Akvaryum dünyasında doğru bilinen yanlışlar

1- Şırınga ile CO2 difüzör yapma ve co2 çözdürme :

Malesef elden ele dilden dile dolaşan hurafe benzeri bir teknik bu şırıngayla CO2 çözdürme sistemi. Co2’yi çözmemiz için iyice parçalamak veya bir süre suda beklemesini ve sürtünmesini sağlamak gerekiyor ki su da çözülsün. Aksi takdir de verdiğimiz co2 nerdeyse tamamen çözülmeden havaya karışıyor. CO2 kaynağından gelen gaz şırınganın ucuna taktığınız pamuk veya sigara filtresinde biraz parçalanıyor evet ancak %20 gibi bir parçalanma ve bu parçalanmadan sonra patlayarak çözülmesi çok zor. Yani verdiğimiz co2’nin %90’ı boşa gidiyor yani bitkilerin işine yaramıyor. Bu yüzden ne marka olursa olsun bir difüzör alınması gerekir.

Eğer difüzör alınamıyorsa şunu yapabilirsiniz. CO2 borusunu ufak iç filtrelerin pervane kısmına verin. Oraya gelen kabarcık filtrenin pervanesi tarafından parçalanır ve akvaryum dağılır. Orada da bir basınca maruz kalan CO2 gazı şırınga sistemine göre %50-60 oranla çok daha fazla çözülür.

Hatta bu sistemi geliştirebilirsiniz. Google’da vortex co2 diye bir arama yaparsanız bir kaç örnek görürsünüz. Bu sistemde çok iyi co2 çözen güçlü bir sistemdir. Bunlara başka bir videoda değineceğim.

Sonuç olarak şırınga ile akvaryuma Co2 verme sisteminden verim alamayız.

2- Balıklara iç filtrenin hava kısmını açarak çok oksijen verdiğimizi sanmak

Arkadaşlar en iyi oksijeni suyun üzerini dalgalandırarak veririz. Nedeni ise su havayla ne kadar çok sürtünürse o k