Beta Balığı Türleri ve Kapsamlı Bilgi

Beta balıkları ana iskelet olarak 5 türden oluşur. Bu 5 tür aralarında bölünerek 25 çeşit beta balığı kuyruk tipini oluşturur. Bu kuyruk tipleri sadece betta splendens’e ait kuyruk tipleridir. Beta türleri arasında bizim beslediğimiz tür betta splendens’dir. Bu sayfada bugüne kadar üretilen ve fotoğraflanan beta balığı türleri listesini göreceksiniz.

Beta Balığı Türleri Listesi şöyle bir bakalım

 • Veil Tail Beta ( en çok bilinen beta türü)
 • Double Tail Beta ( çift kuyruğa sahiptir)
 • Halfmoon Beta ( herkesin hayran kaldığı bir tür)
 • Delta Tail Beta
 • Rosetail Ve Feathertail Beta Balıkları ( çok nadir bulunur )
 • Crown Tail Beta ( taç beta olarak bilinir )
 • Halfmoon Plakat Beta ( kısa kuyruk beta da deniyor )
 • Spade Tail Beta (çok nadir görülen bir tür)
 • Round Tail Beta
 • Double Tail Crown Tail Beta Balıkları
 • Double Tail Halfmoon Beta
 • Dumbo-Big Ear (Fil Kulak Beta)
 • Cross Tail Beta Balığı (Çapraz Kuyruk)
 • Rose Tail Hmpk Beta ( gül kuyruk, katmer katmer olur )
 • Crownt Tail Plakat (Ctpk)
 • Double Tail Plakat (Dtpk)
 • Double Tail Veil Tail-Dtvt
 • Half Sun (Yarım Güneş):
 • Over Halfmoon Plakat-Ohmpk
 • Tripletail Beta – Üç Kuyruk Beta
 • Apaçi Tail Beta
 • Lyre Tail Beta
 • Sword Tail Beta
 • Hearttail Beta

Veil Tail Beta Balığı – VT (Tül Kuyruk Beta )
Beta BalığıBeta Balığı
Erkek Veil Tail Beta – Dişi Veil Tail Beta

Beta balığı türleri arasında ilk akla gelen bir türdür. Özellikle akvaryum hobisine yeni başlayanlar sıkça tercih eder. Vücut yapısı sırt, anal yüzgeçler ve kuyruk tül gibi uzun olan bu betalara “veil tail” yani tül kuyruk beta denir. Bu türün özellikleri diğer türlerle çiftleştiğinde genetik olarak baskın gelir. Bu nedenle günümüzdeki diğer beta türleri, ilk veil tail betalardan türetilmiştir. Mutasyonlar sonucu halfmoon, crowntail gibi farklı türler, bu temel türe dayalı olarak geliştirilmiştir.

İlk yapılan hatalardan biri, bir veil tail (vt) erkek ile halfmoon dişi beta balığını çiftleştirmektir, ve ben de bu hatayı yaptım diyebilirim 🙂 Bu çiftleşmeden doğan yavruların çoğu vt beta çıktı. Ancak aralarında delta beta benzeri balıklar da gördüm. Ancak bu deneyimden pişman değilim. Bu tür üretimleri yapmak beta üretiminde deneyim kazanmanız için önemli bir adımdır. Yeni şeyler denemekten korkmayın, çünkü bu sayede daha fazla bilgi edinirsiniz.

Beta balığı türleri listemize double tail beta ile devam ediyoruz

Double Tail Beta Balığı – DT (Çift Kuyruk Beta)
Beta BalığıBeta Balığı
Erkek Double Tail _Dişi Double Tail

Double tail, yani çift kuyruklu türü, plakat, halfmoon ve Crowntail beta balıklarında sıkça görebiliriz. Bu türde kuyruk belirgin bir şekilde ortadan ikiye bölünmüştür. Ayrıca dorsal (sırt) yüzgeci diğer türlerle karşılaştırıldığında daha kalın ve büyük bir yapıdadır. Kuyrukla ilgili olan genlerde meydana gelen bir mutasyon, bu türün vücudunun daha kısa, kuyruğunun ve yüzgeçlerinin ise daha büyük olmasına yol açmıştır.

Double tail beta balığı için bazı kaynaklarda hava kesesi hastalığına yatkın olduğunu duyabilirsiniz. Ancak günümüzde Taylandlı üreticiler, veil tail betalar kadar neredeyse double tail beta üretiyorlar. Bu da demek oluyor ki bu bilginin çoğu söylentiden ibaret. Üretimi oldukça kolay olan bu tür, birçok yerde çoğaltılıyor. Ayrıca double tail beta balıklarının renk çeşitliliği konusunda da birçok seçenek bulunmaktadır.

Double tail kuyruk tipleri de aslında aralarında 3’e ayrılıyor. Bunlar Double tail Halfmoon, Double tail crown tail, double tail plakat. Sayfanın devamında bu türleri ayrıntılı olarak göreceksiniz.

Halfmoon Beta Balığı – HM (Yarım Ay Kuyruk Beta)
Beta BalığıBeta Balığı
Erkek Halfmoon – Dişi Halfmoon Beta

Ters “D” harfi şeklindeki kuyruk yapısı ile bilinen en etkileyici beta balığı türlerinden biridir. Bu özgün görünümüyle hayranlık uyandırır. Özellikle sırt ve anal yüzgeçleri, diğer beta türlerine göre daha büyüktür. Ancak Halfmoon betaların bu büyük yüzgeçleri, çiftleşme sırasında tam sarılmayı engelleyebilmektedir ve dölleme eksik veya hiç gerçekleşmeyebilmektedir. İki halfmoon beta’nın çiftleşmesinden tam olarak orijinal halfmoon sayısının 2-3 katı kadar yavrular çıkar. Yüzde 10’luk bir başarı oranı olarak kabul edilen bu sonuç, genellikle elde edilemeyen bir sonuçtur. Çoğu zaman bu oran daha da düşüktür.

Yine de, Halfmoon özelliklerine sahip yavruların tam anlamıyla Halfmoon olabilmesi için üreticinin büyük bir özen göstermesi gerekir. Temiz su koşulları, düzenli egzersiz, uygun beslenme gibi özenli bakımlar sayesinde güzel halfmoon betalar yetiştirebilirsiniz. Ayrıca, çok kaliteli halfmoon betalarınız olsa bile, iyi bakım yapılmadığında istediğiniz gibi Halfmoon balıkları elde etmek mümkün olmaz.

Halfmoon beta balıkları ile ilgili detaylı bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz.

Kuyruk ve yüzgeçlerinin uzunluğu nedeniyle Halfmoon betalar, kuyruk erimesi ve yüzgeç kısması gibi hastalıklara karşı daha hassastır. Bu yüzden, özellikle ülkemizde bu türlerin üretimi oldukça sınırlıdır. Tam anlamıyla bir Halfmoon beta balığı yetiştirmek için genellikle 6 ay kadar bir süre beklemek gerekir. Bu uzun süreç, bu türlerin özenli bakım ve dikkat gerektiren özelliklerini göstermektedir.

Delta Tail Beta Balığı – D (Üçgen Kuyruk Beta)
Beta BalığıBeta Balığı
Erkek Delta Tail – Dişi Delta Tail

Delta ve Süper Delta betalar, Halfmoon betalara çok benzer. Delta beta balığı kuyruk açıları halfmoonların ki gibi 180 derece değildir. 180’den daha az olması ve üçgenimsi olması yüzünden delta beta denir. Aslında delta betalar için halfmoon ve veil tail arasında kalmış bir form diyebiliriz. Halfmoon olamamış balıklar delta olabilmekte. Güzel renk ve forma girmiş bir delta beta, halfmoon kadar olmasa da yine de beslerken keyif verir. Fiyatları yine veil tail betalar civarındadır.

Halfmoon betaları daha da güzelleştiren türlerden Rose ve Feather Tail Beta Balıkları

Rosetail ve Feathertail
Beta BalığıBeta Balığı
Rose Tail Beta – Feather Tail Beta

Kuyruk yapısı şekli ile halfmoon betaya benzer. Ancak bu balıkların farkı kuyruk ışınlarındaki dallanma sayısı daha fazladır. Yani ışın sayısı daha fazladır. Böyle olduğunda ışınların araları kuyruklarla dolduğu için kuyruk katmer katmer üstü üste gibi olur. Bu durumda rose tail yani gül kuyruk beta denir. Feathertail beta ise, eğer rose tailden de fazla ışınlanma sonucu artık kuyruklar tüy şekline dönüşüyor gibiyse o zaman feathertail beta denir.

Ancak feathertail ve rosetail beta beslemek zordur. Dallanmaların artması demek kuyruğun daha fazla büyümesi yani kuyruk ağırlığının artması demektir. Bu da bir süre sonra balığı yorar. Bel düşüklüğü, omurga bozukluğu gibi sürekli dipte oturan balıklara neden olur. Bu tür özel balıklar olabildiğince temiz ve küçük hacimlerde beslenmelidir. Balık çok hızlı şekilde kuyruk erimesine yakalanabilmektedir. Bana göre daha ustaların beslemesi gereken bir tür.

Crown Tail Beta Balığı (CT) Taç Kuyruk Beta Balığı
Beta BalığıBeta BalığıCrown Tail Beta
Single Ray – Double Ray – Crossed Ray

Sırt, kuyruk ve alt yüzgeçlerinin kuyruklarındaki perdelerin yani ışınların aralarının bir kısmını pasif eden bir genin mutasyonu sonucu crown tail yani taç kuyruk betalar oluşmuştur. Yüzgeçler diken gibidir. Taç kuyruklar kendi aralarında 3’e bölünür. Single ray (tek ışın) double ray(çift ışın) crossed tail ray( çapraz ışın) En değerli ve pahalı olanı crossed ray crowntaildir. Bu varyetenin en değerlisi ışınları çapraz olan olmakla birlikte son zamanlarda üçlü hatta dörtlü ışınları olan türler üretilmiştir.

Su şartları bu tür için çok önemlidir. Kötü su şartlarında kuyruk ve yüzgeçlerde kıvrılma görürüz. Bu da balığın formunu tamamen bozar. Kaliteli bir crowntail üretmek de kolay iş değildir. Somkiat Intamu adında bir Tayland’lı üretici crossed tail konusunda epey ilerlemiş durumda. Facebook’dan bulabilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de 2020’de 900 TL’ye bir crossed tail beta satılmıştır.

İşte Beta Balığı Türleri dünyasının en popüler balıklarından biri halfmoon plakat betalar.

Halfmoon Plakat Beta Balığı (HMPK)
Beta BalığıHalfmoon Plakat Beta
Erkek Hmpk – Dişi Hmpk Beta

Halfmoon plakat betalar, halfmoon betalar ile plakat betaların eşleştirilmesi sonucu ortaya çıkmış bir türdür. Hmpk betalarında tıpkı halfmoonlar fiziksel standartları vardır. Diğer betalara göre yüzgeçleri çok kısadır. Bu özellikte plakat betadan kaynaklıdır. Hatta çoğu zaman bazı petshoplar dişi beta diye satıyorlar. 180 derecelik kuyruk açısına sahiptir. Halfmoonda olduğu gibi kuyruk BÜYÜK D harfi gibi olur. Alt yüzgecin alt ucu daha aşağıdadır. Hmpk’lar simetrik ve asimetrik ve geleneksel plakat olarak ayrılmaktadır. Yurt dışında yarışmalarda bolca gördüğümüz bir beta türüdür.

Bu sayfada tüm beta standartlarını pdf şeklinde bulabilirsiniz. Kuyruk ve yüzgeçler daha kısa olduğu için kuyruk erimesi, kuyruk kısması gibi klasik beta hastalıklarına daha zor yakalanır. Daha dirençli bir balıktır. Türkiye’de üreticiler arasında en popüler beta türüdür. Hatta bende halfmoondan sonra özellikle nemo ve candy hmpklara yöneldim. Özellikle dişilerin olduğu karma akvaryumlar çok güzel oluyor.

Plakat Beta Balığı (HMPK)
Plakat BettaPlakat Betta
Plakat Erkek Beta Balığı – Plakat Dişi

Bu beta balığı türü yabani betalara en çok benzeyen beta türüdür. Kuyruk ışınları daha az ve kenarları yuvarlaktır. Fotoğraftaki erkek doğadaki renk tipinde de olur veya başka renk plakat erkeklerde görebilirsiniz. Plakat beta çok tercih edilmeyen ara bir türdür. Hmpk daha çok tercih edilmekte ve üretilmektedir. Benim elime çok şansa bir defa geçti. Toptancıda dişi diye almıştım ama erkek plakat çıktı. Ancak oldukça dirençli bir balık. Hiç hastalığa yakalanmadı. Birine satmıştım.

Çok göremeyeceğimiz bir tür. Maça kuyruk beta balığı

Spade Tail Beta Balığı (Maça Kuyruk)
Maça Kuyruk betaBeta BalığıMaça Kuyruk Beta Beta Balığı
Erkek – Dişi – Bellica- Mahachai betta

Beta balığında bu kuyruk tipine az rastarız. Maça kuyruk varyetesi veil tail beta varyetesinden de eskidir. Yeni türler denenirken Betta bellica ile çaprazlanan türlerden Betta bellica’nın kuyruk tipi geçmiştir. Hatta yüzgeçlerin bitiş kısımlarındaki sivriliklerini dahi bellica’dan almış diyebiliriz. Mahachai betta’da da benzer kuyruk yapısını görebiliyoruz. Sonuçta bu türlerde tek bir türden meydana geldiği için ara ara böyle benzerlikleri görürüz. Çok tercih edilen bir kuyruk tipi değildir.

Round tail beta balığı (Yuvarlak Kuyruk):
Round tail BalığıRound tailBeta Balığı

Kuyruk kenarlarının bariz şekilde yuvarlak olduğu bir varyetedir. Bazen delta tail beta veya daha irileri halfmoon betalarla karıştırabilirsiniz, ama alakası yoktur. Çaprazlamalarında Mahachai betta türü kullanıldığını kuyruk yapısına bakarak anlayabiliriz. Dolayısıyla bu tür de Mahachai beta izlerini daha çok görebiliriz.

Türkiye’de üreteni görmediğimi bir tür. DT CT

Double tail crown tail beta balıkları (Çift
Double tail crown tailDouble tail crown tail Beta
Erkek Beta Balıkları

Double tail beta ve crowntail betanın ortak genlerinden oluşan bu türü elde etmek kolay değildir. Zaten bu türlerle uğraşmak için geniş alanlarınız olması gerekir. Bu balıklar 2-3 üretimde çıkarabileceğiniz balıklar değil. Yıllarca uğraşmak gerekir.

Double tail Halfmoon Beta Balığı
Double tail betaFil kulak beta

DTHM – DT Beta

Double tail halfmoon betalar diğer double tail betalarla karıştırılmamalıdır. DTHM’ler iki kuyruk açıldığı zaman halfmoon görüntüsü veren balıklara denir. Bu yüzden her double tail beta dthm değildir. Fotoğraftaki balıklara bakarak ayrım yapabilirsiniz. Bu türler nomal halfmoon dişileri üretirseniz muhteşem geniş kuyruklu betalar elde edersiniz.

Dumbo-Big Ear (Fil kulak beta)
Fil kulak betaFil kulak beta
Erkek – Erkek

Herkes onlara hasta 🙂 Fil kulak beta balıkları

Fil kulak betalar özellikle ülkemizde çok popüler hale geldi. Baş altındaki yüzgeçlerin bir mutasyon sonucu normalinden daha büyük ve farklı renkte olmasından kaynaklı bu beta türüne fil kulak beta türü denir. Genelde halfmoon ve hmpk’larda görülmektedir.

Cross tail Beta (Çapraz kuyruk):
Cross tail BetaCross tail Beta
Erkek – Erkek cross tail beta

Bir mutasyon sonucu crowntail beta balığı klasik ışınlarının düz değil de çapraz şekilde oluşması sonucu cross tailler oluşmuştur. Ülkemizde ve yurt dışında çok yüksek fiyatlarla satılmaktadır. En son Türkiye’de 900 TL’ye satıldığını gördüm. Geçen haftalarda 500 usd’ye yabancı bir facebook grubunda satan bir beta üreticisi vardı.

Rose tail Hmpk Beta
Beta BalığıBeta Balığı
Erkek betalar

Halfmoon beta balıklarındaki rose tail genetik özelliğinin hmpk’larda görülen halidir..

Crownt Tail Plakat (CTPK)
Crownt Tail Plakat Beta Crownt Tail Plakat

Crowntail betanın plakat halidir. Crowntail ve plakat çaprazlamalarından oluşan bu türden bir kaç nesil yavru alındığı zaman az adette ctpk yavrusu elde edebilirsiniz. Normalde rose tail görmek zorken hmpk’sını görmek ayrı bir şans olur.

Double Tail Plakat (DTPK)
Beta Double Tail PlakatDouble Tail Plakat
Erkek double tail plakat betalar

Double tail betalar ile plakat betaların çaprazlamasından elde edilen bir varyetedir. Yazıldığı kadar elde edilmesi kolay bir varyete değildir. Detaylı bilgiyi Double Tail Plakat Hakkında sayfasından bakabilirsiniz

Çok nadir beta balığı türlerinden DTVT

Double tail veil tail-DTVT
Double tailDouble tail
Çok nadir erkek dtvt betalar

Double tail betalar ile veil tail betaların eşleştirilmesi sonucu elde edilmektedir ancak çok popüler bir tür değildir. Balık genel olarak veil taile benzer. Veil tail’in çift kuyruklu versiyonu diyebiliriz. Canlı olarak hiç görmedim. Fotoğraf olarak bu 2 fotoğraftan başka da yok internet aleminde

Half Sun (Yarım Güneş):
Half Sun Beta BalığıHalf Sun Beta Balığı

Halfmoon ve crown tail beta balığı çifleşmesi ile az sayıda elde edilebilen bir türdür. Bu şekilde iyi formda elde etmek kolay değildir.

Over Halfmoon Plakat-OHMPK
Beta BalığıBeta Balığı
Overhalfmoon erkek plakat betalar

Kuyruk açısı 180 dereceden fazla olduğu zaman over halfmoon olmuş olur. Halfmoon ve halfmoon plakat beta balıklarında görülen bir özelliktir.

Over Halfmoon OHM
Over Halfmoon Beta BalığıOver Halfmoon Beta Balığı
Harika overhalfmoon erkek beta balıkları

Halfmoon beta balıkları kuyruk açıları 180 derece’dir. Eğer 180 dereceden fazla olduğu hallerde over halfmoon olmuş olur. Bu bir bakıma balığın hem genetik olarak gelen kuyruktaki ışın yapısıyla hemde balığın antreman yapma sıklığı ile de elde edilebilen bir özelliktir.

İlginç beta balığı kuyruk türleri

Tripletail Beta – Üç kuyruk beta balığı

Double taili oluşturan mutasyon geninin başka bir versiyonunun 3 bölünme oluşturması sonucunda ortaya çıkmış bir kuyruk tipi. Çok sık görülmeyen bir tür.

Apaçi Tail Beta Balığı

Feather tailede benzer. Zaten feather taillerde oluşan mutasyonun tekrar başka bir mutasyona uğraması sonucu apaçi denilen haline gelir.

Lyre Tail Beta Balığı

Enteresan bir kuyruk tipi. Sanıyorum bu kuyruk tipleri aynı kan üzerinde sürekli üretim yapılması sonucunda çıkar. Veya çok alakasız kuyruk tipleriyle yapılan eşleşmeler sonucunda bu tür kuyruk tipler görebilmekteyiz. Sonuçta kuyruk tiplerine bazı mutasyonlar neden oluyor. Lyretail’le ilgili pek bir kaynakta yok. Hatta bu fotoğrafında sahte olduğunu da söyleyenler var. Şu kuyruk yapısına bakın!

Sword Tail Beta Balığı

Kılıç kuyruk diyebileceğimiz bir beta türü. En son instagramda videosunu görmüştüm ancak çok sık rastlanan bir tür değil. Yani sabitlenen bir kuyruk tipi değil. Belki önümüzdeki yıllarda sabitlenir. Enteresan bir kuyruk yapısı.

Hearttail Beta Balığı

Kalp kuyruk denilen bu beta türü de aslında double taile neden olan mutasyonun sebep olduğu 2’ye bölünen yuvarlak kuyruk halidir.

Pintail ve Bottom tail içinde aynı şeyleri söyleyebilirim. Bu tür balıklar nadir çıkan türler olarak kalıyor şu anda. Önümüzdeki süreçte bunların sabitlendiğini göreceğimizi düşünüyorum.

Aşağıdaki katalogtan da beta balığı türleri hakkında kısa bilgilere ve listeye ulaşabilirsiniz.

Beta Balığı

Beta balığı türlerinin günümüze geliş hikayesi nasıl başlamıştır ?

Anayurdu Tayland olan bu balık en eski akvaryum balıklarından biridir. Bundan 600 yıl önce Tayland’da Sukothai hanedanında beta yetiştirildiğini biliyoruz. Ancak bunlar yabani betalar.
Bu balıkları ilk pirinç tarlalarında yaşayan işçiler farketmişler ve evlerinde beslemeye başlamışlar. Zaman içinde bu balıklar üretmişler ve elden ele yaymışlar. Daha sonra bu balığın erkeklerinin dövüşcü olduklarını farkeden kötü niyetli kişiler bu balıkları dövüştürmeye başlamışlar. Beta turnuvaları düzenleniyormuş ve bahisler oynatılıyormuş. Günümüzde hala böyle müsabakaların olduğunu biliyoruz.

Beta balığının Tek suçu labirent organının olması

Sığ sularda yaşadığı için mecburen evrimsel olarak kendine bir labirent organı geliştiren beta balığı bu organ sayesinde suda oksijenin bittiği hallerde dahi atmosferden nefes alabilecek şekilde gelişmiştir. Bunu fırsat bilen insan betaları en ufak kaplarda beslemeyi marifet sanmıştır ve bahanesi olmuştur. Yıllar içinde hem dövüşleri hem üretimi devam eden beta balığı 1800’lü yıllara doğru artık günümüzdeki betta splendens türüne doğru değişime girmiştir.

Ne olduysa o doktor sardı başımıza bu betaları ( Dr Theodore Cantor )

1840 yılında siyam kralı da sarayında beta balığı üretirken arkadaşı Dr Theodore Cantor onu ziyarete gelir. Doktor kraldan 1 takım beta ister ve onları üretmeye başlar. Zaman içinde iyice betalara saran doktor yeni üretimler yeni denemeler yapmaya devam eder. Tam da bu sıralar değişik bir balık elde eden doktor bu balığa Makropodus Pugnax’ (Cennet balığı familyasından bir ad vererek ilan eder. Sonra tekrar baktığında bu balığın cennet balığı değil belli başlı başka bir tür olduğunu anlar ve bu balığa betta splendens adını vererek bizim başımıza sarar :)) Üretilen betaların bir kısmı Almanya’ya oradan da Amerika’ya dağıtılır ve böyle tüm dünyada beta üretimi yaygın hale gelmeye başlar.

Yaklaşık 180 yıllık bir çalışma günümüzde elde ettiğimiz betaları ortaya çıkardı.

Beta balığı türleri hakkında teknik bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Latince Adı: Betta Splendens – Betta veya Beta olarak okunur.
Coğrafi Kökeni: Tayland, Phuket,Cambodia, Songkhia Pattan
Beslenme Biçimi: Etçil
Davranış Biçimi: Karma akvaryumlar uzun süre beslenemez. Çabuk strese girer. Akvaryumda beta gibi yüzeyde yüzen balıklar olursa strese girme oranı artar. Lepistes gibi balıklar kısa sürede kuyruklarını yer.

Yüzme Seviyesi: Yüzey
Kendi Türlerine Davranışı: Aşırı Agresif
Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha renklidir ve daha uzun yüzgeçlere sahiptir.

Üreme: Erkeğin köpükten yuva yapar. Yuva altına dişiyi çağıran erkek dişiyi sarar ve döller. Dişi yumurtaları döktükten sonra erkek yumurtaları ağzıyla topar ve yuvaya dizer. Yumurtalama bittikten sonra dişi üretim akvaryumundan alınmalıdır. 24-48 saat içinde yavrular çıkar.

Sıcaklık: 23°C – 30°C – Siz yine de mutlaka ısıtıcılı bir sistem kurun.
En Fazla Büyüdüğü Boy: 12 cm.
En Az Akvaryum Hacmi: 30 litre
Su Sertliği: 5 – 19 °dH
pH: 6.0 – 8.0
Zorluk Seviyesi: 2

Biraz da beta balığının beslenme konusunu açalım.

Eğer tek bir beta balığı besliyorsanız canlı yem tedarik etmeniz biraz zor oluyor. Ancak burada en zahmetsiz ve kolay ulaşılabilen canlı yemin artemia olduğunu söyleyebilirim. 5 gr artemia bir ömür betanıza yetecek kadar canlı yem ihtiyacını karşılar. Hafta da 2 gün artemia vermeniz yeterli olur. Diğer günlerde ise protein ağırlıklı etçil yemler tercih ediniz. Hafta da 1 günde sebze ağırlıklı bir yemle balığınızı 2 öğün besleyebilirsiniz. Veya bunu 1 haftaya da yayıp haftada 2 gün 1’er öğün şeklinde bitkisel yem olarak da verebilirsiniz. Artemia çıkarmayı gözünüzde büyütmeyin lütfen.

Artemia çıkarmakla ilgili bir videomu paylaşıyorum

Kuru yem olarak iyi markaların beta yemlerini tavsiye ederim. Bunlar Atison Betta, New Life Spectrum,Hikari gibi yemler tercih edebilirsiniz.

Anatomik özellikler için aşağıdaki görselleri inceleyiniz.

https://www.facebook.com/joep.vanesch

Beta balığı hangi balıklarla bir arada yaşayabilir ? Uyumlu türler nelerdir ?

Malawi cichlids = Hayır
Tanganyika cichlid = Hayır
Diğer Afrika chiclidleri = Hayır
Amerikan Chiclidleri = Hayır
Melek Balığı = Dikkatli olunmalı
Barbler = Hayır
Betta = Hayır
Çöpçüler = Evet
Daniolar = Evet
Discus = Dikkatli Olunmalı
Japon Balığı = Hayır
Gurami = Hayır
Lepistes = Dikkatli Olunmalı, lepistesler kuyruklarını yiyebilir
Balta Balığı = Evet
Killifish = Dikkatli Olunmalı
Kedi Balıkları = Hayır
Loachlar = Evet
Moli= Evet
Plati = Evet
Vatozlar = Evet
Gökkuşağı = Dikkatli Olunmalı
Raspora = Evet
Köpek Balıkları = Hayır
Vantuzlu Köpek Balıkları = Dikkatli Olunmalı
Kılıç Kuyruk = Evet
Tetralar = Evet
Omurgasızlar = Dikkat Edilmeli
Acı su balıkları = Hayır
Bitkiler = Evet
Cüce Chiclidler = Evet

Hastalıklar hakkında bilgi almak için linke tıklayınız

Halfmoon beta üretimi videosunu izleyebilirsiniz

Beta Balığı Türleri Kaç Tane

Beta balıkları, akvaryum hobisinde popüler türler arasında yer alır. Bu türlerin içinde en bilineni Beta splendens veya Siyam kavgacısıdır. Renkli ve canlı görünümleriyle dikkat çekerler. Diğer bir tür olan Beta imbellis ise daha küçük boyutlu ve çizgili bir görünüme sahiptir. Beta balıkları genelde sakin sularda yaşayan türlerdir. Ayrıca Beta smaragdina veya Yeşil Kavgacısı da mavi-yeşil tonlarıyla göz kamaştırır. Bu türlerin bakımı özen gerektirir ve her türün farklı özellikleri vardır.

Betta Splendens, Betta Imbellis, Betta Smaragdina, Betta Mahachaiensis, Betta Albimarginata, Betta Picta, Betta Channoides, Betta Albimarginata olarak sayabiliriz. Betta splendens dışındakilerin hepsi yabani beta balığı türleri olarak geçmektedir. Tüm yabani beta balığı türleri için bu sayfama bakmalısınız >>

Bu yazı aşağıdaki kaynaklardan ve kendi tecrübelerimden derlenmiştir.
http://www.bettaterritory.nl/BT-AABtailtypegenetics.htm
https://www.koi-bettas.com/tail-types.html

Beta balıkları, Betta cinsine ait olan ve popüler akvaryum balıkları arasında yer alan renkli ve gösterişli balıklardır. İşte beta balıkları hakkında kısa bir bilgi:

 1. Betta splendens: Betta cinsinin en yaygın türü olan Betta splendens, çeşitli renk ve desenlere sahip olan ve uzun yıllardır akvaryum hobileri tarafından tercih edilen bir türdür. Erkekler genellikle daha canlı renklere ve uzun yüzgeçlere sahiptir.
 2. Betta imbellis: Betta imbellis, Betta splendens’e benzer ancak daha küçük ve sakin bir türdür. Doğal yaşam alanları güneydoğu Asya’daki sakin sular olan Betta imbellis, genellikle daha sakin bir davranışa sahiptir.
 3. Betta mahachaiensis: Bu tür, Tayland’ın güneydoğusundaki mahachaiensis nehrinin bulunduğu bölgede yaşar. Genellikle küçük ve soluk renklere sahiptirler, ancak çeşitli renk varyasyonları bulunabilir.
 4. Betta smaragdina: Bu tür, Tayland ve Malezya’nın sakin sularında bulunur. Yeşil ve mavi tonlarda renklere sahip olan Betta smaragdina, genellikle daha az yaygın bir türdür.
 5. Betta pugnax: Betta pugnax, Malezya ve Tayland’da bulunan daha az bilinen bir türdür. Erkekler, diğer beta türlerine göre daha geniş ve farklı yüzgeçlere sahiptir.

Bu, Betta cinsine ait bazı örnek türlerden sadece birkaçıdır. Her bir türün kendine özgü özellikleri ve yaşam alanları vardır, bu nedenle beta balıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için belirli bir türü araştırmak önemlidir.

Akvaryumlarda Beslenebilen Beta Balığı Türleri

Beta balıkları, Siyam dövüş balığı olarak da bilinir ve Betta cinsine ait farklı türleri kapsar. Birçok türü akvaryumlarda beslenebilse de, bazı türler daha yaygın ve uyumludur.

Akvaryumlarda yaygın olarak beslenen beta balığı türleri:

 • Betta splendens: En yaygın beta türü. Uzun yüzgeçleri ve canlı renkleri ile dikkat çeker. Plakat ve crowntail gibi alt türleri vardır.
 • Betta imbellis: Cüce betta olarak da bilinir. Diğer bettalara göre daha küçük ve barışçıldır. Renkleri daha pastel tonlardadır.
 • Betta mahachaiensis: Mavi ve yeşil tonlarında renkleri ile dikkat çeken bir türdür. Uzun ve zarif yüzgeçleri vardır.

Diğer akvaryumlarda beslenebilen türler:

 • Betta smaragdina: Yeşil kuyruklu betta olarak da bilinir. Sakin ve barışçıl bir türdür.
 • Betta macrostoma: Büyük ağızlı betta olarak da bilinir. Sakin ve barışçıl bir türdür.
 • Betta albimarginata: Beyaz kenarlı betta olarak da bilinir. Sakin ve barışçıl bir türdür.
 • Betta pugnax: Havaalanı betta olarak da bilinir. Erkeklerin yüzgeçleri oldukça gösterişlidir. Diğer bettalara göre daha agresif bir türdür.

Tür seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Akvaryum boyutu: Büyük türler için daha büyük akvaryumlar gereklidir.
 • Diğer balık türleri: Beta balıkları, revirci bir türdür. Erkekler bir arada tutulamaz. Dişiler ise küçük gruplar halinde yaşayabilir.
 • Kişisel tercihler: Renk, desen ve boyut gibi faktörleri göz önünde bulundurun.

Beta balığı bakımı hakkında daha detaylı bilgi için internette ve kitapçılarda birçok kaynak bulabilirsiniz.