Artemia Çıkarma ve Artemia Hakkında Herşey

Bu yazımda çok sorulan sorulardan biri olan artemia çıkarma konusunda size yardımcı olacağının umuyorum. Artemia yemi yavru balıklarımız için harika bir diyet oluyor. Artemia çıkarma kısaca tatlı suyu kaya tuzu ile tuzlandırarak ve bol oksijen vererek çıkarabilirsiniz. Artemia’yı beta balıklarına, lepisteslere, vatozlara ve diğer tüm canlı doğuran ve yumurtayla üreyen balık türlerine verebilirsiniz. Artemia çıkarma işlemi aslında ilk denemelerde çok zor gibi görünse de aslında kolay bir iştir. Sadece tuz ve su oranlarını iyi ayarlamak gerekiyor.

Artemia çıkarma için yumurtları nereden bulabilirim

Piyasada hazır artemia yemi diye bazı ürünler var. Kurutulmuş artemia olarakta düşünebilirsiniz bunları. Artemia çıkarma işlemi abartıldığı kadar zor değildir. Deneyin. Farklı kişilerden artemia çıkartma yöntemleri alarak sizde kendi yönteminizi bulabiirsiniz. Mesela hava motorsuz artemia çıkarmak gibi çalışmalar yapan arkadaşlarda var.

Artemia yumurtalarını açmak ile ilgili püf noktalar için bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Artemia çıkarma yöntemleri nelerdir ?

Yumurtalarını açmanın bir kaç yolu var. İlk ve herkesin bildiği yol şişenin içinde hava vererek çıkartmak. Şişenin içine videolarda bahsettiğim oranlarda tuz ve su koyduktan sonra hava vererek artemia yumurtalarının akımdan etkilenip çatlamasını sağladığımız yöntem.

Diğer yöntem ise sünger üzerinde su dolu bir kapta artemia çıkartmak.
Süngerde artemia çıkarma videosu için tıklayın
Burada süngerin aslında kerameti şu. Açılan yumurtalardan çıkan artemialar süngerin içinde geçerek suya ulaşıyor. Dolayısıyla yumurtalar yukarıda süngerin üstünde veya içinde kalıyor. Bu sayede de kabukları toplamakla uğraşmadan artemia çıkarmış oluyoruz.

Artemia çıkartırken su ve tuz oranı nedir ?

Ben 500 gram suya 1 çorba kaşığı kaya tuzu atarak oldukça verimli bir şekilde artemia yumurtalarını çatlatıyorum. 24 saat içinde açılım %90 oranında garanti oluyor. Ancak her zaman 24 saatte çıkacak diye bir şey yok daha erken de çıkabilir veya daha geç de çıkabilir. Bu aldığınız artemiayla alakalı bir durum. Mesele bende bir artemia var hiç açılmıyor. 2 gün durdu yine açılmadı. Bununla ilgili ışık görmesi ile alakalı bir yorum var. Işık gördüğü zaman yumurtaların bozulmaya başladığından ve açılmadığından söz ediliyor.

Artemia besleyici midir ? Besin oranı nedir ?

Salt lake orijinli artemialar için bildirilen oranlar aşağıdadır.
Protein %50,
yağ %19
sellulaz %1.7
Kül %6.1
nem %8 olarak bildirilmektedir.

Artemia ile ilgili daha fazla teknik bilgi için bu linkte tıklayınız

Prof.Dr. Atilla Alpbaz hocamızın artemialar hakkında yaptığı geniş kapsamlı araştırma yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://www.atillaalpbaz.com/?o=3&y=116

Artemia çıkarma da nasıl zorluklar yaşanıyor

Malesef ilk defa artemia çıkarma da çoğumuz başarısız oluyoruz. Bu genelde alınan artemianın eski ya da ışık almış bir artemia olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bazen ne yaparsanız yapın aldığınız artemiayı çıkaramazsınız. Ya çok az çıkar ya da hiç çıkmaz. Burada tuz ve sıcaklıkla ilgili denemeler yapmanızı öneririm. Bazı artemia 25 derece de dahi çıkarken bazı artemia da 30 derece çıkıyor.

Artemia tuz oranı çok önemli

Bazı artemia daha tuzlu bir su isterken bazı artemia ise daha az oranda tuz istiyor. Bu bazen aldığınız kaya tuzunun markasında göre dahi değişir. Denemeler yaparak bir standarta oturtmak elinizde.

Artemia çıkarma da su ne kadar önemli

Bu işin standart ölçüsü 1 lt’suya 1 çorba kaşığı kaya tuzu ve 1 çay kaşığı artemia olarak biliyoruz. Ancak bazen durumlar böyle olmaz. Kullandığınız suyun ph’ı da etkilidir. En iyi yöntem 25 gram artemia alıp bu artemiayı denemeler yaparak en stabil hale getirene kadar çalışmaktır.

Evet arkadaşlar, hem kendi bildiklerimi hem de etraflıca araştırma yaptıktan sonra bulduğum kaynakları sizlerle paylaştım. Umarım artık hem artemia ile ilgili genel teknik bilgiye hem de artemia çıkarma konusunda yeterli bilgiye sahip olmuşsunuzdur.