Beta Balığı Davranışları Nasıldır ? Saldırgan mıdır ?

Beta balığı karakterli bir balıktır. Ayrıca çok zeki bir balıktır. İlgilenirseniz köpek gibi eğitim verirsiniz. Bu tipte bir kaç video var. Beta balığı davranışları konusuna geldiğimizde şunlardan bahsetmek istiyorum. Yazdıklarım tamamen kendi gözlemlerim ve deneyimlerimdir.

Aslında asosyal bir balıktır

Evet gerçekten öyle. Mesela karma bir akvaryumda çoğu balıktan dayak yer, ezilir ve bir köşeye kaçar. Bölgeci bir balıktır. Tam tersi mesela siz bir beta akvaryumuna yabancı bir cisim atsanız dahi o cismin yanına gelir ve onu kontrol ederler. Kendi akvaryumuna yeni bir balık eklerseniz de o balığı bir süre rahatsız eder.

Beta Balığı Davranışları

Kendi çöplüğünde saldırır

Eğer uzun bir süre aynı yerde kalırsa orayı bölge belirler. Gelen insanlara bile kabarır. Elinizi tutarsınız kabarır. Ancak bu kabarma bazen korktuğu içindir. Ayna tutarsanız hemen kabarır ve daha da sinirli olur. Ayna antremanı yaptırmak faydalıdır abartılmadığı sürece. Günde 15-20 dk ayna antremanı yaptırarak balığınıza form ve motivasyon kazandırabilirsiniz.

Beta Balığı Davranışları
beta balığı renkleri

Çok zeki bir balıktır sizi tanır ve size küser

Gerçekten çok zeki bir balıktır. Size bakar, sizi tanır. Ne zaman yem vereceğinizi bilir. Hatta size küsebilir. Benim bir tane öyle turuncu siyah noktalı bir hmpk betam var. Onu ilk başlarda ufak bir bitkili akvaryumda besliyordum. Orada çok mutluydu. Sonra onu kaba aldım bir nedenden dolayı. Balık resmen küstü. Sanki hasta oldu gibi hareketlerde bulundu. Suyun üzerinde hareketsiz durmalar. Yeme gelmemeler. Dipte yatmalar. Sonra onu diğer erkeklerin yanına koydum. Aradaki kağıtları kaldırdım. Biraz normale dönmesini sağladım. Son 15 gündür kendine geldi.

Sanıldığı kadar hareketsiz değildir

Hepimiz eskiden beta balıklarını soğuk sular içinde beslediğimiz için aklımızda hareketsiz ve durgun balıklar olarak kalmış. Hayvan orada aslında adeta kendini kapatmaya alıyor su soğuk olduğu için metabolizmayı bile yavaşlatıyor. Canlı kalabilmek adına. Rengi soluyor hatta solgunlaşıyor.

Evet arkadaşlar kendi gözlemlerime göre beta balığı davranışları hakkında bir şeyler yazmaya çalıştım. Beta balıklarıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız web sitemde arama yapmanızı ve bol bol sayfalarda gezmenizi tavsiye ederim. Hoşcakalın.