2 Erkek Beta Balığı Aynı Akvaryumda Yaşar mı ?

Hayır 2 erkek beta aynı akvaryum yaşamaz. Dişi betalar aynı akvaryumda yaşar. Ama erkekler için aynı şey söz konusu değil. Ben eskiden çok güzel dişi beta akvaryumları kurdum, sizde kurabilirsiniz ancak erkek betalar için bu imkansız. Yani 2 erkek betanın kuyruklarıyla şöyle süzüle süzüle kardeş kardeş beraber aynı akvaryumda yaşadığını göremezsiniz. İşte 2 erkek beta balığı aynı akvaryumda yaşar mı sorusu hakkında daha fazla bilgiler.

neden 2 erkek betayı aynı akvaryumda beslenmek istiyorsunuz ?

Aslında daha çok az önce kanalımdaki bir videoya yapılan yorum üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim. Yorumu yazan arkadaş petshop’un “beta yalnız olmaz en az 2 tane olsa daha iyi olur” demesi üzerine 2 tane beta satması ve 30 lira daha kar etmesi üzerine yazılacak olan bir yazı bu.

Alıcı bunu bilmeyebilir diyeceğim ama onu da pek anlamıyorum. Yani insan alacağı canlıyı almadan önce bir araştırma yapmaz mı ? Pazardan patates mi alıyoruz ?

Alıcı bir yana satıcı başka bir yana. Bu satıcı herhalde her kuşu karga sanıyor. Onun için tüm kanatlılar aynı. Kuş. Onu işe alanda aynı. E tabi siz bir balığı toptancıdan 5 liraya alıp müşteriye 40-50 liraya satarsanız tabii ki adını ve türünü bilmenize gerek yok diye düşünebilirsiniz. Nasıl olsa tekrar çok ucuza alabilir. Sonra da diyorlar ki “yaa akvaryum işi talep görmüyor” e görmez tabii sizin gibiler yüzünden.

Ağzıma çok güzel kelimeler geliyor tanımlamak için ama yazıp yazıp siliyorum dedikten sonra asıl soruya gelelim.

2 erkek beta balığı aynı akvaryumda neden yaşamıyor ?

Bunu daha öncede cevaplamıştım. Çok net. Yaşamaz. “E ama işte doğa da” diye başlayan cümleleri bırakalım arkadaşlar. 1, bizim beslediğimiz evcil splendens doğada yok. 2. doğadaki yabani betalarda bizim beslediğim ufacık kaplarda değiller. Hepsinin kendine ait bölgeleri var, kaçacak yerleri var. Dolayısıyla doğada sürekli burun buruna değiller. Ancak bu akvaryumlarda mümkün değil.

Beta Balığı Türleri ve Kapsamlı Bilgi Burada >>

E peki 2 metrelik bir akvaryum olsa 2 erkek beta aynı akvaryum yaşar mı ?

Yani evet. Ama 2 tane beta aynı akvaryumda besleyeceğim diye bu kadar kasmaya gerek var mı 😀
Eğer ille de 2 betayı aynı anda görmek istiyorsanız. Bölmeli akvaryumlar tercih edebilirsiniz. Veya 2 adet akvaryumu yanyana koyabilirsiniz.

Peki dişi betalar aynı akvaryumda bir arada yaşayabilir mi ?

Evet. Çok güzel dişi betalar aynı akvaryumda yaşarlar ve çokta güzel dişi beta akvaryumları kurabilirsiniz. Çünkü dişiler erkekler kadar kavgacı değiller. Tabii ki çok kavgacı baskın dişilerde var. Ancak genelde dişiler bir arada yaşayabilir. Burada başarı elde etmek için 2 yol var. Bir yol aynı akvaryumda büyümüş dişileri almak. Diğer yol ise farklı akvaryumlardan alınan dişileri aynı anda akvaryuma bırakmak. Bu yöntem de bir de aydınlatmayı bir kaç gün yakmayın ve akvaryumda balıkların saklanacağı alanlar oluşturun.Yani bitkiler ekleyin. Bu bitkiler tilki kuyruğu ve pistia gibi bitkiler olabilir.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>

Özellikle instagramda erkek betaların bir arada olduğu bir kaç video var. Bunlara itibar etmeyin. Bu videolar sadece video çekme amaçlı 3-4 dk balıkların bir arada olması sağlanarak çekilen videolar. Yani sürekli olan bir şey değil. İnanmayın. Bir de bu videolar izlensin diye yapılan hareketler. Balıklar böyle olduğunda daha kabarıyorlar.

Konuya bir video ile de katkı yapmak istiyorum

Bu yazıda 2 erkek beta balığı aynı akvaryumda yaşar mı gibi çok sorulan bu sorunuza cevaplar verdik.