Lepistes Türleri

Hayran olduğumuz yeni nesil lepistes türlerini incelemeye başlayalım

Lepistes türleri deyince aklımıza hemen 30 yıl önceki leoparlar, mozaikler, alman lepistesler gibi bir kaç tür balık geliyor. Ancak günümüzde lepistes türleri dediğimizde 50’ye yakın tür saymak mümkün. Hatta neredeyse her ay yeni bir tür çıkıyor. Ben bulabildiğim tüm lepistes türlerini bu yazı altında toplamaya çalıştım. Ve yeni türler de geldikçe yeni lepistes çeşitlerini de bu yazıya eklemeye devam edeceğim

Albino Lepistes

Albino Lepistes iki farklı görünüme sahip; kırmızı parlayan gözleri ve siyah pigment yokluğu. Fotoğraftaki saflıkta ve kalitede ben Türkiye’de henüz görmedim ama yakın zamanda olacağından eminim. Lepistes çeşitleri arasında giren nadir türlerden biri albinolar.

lepistes türleri

AOC (Başka Renk-Any Other Color) Lepistes

AOC rengi, ICGA delta sınıfı renklerinde hiçbir renge uymayan tüm lepistes tipini kapsar. Bu lepistes türü leoparıda andırıyor. Hatta türün adını bilmeyen bu balığı yerli olarak dahi değerlendirebilir. Ancak aşağıdaki açıklamada bu işin o kadar da basit olmadığını görüyoruz.

leopar lepistes türleri

AOC BiColor Lepistes

Bu sınıflandırma, kırmızı veya mavi yeşil bicolor sınıflarına sığmayan tüm bicolor türlerini kapsar. Bir lepistes için AOC Bicolor lepistes olarak sınıflandırılacak beş kriter vardır:
(1) Bir iki renkli lepistes, temel bir renge sahip olmalıdır. 
(2) İkincil renk, kuyruk renginin en az% 25’i olmalıdır 
(3) Hem taban hem de ikincil renk açıkça farklı olmalıdır 
(4) Eğer üçüncü renge sahipse, bu renk% 15’ten fazla olmamalıdır. Eğer% 15’inden daha fazlasına sahiplerse, bu lepistes çok renkli lepistes olarak sınıflandırılacaktır. 
(5) Sonuncusu da sırtın özdeş renkleri ve kuyruğuna uygun olması gerekir.

ilginç lepistes türleri

Ben mavi lepistes çeşitlerini çok seviyorum

Mavi Lepistes (Blue Guppy)

Populer türler arasında olan bu lepistes türü düz mavi bir renge sahiptir. Mavi renk gök mavisinden koyu maviye doğru değişebilir. Dişilerin genellikle yüzgeçlerinde mavi bir tonlama vardır. Gerçi ben betada da mavi hastasıyım 😀

lepistes türleri

Lepistes çeşitleri Mavi Yeşil BiColor Guppy

Bu lepistes tipi birkaç çeşitlilik gösterebilir. Bu lepistes için temel sınıflandırma şunları içerir: 
(1) Mavi, yeşil veya mavi-yeşil, kuyruktaki ikinci rengin hakim rengi olmalıdır. 
(2) sırt ve kuyruk yüzgecinin rengi ve deseni eşleşmelidir 
(3) Hem taban hem de ikincil renk açıkça farklı olmalıdır 
(4) Eğer üçüncü renge sahiplerse, bu renk% 15’ten fazla olmamalıdır. Eğer% 15’inden daha fazlasına sahiplerse, bu lepistes çok renkli lepistes olarak sınıflandırılacaktır.

mozaik lepistes türleri

İşte moda lepistes türleri – HB BLUE

Half Blue Lepistes HB Blue

Adından da anlaşıldığı gibi yarı gövdesi mavi ve siyahla renklenmiş bir lepistes türüdür. Koyu renk ışık altında mavisi çok ciddi parlama yapar. Dayanıklı bir türdür.

yarı mavi lepistes türleri

Bronz Lepistes Çeşitleri

Bronze Guppy, vücutlarında siyah pullu en az% 25 altın rengine sahiptir. Bu lepistes türü, gold lepisteslerin bir varyasyonu olarak kabul ediliyor. IFGA kuralına dayanan Gold Guppy, en az% 25 orijinal altın çelik gövde rengine sahip bir lepiste türüdür. Ancak bu karışık türün yavruları nasıl olur bilemiyoruz. Çünkü bazen bu tipde ithal gelen balıklardan alınan yavrular anne ve babadan çok alakasız balıklarda olabiliyor. Yani orjinal çıkma oranı düşük oluyor.

 bronz lepistes türleri

Half Black Red Lepistes Çeşitleri

Bu lepistes temelde yarı siyah bir özelliği olan kırmızı lepistes türlerindendir.. Yarışma için vücuttan kuyruk uzunluğuna kadar 1 ila 1 oranında tercih edilir, Ancak bu çok nadir görülür. Red tail ile de karıştırılır.

lepistes türleri

Balıktaki dorsalın heybetine bakın!

Half Body White Pastel

Bu lepistes, sarı renk hariç, kuyruk kuyruklarında pastel düz renkte yarı siyah bir gövdeye sahiptir. Sarı renk olması makbul değildir. Protein ağırlıklı yemlendirilirse sarısı daha fazlalaşır. En yaygın varyasyon beyaz pastel kaudal yüzgeci rengiyle yarı siyah lepistestir. Bu lepistes türü kaudal yüzgecinin rengi günlük yemeklerinden etkilenebileceği için dikkatli kullanılmalıdır. Canlı yemi çok yüklenmemek gerekir.

hb white lepistes türleri

Green – Yeşil Lepistes

Bu türün geliştirilmesi oldukça güç olduğundan piyasada yüksek fiyatlara satılıyor. Ben Türkiye’de görmedim daha getiren olmadı. Çoğunlukla yeşil rengini mavi yanardönerlikle karıştırırlar. Yüzgeçlerinde yeşil ışık parlamaları görülebilir.

farklı lepistes türleri

Lepistes türleri arasında yeşil kuyruklularda popüler olmaya başladı

Half Body Yeşil Lepistes

Az önceki düze yeşil lepistesin halfbody versiyonu diyebiliriz, Yarım Siyah Yeşil lepistes bulmak zordur. Günümüzde çok popüler değil ama diğer türlerinde popüleritesi azaldıkça böyle nadir türler piyasaya çıkacaktır.

Siyah Lepistes ( Black Guppy )

Adından da anlaşıldığı gibi siyah lepistes, vücutlarında ve kaudal yüzgeçlerinde düz siyah renge sahip lepisteslerdir. En iyi siyah lepistes vücuttan kuyruğuna kadar tamamen siyah düz bir renge sahip olandır. Başka renk olmaması gerekir. Ancak bu her balıkta olmaz. Nasıl ki full red lepisteslerde bazı yerlerde beyazlık varsa siyah lepisteslerde de bazı yerlerde koyu maviler olabilir. Vücutları ne kadar büyük olursa, siyah rengi o kadar az koyulaşır ve vücutları ile dorsal yüzgeci arasındaki fark daha fazladır. Moscow blue lepistes türünden elde edilmiştir.

lepistes türleri hakkında

Yellow Guppy

Adından da anlaşıldığı gibi bu lepistes vücutlarında ve yüzgeçlerinde baskın bir sarı renge sahiptir. Bu lepistesi elde etmek kolay değildir, Bu tür balıkları ancak yarışmalarda görebiliyoruz. Sarı lepistesler elde etmenin yolu daha az siyah gene sahip balıklarla eşleşmeler yapmaktan geçer.

Sarı lepistesler nedense çok ilgi görmüyordu ama gold lepistesler bu sene lepistes çeşitleri arasında çok moda.

Yarım Siyah Sarı Guppy

Yine halfbody tipine bir örnek daha verilen halfbody yellow guppy. Çok popüler bir tür değildir ancak meraklısı çoktur. Patlayacak türler arasında gösterilir.

değişik lepistes türleri

Multi Color Guppy

Hepimizin tanıdığı lepistes türlerinden biri. Hatta eskiden çoğumuz yerli yani karışık olarak sınıflandırırdık bu balığı. Bu rengarenk lepistes, kuyruk yüzgecine dağılan 3 veya daha fazla ayrı renge sahip olmalıdır. Renk olarak sınıflandırılmak için, kaudal yüzgecinde rengin en az% 15 alana sahip olması gerekir. Sırt ayrıca renk ve desende kaudal yüzgeci ile eşleşmelidir.

eski lepistes türleri

Lepistes türleri arasında mor renklerde kendini gösteriyor

Mor Guppy

Bu lepistes tipi dorsal ve kaudal yüzgecinde güçlü bir katı mor renge sahiptir. Moscow blue ve black lepistes türlerinin çaprazlanmasıyla elde edilmiştir ancak bariz mor rengi yakalamak o kadar da kolay değildir.

mor lepistes

Yarım Siyah Mor Guppy

Halfbody türlerinden bir lepistes daha. Half Body Purple Guppy. Yine moscow blue genleri taşıyan bir balık.

yarısı mor

İşte günümüzde lepistes türleri arasında en popüleri: Full Red Lepistes

Kırmızı Lepistes Full Red Lepistes

Adından da anlaşılacağı gibi, bu lepistes vücutlarında ve yüzgeçlerinde baskın düz kırmızı renge sahiptir. Vücutlarında gri, altın ve albino gibi çeşitli varyasyonlar vardır. Bu lepistesin berrak kırmızı rengine, siyah melanin gen özelliğini en aza indirgemek veya ortadan kaldırmak suretiyle ulaşılabilir. Kırmızı lepistes genellikle büyük bir gövdeye sahiptir.

kırmızı lepistes

Kırmızı BiColor Guppy

Kırmızı çift renkli lepistesit temelde, vücutlarında ve yüzgeçlerinde çeşitli renk değişimleri olan kırmızı lepistes. Kırmızı lepistes için aşağıdakiler dahil birkaç tane citeria vardır: (1) Kuyruktaki ikincil renk, en azından kuyruk alanının% 25’ini kaplar. (2) sırt ve kuyruk yüzgecinin rengi ve deseni eşleşmelidir (3) Hem taban hem de ikincil renk açıkça farklı olmalıdır (4) Eğer üçüncü renge sahiplerse, bu renk% 15’ten fazla olmamalıdır. Eğer% 15’inden daha fazlasına sahiplerse, bu lepistes çok renkli lepistes olarak sınıflandırılacaktır.

kırmızı mozaik lepistes

Snakeskin’leri ben ilk gördüğümde çok beğenmiştim. Ancak popüler lepistes türleri arasına giremediler nedense.

Snakeskin Guppies

Temel gövde renkleri üzerinde dikey desenleri vardır, bireysel rozetler vücutlarına rasgele yerleştirebilirler. Bazen, şeritleri kaplan şeritleriyle aynıdır. Ben bu türü ilk gördüğümde çok beğenmiştim hatta beslemek istemiştim de vazgeçmiştim sonra. Ama çok tutmayan bir tür nedense.

yılanyüz lepistes

Kobra Guppies

Bu tip, rozetlerle karışmış dikey şeritlere sahiptir.

dişi lepistes

Smokin olarak geçiyor ama red taile de benziyor

Smokin Guppies

Smokin lepistesinin önü ile arka gövdesi arasında iki farklı gövde rengi vardır. Hafif üst gövde rengi ve daha koyu alt gövde rengi, bir smokin elbisesine benzeyebilir.

red tail lepistes

Mozaik Lepistes

Bence çok güzel ama çok talep görmüyor. Yerli lepistes muamelesi görüyor.

mozaik renk lepistes türleri

Leopar Kuyruk Lepistes

Dantel Kuyruk


Fan Tail Guppy

Ayrıca süslü lepistesler olarak biliniyorlar, hayran şeklinde kuyrukları var.

Lepistes türleri arasında büyük kuyruk yapısıyla ilgi görüyor.

Delta / Üçgen Kuyruk Guppy

Bu tip üçgen şekilli bir kuyruk tipine sahiptir. Temel olarak, alevlendiğinde en az 70 derece açılan kuyruğa sahip olmaları gerekir. Kuyruğu diğer lepistes türlerine göre daha geniştir.

Tül kuyruk lepistes olarak geçen bu tür ayrıca leopara da benziyor.

Veil Tail Guppy

Peçe kuyruk guppy her açısında 45o bir ikizkenar üçgen kuyruk şeklinde olmalıdır. Bu balık bana 90’lı yıllarda beslediğim eski leopar lepistesleri hatırlatıyor

Flag Tail

Bayrak kuyruğu lepistes, bayrak gibi uçuyormuş gibi görünen dikdörtgen şeklinde bir kuyruğa sahiptir.

Lepistes türleri içinde mozaik olarak adlandırılır.

Fire Tail Guppy

Kuyruklarının kenarlarında, ateş ışığına benzeyen turuncudan kırmızımsı bir renge sahiptirler. Bayağı heybetli balıklar oluyor.

Farklı kuyruk tipleri lepistes türleri arasında da boy göstermiş.

Lyre Tail Guppy


Kuyrukları çift kılıç ve delta kuyruğu lepistes arasındaki kombinasyondur. Hatta double tail bile diyebiliriz Kuyruk bariz 2’ye bölünmüş.

Pin / İğne Kuyruğu Guppy

Sırt ve kuyruk yüzgecinin her ikisi de keskin iğne ucu benzeridir.

Mızrak Kuyruğu Guppy

Ayrıca kuyruk yüzgecindeki nokta orta uzamasıyla da bilinir.

Yuvarlak Kuyruk Guppy

Adından da anlaşılacağı gibi, yuvarlak bir kaudal yüzgeci şekline sahiptir.

Albino Full Red Lepistes

Lepisteslerin birçoğu koyu renkler dışında, bazı tipler hariç. Kırmızı göze sahip iki çeşit lepistes vardır.
Gerçek Kırmızı Göz (RRE) : Bunlar tam anlamıyla kırmızı gözleri olan albino olmayan lepistesler. Bir çoğu küçük gövdeli olarak doğar. Şimdi üreticiler damızlık RRE’nin daha büyük versiyonunu geliştirmek için çalışıyor.

Gerçek kırmızı Göz Albino : Bu lepistesler aslında gözlerinde melanin pigmen eksikliği olduğu için albino olmuştur.. Gözleri RRE lepistesinden daha solgun gözükür.

Ayrıca full red lepistesler hakkında daha detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Full red lepistesler hakkında detaylı video için tıklayın
Lepistes türleri üreten üretimhane videosu için tıklayın

Kaynak site:
http://thedestinyformula.com/types-of-guppies/
Çeviri, Google Translate kullanılarak yapılmıştır.

Lepistes dünyası gerçekten çok hızla büyüyo. Hem Türkiye’de hem de tüm dünyada nerdeyse her ay yeni tür olabilecek paylaşımları yapan üreticiler görüyoruz. Her geçen gün lepistes çeşitlerine bir yenisi daha ekleniyor. Ülkemizde de ciddi anlamda lepistes üreticileri var. Ancak yine ithalatın önüne geçecek kadar değil malesef çünkü ülkemizin iklimi buna uygun değil. Lepistes türleri sıraladığım bu sayfada çok güzel balıklar var. Umarım ülkemizde de tür çalışmaları artar ve bizde bu alanda kalıcı şekilde varoluruz.

Ancak bir betacı olarak ülkemiz lepistes dünyasındaki birlik beraberlik ve dernekleşme çalışmalarını çok takdir ediyor ve özeniyorum. Hatta geçtiğimiz aylarda yapılan Petzoo fuarında lepistes derneğinin de bir yarışması yapılmıştı.

Peki ben neden lepistes türleri beslemiyorum ?

Evet ben lepistes türleri beslemiyorum çünkü çoğu zaman su yüzeyinde yüzdükleri ve sürekli hareket halinde olmaları benim hoşuma gitmiyor. Çok kıpır kıpır balıklar. Bir de çok ince oldukları için bana yapay geliyor. Ben biraz daha toparlak toplu balıklar seviyorum. Beta, discus, chiclid türleri benzeri balıklar. Lepistes besledim ama uzun soluklu değildi. Zaten lepistesler malesef hassas balıklar. Çabuk hastalanabiliyorlar. Günümüzde de hala bu sorun devam ediyor. En sık karşılaşılan sorun bakteri çakışması sonucu kuyruk kısması ve erimesi. Her gün gruplarda ve forumlarda “balığım neden böyle oldu” iletilerini görüyoruz.

Lepistes türleri çok hızla artıyor

Lepistes türlerinde takriben 10 yıldır çok ciddi ve hızlı gelişmeler var. En popüler tür full red ancak ribbon denilen finleri uzun olan lepistesler, gold lepistesler günümüzde çok tutuluyor. Fiyatlarda yüksek. Eskiden en ucuz balıklardan biri olan lepistesler şimdi özel tür lepistes adıyla ciddi fiyatlara satılıyor. Ve fiyatlarda düşmüyor yıllardır. Demek ki hala talep var demek oluyor bu da. Hatta her geçen gün artıyor.

Ancak çok ölümler yaşanıyor. Özellikle yeni başlayanlar içinde başka balık olan akvaryumlara yeni aldıkları lepistesleri atınca bakteri çakışması gerçekleşiyor ve balıklar hızla ölüyor. Üreticiler hep sıfır akvaryumlara balıkların açılmasını tavsiye ediyor bu yüzden. Bakteri çakışmasını özetle şöyle düşünebilirsiniz. Farklı ortamlarda yaşayan balıklar farklı bakterilere bağışıklık kazanır. Farklı bakterilere bağışıklık kazanmış balıklar bir araya geldiği zaman yeni bakterilere karşı dirençsizse balıklar hastalanır. Buna önlem olarak aynı üretimhaneden balıklar almak doğru olur. Her yerden farklı balıklar alındığında sonuç yüksek oranda hastalıkla sonuçlanır.

En pahalı lepistes türleri hangileri ?

Lepistes çok sık doğuran ve senenin her dönemi üretilebilen bir balık olduğu için aslında fiyatları abartı yüksek değil. Ancak ortalama çift şeklinde 30 tl’den başlayıp 200-300 TL’ye kadar çıkıyor. Aşağıda bir kaç türün güncel fiyatlarını paylaştım.

Half White HB White çift 30 TL
Albino Koi çift 30 TL
Yellow Tiger çift 40 TL
Moscow Neon Blue Trio 90 TL
Metal Blue Snakeskin Trio 70 TL
Full Gold Çift 40 TL
Tuxedo Koi Çift 40 TL
Blue ve Red Grass Çift 30 TL