Beta Balığı Başka Balıklarla Yaşar mı ?

Malesef uzun süre yaşamaz. Beta balıkları başka balıklara karşı asosyal ve korkak oldukları için kısa sürede hastalanır ve ölür. Bazı erkek betalar ise başka balıklara karşı çok agresiftir ve ciddi zararlar verir. Bu nedenle, beta balıklarını diğer tür balıklarla aynı akvaryumda yaşatmaya çalışmak doğru değildir. Zaten bu yüzden çok sayıda beta balığı başka balıklarla yaşar mı sorusu ortaya çıkıyor.

Beta Balığı Türleri ve Kapsamlı Bilgi Burada >>

Dişi betalar başka balıklarla yaşar mı ?

Dişiler ise genellikle daha barışçıl ve sosyaldir. Dişi beta balıkları, uygun bir ortam sağlandığında ve uygun sayıda balıkla birlikte yaşayabilirler. Ancak, dişi beta balıkları arasında da rekabet olur ve bazen diğer balıklara karşı agresif davranışlar görülmüştür.

Peki neden beta balığı başka balıklarla yaşayamaz ?

Beta balıkları doğal yaşamlarında da tek yaşadıkları için karışık türlerden oluşan akvaryumlarda yaşayamazlar. Zaten evcil beta balıkları 2,5 aydan itibaren tek tek cam şişeler alınırlar ve satılana kadar bu şişelerde beklerler. Karakteristik olarak beta balıkları karma akvaryumlar için uygun değildir. Nasıl ki pirana türüyle başka balıklar bir arada yaşamıyorsa beta balıkları da başka balıklarla bir arada yaşayamaz.

Ancak yine de çok ısrar ediyorsanız uyumlu türler seçmeniz gerekir. Bu türler için vatoz, otto balığı, neon gibi balıkları örnek verirler ancak bana göre bu doğru değildir. Yine de bu uyumlu türler bile bazen beta balıklarıyla uyumsuzluk gösterir. Diğer balıkların çok büyük olmamasına dikkat edin. Burada kesinlikle beta gibi yüzeyde yüzen balıklar tercih edilmemelidir.

Bu yazıda beta balığı başka balıklarla yaşar mı gibi çok sorulan bu sorunuza cevaplar verdik. Sonuç olarak, beta balıkları tek başlarına yaşamaları daha iyi bir seçenektir.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>