Beta Balığı Erkek Dişi Ayrımı

Yüzgeçler betaların cinsiyetini anlamak için önemli bir veridir. Erkek beta balıklarının yüzgeçleri dişilere kıyasla daha uzun ve daha gösterişlidir. Erkeklerin sırt yüzgeci (dorsal) uzun, uzun kuyruk yüzgeci ve anal yüzgeci vardır. Dişilerin yüzgeçleri ise daha kısa ve daha yuvarlaktır. Ayrıca renklere bakarakta beta balığı erkek dişi ayrımı yapabilirsiniz. Erkek beta balıkları genellikle daha parlak ve canlı renklere sahiptir. Renkleri ve desenleri, dişilere göre daha belirgindir. Erkekler, vücutlarında daha fazla renk varyasyonuna sahip olabilirken, dişiler çok daha az soluk ve sönük renklere sahip olur. Ancak çok parlak dişilerde mevcuttur.

beta balığı erkek dişi ayrımı
beta balığı erkek dişi ayrımı

beta balığı erkek dişi ayrımı için Vücut Şekline bakmak

Erkek beta balıklarının vücutları daha uzun ve daha ince olabilirken, dişilerin vücutları daha kısa ve daha tombuldur. Bunun nedeni ise karınlarındaki yumurtalardır.

Davranışlara bakarak beta da cinsiyet ayrımı nasıl yapılır ?

Erkek beta balıkları dişilere göre daha bölgesel ve agresif olma eğilimindedir. Erkekler, diğer erkeklerle rekabet eder ve sık sık kavga edebilirler. Dişiler ise genellikle daha sakin ve toleranslıdır. Ancak bazen de erkeklerden de saldıgan dişilere rastlayabilirsiniz.

Yukarıda yazılan özellikler genel olarak beta balığı erkek dişi ayrımı konusunda yardımcı olur, ancak bazen kesin bir şekilde anlamak zordur. Özellikle genç balıkların cinsiyetlerini belirlemek daha zordur ve bazı durumlarda yanıltıcı olabilir.

Beta Balığı Cinsiyet Ayrımı Taktikleri Burada >>

En kesin ve güvenilir yöntem, erkek betanın uzun kuyruk yüzgeci ve diğer uzun yüzgeçleri ile belirgin bir şekilde ayırt edilebildiği olgunlaşmış erkekleri gözlemlemektir. Kesin bir sonuca varmak için balıkların cinsiyetini belirlemekte deneyimli bir gözlemci veya uzmandan yardım almanız da iyi olur.

Beta Balıkları Hakkında Bilgiler Kerim’in Pet Dünyası Youtube Kanalımda >>