2 Erkek Beta Aynı Akvaryumda Olur mu ?

Daha çok az önce kanalımdaki bir videoya yapılan yorum üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim. Yorumu yazan arkadaş petshop’un “beta yalnız olmaz en az 2 tane olsa daha iyi olur” demesi üzerine 2 tane beta satması ve 30 lira daha kar etmesi üzerine yazılacak olan bir yazı bu.

Alıcı bunu bilmeyebilir diyeceğim ama onu da pek anlamıyorum. Yani insan alacağı canlıyı almadan önce bir araştırma yapmaz mı ? Pazardan patates mi alıyoruz demeden geçemiyorum.

Alıcı bir yana satıcı başka bir yana. Bu satıcı herhalde her kuşu karga sanıyor. Onun için tüm kanatlılar aynı. Kuş.
Onu işe alanda aynı. E tabi siz bir balığı toptancıdan 5 liraya alıp müşteriye 40-50 liraya satarsanız tabii ki adını ve türünü bilmenize gerek yok diye düşünebilirsiniz. Nasıl olsa tekrar çok ucuza alabilir. Sonra da diyorlar ki “yaa akvaryum işi talep görmüyor” e görmez tabii sizin gibiler yüzünden.

Ağzıma çok güzel kelimeler geliyor tanımlamak için ama yazıp yazıp siliyorum dedikten sonra asıl soruya gelelim.

2 erkek beta bir arada yaşar mı ?

Bunu daha öncede cevaplamıştım. Çok net. Yaşamaz. “E ama işte doğa da” diye başlayan cümleleri bırakalım arkadaşlar hemen. 1, bizim beslediğimiz evcil splendens doğada yok. 2. doğadaki yabani betalarda bizim beslediğim ufacık kaplarda değiller. Hepsinin kendine ait bölgeleri var, kaçacak yerleri var. Dolayısıyla doğada sürekli burun buruna değiller. Ancak bu akvaryumlarda pek mümkün değil.

E peki 2 metrelik bir akvaryum olsa…

Yani evet. Ama 2 tane beta aynı akvaryumda besleyeceğim diye bu kadar kasmaya gerek var mı 😀
Eğer ille de 2 betayı aynı anda görmek istiyorsanız. Bölmeli akvaryumlar tercih edebilirsiniz. Veya 2 adet akvaryumu yanyana koyabilirsiniz.

Peki dişi betalar bir arada yaşar mı ?

Buna kısmen evet diyebiliriz. Çünkü dişiler erkekler kadar kavgacı değil. Tabii ki çok kavgacı baskın dişilerde var. Ancak genelde dişiler bir arada yaşayabiliyor. Burada başarı elde etmek için 2 yol var. Bir yol aynı akvaryumda büyümüş dişileri tamamen almak. Diğer yol ise farklı akvaryumlardan alınan dişileri aynı anda akvaryuma salmak. Bu yöntem de bir de aydınlatmayı bir kaç gün yakmamanızı ve akvaryumda balıkların saklanacağı şekilde bitkiler kullanmanızı öneririm. Bu bitkiler tilki kuyruğu ve pistia gibi bitkiler olabilir.

özellikle ınstagramda erkek betaların bir arada olduğu bir kaç video var. Bunlara itibar etmeyin. Bu videolar sadece video çekme amaçlı 3-4 dk balıkların bir arada olması sağlanarak çekilen videolar. Yani sürekli olan bir şey değil. İnanmayın. Bir de bu videolar izlensin diye yapılan hareketler. Balıklar böyle olduğunda daha kabarıyorlar.