Beta Balığı Bakımı ile ilgili Genel Sorular

Merhaba, bu video da beta balığı hakkında en çok sorulan soruları derleyerek bir çekim yaptım. Beta balığı bakımında en önemli konularından biri olan su değişimi konusuna değindim.

Aslında çok az ilgi bile gösterseniz beta balığınıza uzun yıllar bakabilirsiniz. Çok az ilgiden kastımsa su değişimlerini ve ısıyı unutmamak. Genelde beta balığı ölümleri yanlış yapılan su değişimleri yüzünden oluyor.

Peki betanın su değişimini nasıl yapacağız ?

Öncelikle yeni ekleyeceğiniz su en az 2 gün önceden ağzı açık şekilde havalandırılmalı yani dinlendirilmeli. Diğer kural ise ısı. Ekleyeceğiniz su betanın var olan suyu ile aynı ısıya yakın olmalı. Örneğin 1 derece + – farklar olabilir bu sorun olmaz. Ancak 4-5 derecelik farklar olursa işte sorun burada başlar.

Bunu 2 şekilde yapabilirsiniz.
1.si değiştireceğiniz suyu 2 gün önceden betanızın durduğu odaya koyarsanız 2 gün içinde zaten oda sıcaklığı ile yani betanın suyu ile aynı yerde olduğu için aynı ısıya gelir. Bu şekilde korkmadan değişim yapabilirsiniz.
2.yöntem ise dinlenmiş suyu ısıtıcıda ısıtmak ve öyle eklemek. Bunun için bir termometreyede ihtiyacınız olacak ki aynı değerleri yakalayabilesiniz. Aynı ısı değerini yakaladıktan sonra tereddüt etmeden değişim yapabilirsiniz.

Ben bu şekilde haftada 2 gün %80 oranında yeni suyla değişim yapıyorum ve bir sorun yaşamıyorum.