Akvaryumda Yosun Sorunu ÇÖZÜLDÜ

Selam. Bu video kısaca yosundan kurtulma yöntemlerine değindim ancak önceki yıllarda maddeler halinde yosundan kurtulma yollarını listelediğim videolar vardı onları da aşağıda bulabilirsiniz.

Temel olarak akvaryumda yosundan kurtulmak için besin rekabetini iyi anlamamız gerekiyor. Bitkilere tüketemedikleri kadar besin verirsek besinin fazlası alglerin daha hızlı gelişmesine neden olur. Veya bitkilerin fotosentez yapamayacağı yani gelişim gösteremeyeceği akvaryum aydınlatmalar kullanırsak yine bitkiler besinleri tüketecemeyeceğinden meydan alglere kalır ve saç, sakal, yeşil yosun gibi alglerle uğraşır dururuz.

Bitkilerin tükettiği besinler nedir ?

NPK, yani nitrat, fosfat ve potasyum’u macro elemetler olarak, micro elementler olarak ise demir, magnezyum vb gibi elementleri bitkiler besin olarak kullanır diyebiliriz. Akvaryum bitkilerinin bu elementleri besin olarak kullanması için aydınlatma, su, co2 gibi gerekli şartların sağlanması gerekir.

5 maddeyle akvaryumda yosun sorunu bitecek

Videoda izlediğiniz yöntemlerle akvaryumda yosun sorununu çözebilirsiniz.

Bu sayfadaki videolarda genel olarak akvaryum yosun sorunu ile karşılaşınca yapılması gerekenlerden bahsetmeye çalıştım. Videoları izleyeceğinizi umuyorum arkadaşlar.