Balıkların Yaşı Nasıl Anlaşılır ?

Balıkların yaşını pul sayılarına ve yüzgeçlerindeki ışın sayılarına bakarak anlayabiliriz. Ayrıca balığın ölçerekte yaşı hakkında bilgi edinebiliriz. İşte aşağıda balıkların yaşı nasıl anlaşılır sorusu için bazı yaygın yöntemleri yazıyoruz.

Balıkların boyutları yaşı anlaşılır kılmakta etkili olur

Genellikle balıkların boyları büyüdükçe yaşları da artar. Balıkların büyümesi türüne bağlı olarak farklılık gösterir. Bir balığın büyüklüğü yaşına ilişkin bir fikir verir, ancak bu her zaman doğru bir gösterge değildir, çünkü büyüme hızı türe ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişir.

Diş, Yüzgeç ve Pullara bakarak balıkların yaşı nasıl anlaşılır ?

Bazı balık türlerinde dişlerin büyüklüğü veya pulların büyüklüğü ve sayısı yaşı hakkında ipuçları verir. Örneğin, dişlerin aşınması veya pulların kaybı, balığın yaşlandığını gösteren belirtilerdir. Balıkların yüzgeçlerinde de yaşa bağlı değişiklikler görürüz. Yüzgeçlerin düşmesi, yıpranması veya kırılması yaşlılık belirtileridir. Ancak bu yıpranmalar kavgalardan kaynaklıda olacağı için yaşı anlamakta kesin bir gösterge değildir.

Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalım >>

Renk balıkların yaşının anlaşılması hakkında bilgi verir

Bazı balık türlerinde yaşlandıkça renklerde solma veya koyulaşma olur. Örneğin bunu beta balıklarda çok net görürüz. Normalde parlak bir kırmızı renge sahip beta balığı 2-3 sene sonra kırmızısı bordoya doğru bir koyulaşmaya gider. Aynı şey mavilerde de geçerlidir. Mavi betalar yaşlandıkça daha koyu mavi yani lacivert olur.

Vücutta deformasyonlar da yaşın anlaşılmasında bir işarettir.

Örneğin aşağıdaki melek balığının kafa kısmına bakarsanız bir çıkıntı görürsünüz. Bu çıkıntı melek balıklarında 2-3 yaşından itibaren oluşur. Yani bu fizikte bir melek gördüğünüzde yaşlı bir balık olduğunu anlarsınız. Aynı şey yunus ciklet balıkları için de geçerli. Yunus cikletlerin kafa yapması en az 1,5-2 senelik bir süreçtir. Dolayısıla aşağıdaki yunus cikletler için en az 2,5 yaşında diyebiliriz.

Unutmayın ki balıkların yaşı nasıl anlaşılır adı altında gelen sorulara cevaplar her balık türü için geçerli olmaz. Ayrıca çevresel faktörler ve genetik farklılıklar da yaş belirlemede etkili olur. Kötü su şartlarında yaşayan balıkların daha hızlı yaşlandığını görürüz.

Meraklısına Temel Akvaryum Bilgileri Burada >>