Beta Balığı kaç cm Büyür? GiANT – DEV BETALAR

Öncelikle şu güzel videoyu aşağıya gömerek yazıya devam edeceğim. Alt yazısını Türkçe’ye çevirip de izleyebilirsiniz. Evcil beta balıklarının gövde büyüklükleri ortalama 4-6 cm arasında değişiyor. Dev betalar yani giant betalar hakkında ilk kural gövdenin en az 5 cm olması. Yani kuyruk hariç.
Şimdi detaylara giriyoruz.

Giant Dev Betalar ne zamandır var ve nasıl ortaya çıktılar ?

Evcil hayatta Dev (giant) beta özelliği plakatlarda ve halfmoonlarda görülüyor. Yabani betalarda ise dev özelliği betta bellica’da görülüyor. Yabani betalarla ilgili yazı için tıklayın >> Betta bellica 10 cm’e kadar ulaşabiliyor. Dolayısıyla dev betaların bu yabani tür olan betta belliceden geldiğini düşünebiliriz.

Dev betaları ilk 1999’da Tayland’da bir beta üreticisi olan Mr. Athapon bulmuş. O hikayede şöyle; çiftliklerinde buluyorlar bu 10 cm’lik dev betayı 🙂 Üretime alıyorlar. Çok az dev beta özelliği taşıyan balıklar çıkıyor ancak seçici üretimle bu balıklardan eşlemeler yaparak günümüzdeki giant yani dev beta soyunu oluşturuyorlar aslında. Dev betalar adı üstüne dev, dolayısıyla ihtiyaçları da normal betalara göre daha fazla. Fiziksel özellikleri de farklı. Pulları daha büyük, dorsalı daha büyük her haliyle bir dev.

İştahları çok betalar olarak bahsediliyor. Kan kurdu, sinek larvası, tubifex gibi bol bol doyacağı kadar mutlaka yemleme yapılması öneriliyor. Şöyle güzel bir sayfada var. Buradan da detaylı bilgiler alabilirsiniz. Yukarıdaki video bir de yem reklamı benzeri bir şey yapılmış. Protein oranı yüksek pelet yemleride sevdiklerini söylüyor dev betaların.

Video da giant betaların da aralarında bölündüğünden bahsediyor arkadaş. Bunlar Giant Super Junior, Giant Junior, Giant Senior. Dev beta fiyatlarının 35 dolarla 200 dolar arasında değiştiğinden bahsediyor arkadaşımız.

Evet arkadaşlar sonuç olarak şunu anlamalıyız ki dev betalar ayrı bir gene sahipler. Yani elimizdeki betaları çok iyi yemleyerek dev betalar elde edemeyiz. Böyle arayışlara girmenin anlamı yok. Belki betta bellica türünden alınıp elimizdeki splendenslerle çaprazlayarak dev betalar elde edebiliriz. Uğraşmak gerekir. Geçen yıl giant betalar getiren arkadaşlar vardı. O kanallardan da takip edebilirsiniz.