Yeni Aldığımız Beta Balığını Suya Nasıl Alıştırırız

Basit ama önemli konulardan birisi. İlk önce yapmamız gereken ısıları eşitlemek. Çünkü balığı aldınız ve dışarıda taşıdınız veya arabada getirdiniz farketmez. Evdeki suyla balığın poşetindeki su ısıları farklıdır. Bu yüzden önce bu suları eşitlememiz gerekir. Peki bunu nasıl yapacağız ?

Balığın poşetini daha önceden hazırladığınız su dolu akvaryumun içine koyun. Poşetin içindeki suyla akvaryumun içindeki su 30 dakika içerisinde ısısal olarak eşitlenecektir. 30 dakika geçtikten sonra poşeti makasla bir yerinden kesin. Poşeti akvaryumdan dışarı çıkarın. Bir kova veya geniş bir kap olabilir. Balığın poşetindeki suyu bu kaba boşaltın. Burada kepçeniz varsa çok iyi olur. Torbayı kepçeye doğru boşaltın balık kepçede kalır, alırsınız akvaryumun içine atarsınız.

Aşağıdaki video da tamamen yukarıda anlattıklarımı yaptım zaten. Lütfen izleyin.

Genel olarak tüm akvaryum balıklarını bu şekilde alıştırarak yeni ortamlarına aktarabilirsiniz. Chiclid, discus gibi bazı özellikle büyük balıklarda suyun içine hava vermenizde gerekebilir. Hatta discuslarda damlama yöntemi ile bu aktarma süresi çok daha uzun sürelere yayılması gerekebilir. Ben yukarıda beta balığı için yaptığım sistemi anlattım.