pasifse kendi yumurtalarını afiyetle yer.

Erkekler sarılma sonrasın da zaten bu dünyadan bir süreliğine ayrılıyor ve yere düşermiş gibi kendilerini bırakıyorlar. Dişiler bu sırada daha aktifler. Bazen öyle dişiler vardır ki yumurtaları toplar yuvaya dizer. Böyle dişiler çok nadir elinize geçer. Eğer dişi yumurtaları yiyorsa yapacak bir şey yok. Erkek de yiyebilir.

Böyle durumlarda takip edip dişi yumurtalaması bittikten sonra balıkları tamamen üretim akvaryumundan alıp yumurtaları hava vererek çıkarmak en azından bir kısım yavruyu kurtarabilir.

Sonuç olarak üretim aşamasında dişi ve erkek betaya yem vermek şart değildir. Artemia varsa verebilirsiniz yoksa bir şey vermenize gerek yok.